Izštekane je obiskala skupina neprekosljivih glasbenih virtuozov Teo Collori in Momento Cigano. Izrisali so precej drugačen glasbeni obraz od tistega, ki smo ga vajeni. Akustično peterico, idealno za prvotno usmeritev gipsy swing, so razširili z bobni in godalnim kvartetom, glavno kitaro pa zamenjali za električno. V bistvu so se vštekali. Zasnovali so skrbno izbran, delno tudi povsem nov program, odmaknjen od gipsy swinga. Ki odpira nova, drugačna prostranstva. Lahko bi ga označili za domala filmskega. Ki ga zasedba goji že vse od prvega albuma izpred desetletja, le v prvem planu doslej ni bil. »Lahko bi rekli Momento Cigano Extended,« se pošalijo. Ampak šale, kot vemo, vsebujejo dosti resnice in to lahko postane dejanski naziv novega poglavja v življenju te izjemne zasedbe.
Ime tedna je postal Matej Černe, redni profesor za področje managementa in organizacije na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, ki je za izjemno akademsko vodenje, soustvarjalen partnerski odnos, temelječ na zaupanju, spodbudi in skupnem raziskovalnem navdušenju ter razvoju mladih raziskovalcev, prejel priznanje Mentor leta 2024
Začetek poletja. Modro nebo. Odlična družba in tvoja najljubša glasba.
Kitajska ima kar tri četrtine hitrih vlakov na svetu, gradijo na tisoče kilometrov avtocest, rastoča mesta so prepredena z javnim potniškim prometom, milijoni javnih koles se vozijo po urejeni infrastrukturi, stotine tovarn proizvaja rekordno število električnih avtomobilov. Še pred dvema desetletjema je bila taka podoba današnje gospodarske velesile nepredstavljiva. Kolega Maj Valerij se je v Pekingu pogovoril s prometnim raziskovalcem in profesorjem Hongchang Lijem, ki odstira vpogled v zakulisje delovanja ogromnega kolesja, ki poganja kitajski transport v 21. stoletju. V Zeleni luči se med reportažo vprašamo tudi, katere lekcije lahko prenesemo v Slovenijo?
Ina Poteko je mlada raziskovalka na Oddelku za slovenistiko ljubljanske Filozofske fakultete, ki raziskuje jezik na družbenih omrežjih in v zasebni komunikaciji. V tokratnem Jezikanju se z njo pogovarjamo predvsem o naši zasebni komunikaciji. Kaj vse vpliva nanjo, koliko je v njej angleščine ter kako vpliva na knjižno slovenščino.
Kakšen dan na Giru! Izjemen za nevtralne spremljevalce, manj za slovenske navijače. Bele, makadamske ceste so poskrbele za razburljivo preizkušnjo s padci in tehničnimi težavami, tudi najboljših, krepko pa so premešale vrstni red na vrhu skupnega seštevka. Od favoritov je največ izgubil Primož Roglič. Po padcu in menjavi kolesa zaradi prazne gume je več kot dve minute zaostal za novim vodilnim Mehičanom Isaacom del Torom, za skupino preostalih favoritov z Juanom Ayusom, Guiliom Cicconejem, Richardom Carapazom in Antoniom Tiberijem pa je prišel v cilj z več kot minuto zaostanka. Igor Tominec pravi, da bi lahko bilo še huje, da je zaostanek še znosen. Še en valovski reporter, ki na prizorišču spremlja Giro, Dare Rupar meni, da bodo ključne etape za končno zmago v zadnjem tednu dirke, precej pa se bo vrstni red znova premešal že po torkovem kronometru. Gost podkasta in nekdanji profesionalni kolesar Jure Zrimšek pa meni, da Roglič še nikoli ni zmagal na tritedenski dirki, ne da bi na začetku doživel nekaj drame. Tako je tudi tokrat, zato ostaja optimist pred zadnjima dneva tednoma. Voditelj podkasta je Luka Petrič.
309 epizod