Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Aktualno

Mihilizem Igor Saksida: Digitalni molk je nezmožnost komunikacije, kar se že dogaja

22.04.2025

Profesor Saksida je eden tistih naravno karizmatičnih profesorjev, ki ga človek pač posluša in vzljubi. Ker obvlada jezik in tisto, kar se z njim početi da. Ker profesorski načitanosti navzlic nima žanrskih predsodkov in včasih tudi kaj zarepa. Ker je frendici Masayi posodil avto, da je lahko posnela videospot.

Zapisi iz močvirja Ofenziva pistacij

22.04.2025

Danes pa poglejmo k našim dragim prijateljem reklamarjem. Ljudje, ki teoretično in praktično posedujejo, usmerjajo in določajo vso globalno medijsko krajino, se ljudsko imenujejo reklamarji, sami sebi pa pravijo kreativni direktorji. Ker se to sliši bolj fino.

Kulturnice Novosti iz sveta pisane besede

22.04.2025

Pred svetovnim dnevom knjige tudi v Kulturnicah gremo v svet pisane besede. V zbirki Roman založbe Mladinska knjiga so izšli prevodi knjižnih novosti Dunkelblum, Žalostni tiger in Tasmanija. V zbirki Novi klasiki pa je objavljenih šest svetovnih klasik in sicer Krasni novi svet, Tujec, Sto let samote, Slika Doriana Graya , Drakula ter Prevzetnost in pristranost, predstavimo jih v tokratni oddaji.

Vroči mikrofon Še nikoli nismo bili tako polarizirani

22.04.2025

Zdi se, da se je predvolilna kampanja pred parlamentarnimi volitvami že pošteno razvnela, ob tem pa še ni jasno, kako se bo očitkov o konfliktu interesov otresel premier Robert Golob in kako bo na prvaka opozicije Janeza Janšo vplival sedanji sodni proces. Vmes volivce, ki očitno znova čakajo na nov obraz, čaka še referendum o dodatkih k pokojninam vrhunskih umetnikov.

Aktualno 202 Temne plati športa | Šport nas lahko nauči marsičesa, ampak le, če je okolje varno

22.04.2025

Zagotavljanje varnega in spodbudnega športnega okolja za vse je naloga vseh nas, ki smo del širše družbe. Kdaj torej zastriči z ušesi in ukrepati? V tujini ima več držav programe, ki vključujejo politike, izobraževanja, nadzor in podporne mehanizme za preprečevanje zlorab, nadlegovanja in drugih oblik škodljivega vedenja v športnem okolju. V Združenih državah se program, ki je bil ustanovljen pred osmimi leti, imenuje US Center for Safesport, v Avstriji je organizacija 100% SPORT leta 2021 uvedla nacionalne standarde za varnost v športu, ki vključujejo analizo tveganj, zaščito otrok, obvezna usposabljanja, smernice za etično vedenje in postopke za obravnavo prijav. Športniki se v primeru vprašanj, tudi zlorab, pri nas lahko obrnejo na Policijo, Olimpijski komite Slovenije ima Žvižgavko, eden od institutov pa je tudi Varuh športnikovih pravic, ki ga v svojem drugem mandatu vodi nekdanji vrhunski skakalec v višino doktor Rožle Prezelj.

Ime tedna Lara Ulčakar: Ni treba biti genij, da si lahko znanstvenik

21.04.2025

Ime tedna je postala Lara Ulčakar, raziskovalka, ki je skupaj z ekipo na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko prvič javno demonstrirala tako imenovano kvantno prepletenost. Ponovitev zgodovinskega eksperimenta, ki so ga pripravili ob mednarodnem letu kvantne fizike, potrjuje pravilnost kvantnega opisa sveta in odpira vrata varni kvantni komunikaciji. Foto: STA

Aktualno 202 Umrl je papež Frančišek | V njegovi Cerkvi so bili dobrodošli vsi

21.04.2025

"Dan po tem, ko se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra, se je danes ob 7.35 rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu." Tako so dopoldne sporočili iz Vatikana. Frančišek je bil prvi papež iz Latinske Amerike in je bil na čelu Katoliške cerkve 12 let. O njegovem življenju in vrednotah, ki jih je zagovarjal, smo se pogovarjali z našim nekdanjim dopisnikom iz Italije Jankom Petrovcem. Foto: Reuters

Nedeljski gost Christian Moe: Na Norveškem na veliko noč beremo kriminalke in jemo čokoladna jajca

19.04.2025

Christian Moe je Norvežan, ki že 30 let živi v Sloveniji. Religiolog in prevajalec, ki je otroštvo preživel v Oslu, pa tudi Nigeriji, kjer so se novice o čarovništvu znašle na prvih straneh časopisov, in na Filipinih med Marcosovo diktaturo, verjame v razum, nekoliko manj pa v prihodnost prevajalskega poklica v obdobju umetne inteligence, ki si izmišlja tudi svoje bogove. Kako je na njegovo religiološko pot vplival Leteči cirkus Montyja Pythona, in o tem, kaj za veliko noč počnejo in jedo Norvežani, se je s Christianom Moejem pogovarjal Gorazd Rečnik.

Aktualno 202 Pisanico ti dam, ker te rada imam!

19.04.2025

Na veliko noč vas vabimo na izlet v Adlešiče, kjer še vedno živi več kot 200 let stara tradicija pisanja belokranjskih pisanic, ki so od leta 2012 tudi vpisane v register žive kulturne dediščine. In ne, nismo se zmotili, na pisanice se ne riše, ampak piše. To je prva stvar, na katero nas je opozorila gospa Vesna Veselič, ki je svojo prvo pisanico napisala pred točno 25 leti.

Avtomobilsko prometne minute Vsega so krivi piščanci

18.04.2025

Od 60-ih let prejšnjega stoletja pa vse do danes, se na ameriških cestah najpogosteje vozijo največji avtomobili. Karavani so tam skoraj izumrli, Ford pa na svojem domačem trgu ne prodaja več nobenih limuzin. Masivni terenci in pol tovornjaki, ki so z leti le vztrajno pridobivali na kilogramih in centimetrih v ZDA predstavljajo 4/5 novih prodanih avtomobilov. S strokovnim sodelavcem Andrejem Brglezom razmišljamo, zakaj so vsega krivi piščanci? Vozili smo: Prenovljeni hibridni Hyundai tucson Foto: Novi električni Hyundai inster

Radiovedni Zakaj je regrat včasih bolj in včasih manj grenak?

18.04.2025

V tokratni epizodi Radiovednih nas čaka grenko spoznanje. Raziskujemo namreč, zakaj regrat skozi leto postaja vse bolj grenak. Oziroma - za začetek - ali to sploh drži. Izveste tudi, zakaj je grenak in zakaj vas po zvrhani skledi regratove solate lahko boli želodec.

Zgodbe Kitajska: Blaž Štefe gradi avtomobilske mostove s Slovenijo

17.04.2025

Blaž Štefe je osem let živel na Kitajskem, dela v avtomobilski industriji, povezati skuša slovenske in kitajske poslovneže. Pogovarjamo se o carinski vojni ZDA in Kitajske, priložnostih Evropske unije, očitkih o kitajskem kopiranju zahodnih tehnologij. Tudi o modernih avtomobilih in hitrih vlakih. Kitajski poslovni kulturi.

Več posnetkov
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt