Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Pred začetkom tekme uvodnega kroga konferenčne lige v nogometu med Heidenheimom in Olimpijo se posvetimo zadnjim pripravam in taktičnim zamislim ljubljanskega moštva. Na Daljnem vzhodu pa nastopajo športni plezalci in namiznoteniški igralci. Svetovni pokal v športnem plezanju se končuje v Seulu, namiznoteniški igralci pa se merijo na turnirju svetovne serije v Pekingu.
Tihožitje v zrcalu časa je naslov 13. Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU. Na največjem likovnem festivalu v Sloveniji se bo med 3. oktobrom in 4. novembrom na različnih prizoriščih v Kranju predstavilo 79 umetnic in umetnikov iz 11 držav. 30. mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk v Ljubljani, ki bo potekal med 4. in 13. oktobrom, skozi različne umetniške formate odpira temo sestrstva, ki presega razlike in omogoča sodelovanje mnogih žensk, spolno nekomformnih oseb in podpornikov. S svojim programom bo festival prvič segel še v Celje. Dan arhitektov je osrednji dogodek arhitektov, prostorskih načrtovalcev in krajinskih arhitektov, posvečen zavezništvu med strokami. Letošnji, z naslovom Umetnost poslušanja, bo 4. oktobra v Novem mestu.
V današnji oddaji odkrivamo, kako lahko znanost postane zanimiva in dostopna vsakomur. Prvi gost je Petr Brož, češki planetarni znanstvenik in uspešen pisatelj, ki s svojo sproščeno komunikacijo premošča prepad med zapletenimi pojavi in javnostjo. Pogovarjali smo se še s Sašo Cecijem, hrvaškim fizikom in priljubljenim komunikatorjem znanosti, ki dokazuje, da lahko znanost ob glasbi in kozarčku najljubše pijače navduši še takšnega nepoznavalca. Ob koncu pa še v svet znanstvenega gledališča iz Bonna, kjer študentje fizike s kreativnimi predstavami po Evropi širijo ljubezen do znanosti.
“Kaj pa, če bi kolesarje prostovoljce opremili s senzorji? Tako bi ugotovili, kdaj in kje je zrak onesnažen in koliko hrupa je v okolici.” Nekako takšna je bila ideja raziskovalcev na Urbanem kolesarskem laboratoriju, ki deluje na Inštitutu Jožef Stefan. Z majhnimi napravami opremljeni kolesarji zdaj zbirajo te podatke na svojih vsakdanjih poteh s kolesom, v ozadju pa nastaja velika podatkovna baza, ki bo v prihodnje lahko pomagala mnogim: kolesarjem, ki se bodo na podlagi teh podatkov lahko odločali za najbolj primerno pot, in institucijam, ki načrtujejo mestno kolesarsko infrastrukturo. V Zeleni luči dodamo še nekaj priporočil, ovržemo mit o propadanju mesta zaradi zapiranja cest in prisluhnemo kratki zgodbi z javnega prometa.
Veliko se dogaja na poti do naslednika pametnega telefona. Na kaj paziti pri nakupu brezžičnih slušalk.
Celjski nogometaši so evropsko sezono v konferenčni ligi včeraj začeli na Portugalskem, danes prvi nastop v skupinskem delu tekmovanja čaka še drugega slovenskega predstavnika Olimpijo. Tudi ljubljanska ekipa v uvodnem krogu gostuje, in sicer v Nemčiji pri Heidenheimu. Posvetimo se še rokometnemu derbiju najuspešnejših slovenskih ekip, v 5. krogu državnega prvenstva je Celje gostilo Gorenje.
Gašper Šircelj je pred dobrim letom dni diplomiral iz računalništva. Šel na zagovor, uspeh proslavil na pijači s prijatelji, že nekaj ur po tem pa zajahal kolo in se podal na več kot leto dni trajajoče 16.000-kilometrsko potovanje do Singapurja.
Ob zelo zanimivem začetku državnega rokometnega prvenstva, sta se prvič v novi sezoni pomerila najuspešnejša slovenska kluba, Celje in Gorenje.
Slovenska progresivna rock zasedba Izvir je v sedemdesetih delovala zelo kratek čas. So pa iz nje nastale številne druge skupine, ki so kreirale slovensko glasbeno sceno v sedemdesetih, tudi v osemdesetih. V mesecu septembru je pri naši založbi ZKP RTV Slovenija ponovno izšel istoimenski prvenec skupine Izvir. V nocojšnji Rockoteki bosta Andrej Konjajev in Marko Bitenc delila spomine kje in kako je plošča nastala, pa tudi o tem kako so se v tistem času glasbeniki znašli pri nakupu glasbenih instrumentov in opreme. Sledila bo še glasba z njevih plošč Mika Zota in skupine Lone Crow Rebellion.
Tadej Pogačar v svetu cestnega kolesarstva podira mejnike. V letošnjem letu je osvojil tritedenski dirki z najdaljšo tradicijo, Giro in Tour, ter odlično sezono kronal z naslovom svetovnega prvaka. Izjemen je bil predvsem način, kako je ugnal vse najboljše kolesarje sveta, od katerih se je odlepil že neverjetnih 100 kilometrov pred ciljem. O tem so se v najnovejši epizodi podkasta Tour 202 pogovarjali valovski športni novinarji Igor Tominec, Luka Dolar in voditelj Luka Petrič, ki zgodovinsko zmago Pogačarja na svetovnem prvenstvu v Švici umeščajo med njegove največje dosežke. Za zgodovinski podvig slovenskega kolesarstva so pohvalili tudi delo preostalih članov reprezentance in vodstva, ki je pripravilo odlično taktiko.
Michelle so sekstet, ki na trenutke zveni zelo podobno ranjkim Fleetwood Mac. Zasedba vključuje kar štiri vokalistke in dva marljiva instrumentalista. A marsikdo bi žargonsko oznako sekstet raje zapisal kar kot seks-tet. Zakaj tako? Kljub prijaznemu izzvenu, je poezija v popevkah skupine Michelle pogosto kričeče mesena, če ne kar opolzka. Michelle kot glasniki pravic socialnih manjšin, še zlasti Q sekcije, ki sestavlja kratico LGBTQ, do nedavna tabuizirana občutja iskreno opisujejo (nezaslišano) lahkotno in sproščeno. Nov eksot na (indie-)pop sceni je dokončno odkrit.
Paolo Nani je igralec. Začel je leta 1978, pri svojih 22-ih. In do danes ni nehal. Pravi, da ga nekateri označujejo za klovna, drugi pravijo, da je pantomimik, sam pa se uvršča med - igralce. Tako preprosto. In zase pravi, da ima najpreprostejšo željo - nasmejati ljudi. In zato se ne jemlje preveč resno. Paolo Nani ni navaden klovn. Ne oblači se v pisana oblačila, nima velikega rdečega nosu, ličk si ne pobarva v živo rdečo barvo, oči si ne zariše s črnimi križci … če bi ga videli, sploh ne bi pomislili, da je klovn, ker je oblečen tako kot mi vsi. Je zabavljač, ki združuje dve svoji strasti - risanje in igranje, nekoč pa je bil tudi glasbenik, ki je ustvarjal atonalno glasbo.