Mustafa Nukić je za navijače Olimpije idol, dosegel je nekaj legendarnih golov. Danes 34-letnega nogometaša in ekonomista je mama pred tremi desetletji zadnji trenutek v nahrbtniku odnesla iz krvavih vasi v Bosni in Hercegovini. Doma so bili v Vlasenici, njihovo bližnji sorodniki v Srebrenici. Lani so tam pokopali del posmrtnih ostankov Mustafovega strica. Prek Zagreba je družina prišla v begunski center na ljubljanskem Viču, kjer je Mustafa nekaj let živel skoraj kot v getu. Družina Nukić se je postavila na noge, Mustafa je doštudiral in imel kariero vrhunskega nogometaša. Hvaležen je Sloveniji, da ga je sprejela, navkljub temu, da mu je bilo velikokrat težko in se je počutil odrinjenega. Foto: MMC, alesfevzer.com
Nova, izjemna predstava Tadeja Pogačarja na Touru. Vožnjo na čas je končal na drugem mestu, le 17 sekund za olimpijskim in svetovnim prvakom Remcom Evenepoelom, predvsem pa več kot minuto pred svojim največjim rivalom Jonasom Vingegaardom. Pogačar se je tako le še utrdil v vlogi prvega favorita tega Toura. Njegovi tekmeci so razmišljali, da bi lahko morda v kronometru skrhali njegovo prevlado, Pogačar pa se je od večine le oddaljil. Pot do Pariza je še vedno dolga, so se pa gost Jani Brajkovič, reporter s prizorišča Igor Tominec in voditelj Luka Petrič spraševali, ali se je morda odprl boj za drugo mesto, da bi kdo od konkurentov zdaj lahko upal na to, da do konca preizkušnje preseneti in premaga Jonasa Vingegaarda. Slišite lahko tudi, zakaj je Remco Evenepoel tako dober v kronometru, več pa tudi o predstavi Primoža Rogliča. Etapo je končal na 12. mestu, skupno je zdaj osmi, Brajkovič pa razmišlja, da bi lahko v drugi, precej težji polovici dirke prišel v formo in se takrat boril za stopničke.
Med valovitimi polji Normandije in vetrovi s severa, približno 15 kilometrov od Rokavskega preliva, leži Caen, gospodarsko, izobraževalno in kulturno središče regije ter upravno središče departmaja Calvados, ki ima tudi pomembno zgodovinsko vlogo.
Kaj, če strmoglavi letalo? Kaj, če bodo v hotelu stenice? Kaj, če bo ravno takrat potres? Marsikdo od nas se pred potovanjem v oddaljene kraje sooča s številnimi dvomi in strahovi. Tokrat smo mimoidoče turiste spraševali, kaj njim povzroča sive lase in kako se soočajo s skrbmi pred dopustovanjem.
V novem pregledu tem aktualne sezone Frekvence X vas bo Maja Ratej spomnila na oddaje, v katerih je obiskala jedrsko elektrarno Krško in odpotovala na Dansko, da bi ugotovila, ali severni Evropi res preti ledena doba. Znova bomo pokukali k umetni inteligenci in se spraševali, ali so agenti naslednja velika stvar, in pokazali na fascinantne možnosti, ki jih nove tehnologije prinašajo za področje arheologije. Ustavimo pa se tudi na aprilskem kvantnem dnevu, ko bomo znova ponovili nekaj najbolj temeljnih izrazov kvantne fizike. Če še niste, vabimo, da prisluhnete še: - Jedrska elektrarna v Krškem: V zakulisju tega največjega stroja v Sloveniji - So AI agenti naslednja velika stvar? - Kvantni dan na Valu 202 - Si to, kar ješ: prehrana in geografsko poreklo zapisana v naših kosteh in zobeh - Ko imaš kup težav, izvidi pa normalni - Preti severni Evropi nova ledena doba?
Nina Rajić Kranjac je gledališka režiserka, ki je že v času študija naredila izjemen preboj in zelo zgodaj postala najbolj uveljavljena režiserka v slovenskem prostoru. Je tudi najmlajša predavateljica v zgodovini Akademije za gledališče, radio, film in televizijo. Skoraj vse njene uprizoritve so nagrajene, letos pa je tretje leto zapored prejemnica Borštnikove nagrade za najboljšo uprizoritev. Veliko pozornost ji je namenila tudi vodilna britanska gledališka revija The Stage in jo uvrstila med pet najbolj obetavnih mladih evropskih režiserjev.
161 epizod