Kakšen dan na Giru! Izjemen za nevtralne spremljevalce, manj za slovenske navijače. Bele, makadamske ceste so poskrbele za razburljivo preizkušnjo s padci in tehničnimi težavami, tudi najboljših, krepko pa so premešale vrstni red na vrhu skupnega seštevka. Od favoritov je največ izgubil Primož Roglič. Po padcu in menjavi kolesa zaradi prazne gume je več kot dve minute zaostal za novim vodilnim Mehičanom Isaacom del Torom, za skupino preostalih favoritov z Juanom Ayusom, Guiliom Cicconejem, Richardom Carapazom in Antoniom Tiberijem pa je prišel v cilj z več kot minuto zaostanka. Igor Tominec pravi, da bi lahko bilo še huje, da je zaostanek še znosen. Še en valovski reporter, ki na prizorišču spremlja Giro, Dare Rupar meni, da bodo ključne etape za končno zmago v zadnjem tednu dirke, precej pa se bo vrstni red znova premešal že po torkovem kronometru. Gost podkasta in nekdanji profesionalni kolesar Jure Zrimšek pa meni, da Roglič še nikoli ni zmagal na tritedenski dirki, ne da bi na začetku doživel nekaj drame. Tako je tudi tokrat, zato ostaja optimist pred zadnjima dneva tednoma. Voditelj podkasta je Luka Petrič.
Ste kdaj podvomili v to, ali sta kilogram ali pa meter, ki ju uporabljamo kot enoto, enaka kjerkoli po svetu? Ali pa v vesolju? Še stoletje in pol nazaj so različne enote vnašale hude konflikte in zmedo med ljudi in države, danes pa živimo v povsem drugačnem svetu. Prav v teh dneh zaznamujemo 150 let, odkar smo na svetu začeli vzpostavljati enoten sistem merjenja in dandanes za to, da so vse naprave umerjene pravilno, samo v Sloveniji skrbi konkretna množica ljudi. Kaj pomeni meriti zanesljivo – pa ne le v laboratoriju, temveč tudi v trgovini, na bencinski črpalki, v zdravstvu in sodobni industriji –, bo razložil tokratni nedeljski gost Samo Kopač, ki že poldrugo desetletje vodi Urad za meroslovje. O goljufivih pekih, kozarcih v barih, prakilogramih, prekratkih ravnilih v šolah in tudi o tem, ali obstaja kaj, kar se v resnici ne da izmeriti. Foto: Urad za meroslovje
Začetek poletja. Modro nebo. Odlična družba in tvoja najljubša glasba.
Basel v Švici je prizorišče 69. izbora za Pesem Evrovizije. Zadnje dejanje je veliki finale, ki ga na Valu 202 spremljajo gostitelj večera Maj Valerij, posebna poročevalka iz Basla Katja Stojnić, ter sokomentator Igor Bračič, glasbenik, satirik, živookar in dober poznavalec evrovizijskega spektakla. V finalu se za zmago poteguje 26 skladb. In sicer predstavniki Litve, Izraela, Armenije, Danske, Avstrije, Luksemburga, Finske, Latvije, Malte, Grčije, Norveške, Albanije, Švedske, Islandije, Nizozemske, Poljske, San Marina, Estonije, Portugalske in Ukrajine, ki so se v finale uvrstili iz obeh polfinalnih večerov. Poleg njih pa šesterica, ki je v finale uvrščena samodejno: Francija, Nemčija, Španija, Združeno kraljestvo, Italija in Švica. Foto: Reuters
V ljubljanski dvorani Tivoli se je včeraj končala sezona jadranske lige v košarki na vozičkih. V finalu regionalnega tekmovanja je prvič v zgodovini zaigrala slovenska ekipa Parasport Slovenia, za katero igra večina reprezentantov.
Nocoj bo v Baslu razglašena zmagovalna skladba 69. tekmovanja za Pesem Evrovizije. Gledalke in gledalci ter strokovne žirije bodo izbirali med 26 izvajalci oz. pesmimi. Pred velikim finalom se nam iz Basla oglaša Katja Stojnić.
309 epizod