Letošnje leto je v znamenju 45. obletnice vplivne in legendarne washingtonske založbe Dischord records, ki jo poganjata Ian MacKaye, ki je poleg mnogih ustvarjalnih podvigov tudi frontmen zasedbe Fugazi in Jeff Nelson, vsestranski ustvarjalec, tudi bobnar skupine Minor Threat. To ni le njuna zgodba. To je zgodba založbe Dischord – o trdem delu, skupnosti in ljubezni do glasbe.
174 kilometrov dolga etapa in skoraj 174 dolg pobeg Mathieuja van der Poela. Takoj po startu je ušel skupaj z moštvenim kolegom Jonasom Rickaertom, zdržal je skoraj do konca, nekaj sto metrov pred ciljem pa ga je glavnina ujela. O zmagovalcu je znova odločal ciljni sprint najboljših sprinterjev na letošnjem Touru, Tim Merlier pa je, tako kot v Dunkerquu, za nekaj centimetrov ugnal Jonathana Milana. Belgijec je navdušil gosta Borisa Premužiča. Uprizoril je šolo sprinta, pravi zmagovalec prve kolesarske dirke po Sloveniji, pravo nasprotje Jonathana Milana, ki je višji, večji in ima zelo agresivno tehniko. Premužič z radijskim reporterjem na prizorišču Igorjem Tomincem in voditeljem Luko Petričem debatira tudi o odstopu Joãa Almeide. Premužič pričakuje, da bo po odstopu prvega Pogačarjevega pomočnika v nadaljevanju precej dejavnejši Adam Yates, ki je bil v zadnjih letih na francoskih klancih najvidnejši ob Pogačarju. Deseta etapa bo najzahtevnejša doslej, Premužič pa pravi, da bo Pogačar zaradi svoje lepe prednosti lahko čakal na napade Visme.
Ime tedna je postal Domen Vozel, kirurg ORL klinike UKC Ljubljana, ki je skupaj s kirurgom Juretom Urbančičem in ekipo sodelavcev pred kratkim izvedel prvo, izjemno zahtevno endoskopsko kirurško odstranitev raka nosnega dela žrela z rekonstrukcijo, opravljeno brez reza na obrazu.
Zgodovinar Hrvoje Klasić je nedavno v ljubljanskem kliničnem centru snemal nov dokumentarec z naslovom Titova Jugoslavija. Hrvaški profesor in raziskovalec veliko nastopa v javnosti, jasno in glasno razlaga novejšo zgodovino, s poudarkom na nekdanji skupni državi in Hrvaški. V kontekst postavlja tudi sedanje dogajanje, od rekordnega koncerta Thompsona v Zagrebu, vzpona nacionalizma na Balkanu, obletnice genocida v Srebrenici, dogajanja v Gazi … Pravi, da je med ljudmi zgodovina kot samopostrežna trgovina – mnogi s polic vzamejo le tisto, kar jim ustreza. Ob napadih na rodni Sisak je bil hrvaški prostovoljec, a zaradi kritičnosti do ustaštva danes pogosto prejema grozilna sporočila. Tudi o aktualnih zgodovinskih prelomnicah, vlogi in odgovornosti zgodovinarjev, motiviranju študentov, mentorstvu diplome pevca kultne skupine Zabranjeno pušenje.
14. julij, ali kot mu pravimo pri nas, dan Bastilje, je največji francoski državni praznik. Simbolizira dva zgodovinska dogodka. Najprej padec Bastilje, ki so jo uporniki na ta dan zasedli med francosko revolucijo leta 1789. In morda še bolj pomembno, festival zveze (Fete de la Federation), ki se je v praznovanje revolucije in enotnosti zgodil točno leto dni zatem. Francozi državni praznik na ta dan praznujejo od leta 1880, glavne značilnosti praznika, ki vsako leto poteka med kolesarsko dirko po Franciji pa so lokalni plesi, vojaška parada v Parizu in ognjemeti.
Življenjska zgodba Mehmedalije Alića je zapisana v njegovi avtobiografiji “Nihče” in upodobljena v celovečernem filmu “Rudar”. Skoraj še kot otrok je prišel rudarit v Zasavje, bil izbrisan, v Srebrenici sta bila ubita dva njegova brata, odkril je množično grobišče v Hudi Jami. Po upokojitvi zadnje desetletje živi v bližini Tuzle ter išče svoj mir in drugačno, manj stresno življenje. Z nami je obiskal svojo rojstno vas Grujičići in širše območje Srebrenice, ki ga spominja na čudovito otroštvo in tragično realnost. Mehmedalija Alić razmišlja o miru, solidarnosti, odpuščanju … Zakaj se je vredno boriti in živeti, zakaj ima igrišče, ki ga je zgradil v svoji vasi, smisel, četudi se na njem igra samo en otrok?
288 epizod