
Jeseni 2008, le nekaj mesecev po nepozabnem povratku z novim pevcem, so legendarni pankerji NIET napisali prvo poglavje svoje izštekane zgodbe. Z godalnim kvartetom Vijolice, s koncertnim klavirjem in z aranžmaji Boruta Činča so presenetili vse. Tudi sami sebe. Letos, več kot desetletje in pol pozneje, se za piko na i praznovanju štiridesete obletnice prvič odpravljajo na akustično turnejo. Premiero novega izštekanega programa bodo izvedli v oddaji Izštekani na Valu 202. Več kot polovica pesmi, ki jih pripravljajo za oddajo, pred letom 2008 še ni obstajala. Nove izštekane aranžmaje zanje je za enako zasedbo kot nekoč mojstrsko spisal Matija Krečič. Tudi železni repertoar v izštekani inačici seveda ne bo izostal. Med gosti pa ne Severa Gjurin. Pridružite se v ponedeljek 27. januarja 2025 ob 20.00 na radijskem programu ali v spletnem videoprenosu. FB dogodek
"Izštekani izvajalca izzovejo s paradoksom: ostani isti, a bodi drugačen. Niet bi ta izziv težko udejanjili bolj učinkovito. Kar poslušamo, so - in niso Niet. Fantje žgejo z domala enako energijo. Električna kitara je tu, kot bi sporočala, da ne misli nikamor oditi, ker pač vsekakor sodi sem, in da se tudi spreminjati ne namerava kaj dosti. A v rezultanti vseh sil, ki se krešejo v aranžmajih Boruta Činča, dobi povsem drugačno mesto. Akustična kitara se upre skušnjavi in ne zasede prestola. Nanj s čudovitim žaganjem sedejo Vijolice. Kot sliko pa vse skupaj uokviri Činčev klavir. Skladbe Niet ostanejo iste. Zvok je povsem drugačen."
Tako je leta 2008 zapisal avtor in voditelj Izštekanih Jure Longyka v spremni besedi albuma Izštekani Niet, ki je izšel le nekaj tednov po oddaji. "V bendu sprva ni bilo navdušenja, prej sumničenje, češ kaj se sploh gremo, kaj sploh hočemo. Bil je šok, tujek, tudi mnogi pankovski provoborci so bili odklonilni," se spominja kitarist in avtor Igor Dernovšek. A podvig je čudovito uspel in album je bil odlično sprejet. "Danes je to ponotranjeno," pravi pevec Borut Marolt. Vendar razen za kak utrinek na večjih nastopih Niet izštekanega zvoka niso prenesli na koncertne odre.
Potem se je zgodilo marsikaj. Posneli so svoj prvi pravi album "Trinajst" (2010) in zatem nanizali še dva, tistega iz gledališke predstave "Rokovnjači" (2012) ter zadnjega "V bližini ljudi" (2015). Leta 2010 so znova napolnili Križanke. Odšel je Aleš Češnovar, zamenjal ga je Janez Brezigar. Neštetokrat so prekrižarili Slovenijo podolgem in počez. Se za nekaj let umaknili. Ter se spet zbudili v luči štiridesete obletnice, ki so jo lani obeležili pred znova polnimi Križankami, z glasno klubsko turnejo, z novimi retrospektivnimi izdajami in s knjigo Zdenka Matoza "Pa tako lep dan je bil".
Ob tem se je razplamtela stara želja izštekani program odigrati na turneji. V ta namen je bilo treba izbranim pesmim, ki so nastale po letu 2008, nadeti akustična oblačila. "Borut Činč se je glasbeno upokojil, zato smo povabili Matijo Krečiča. Če je Činč kot pianist gradil na izraznosti klavirja, je Krečič kot violinist razmišljal nekoliko drugače in dal večji poudarek godalom ter njihovemu večglasju," pojasnjuje Dernovšek. Obveznemu staremu repertoarju se tako pridružuje osem novoaranžiranih pesmi na čelu z "V bližini ljudi", ki je v izštekani verziji izšla konec lanskega leta. Dala je tudi naslov turneji - ki jo bodo začeli kje drugje kot v Izštekanih na Valu 202. "To je to. Če se v Sloveniji lotiš akustike, izštekavanja, prearanžiranja svojih del, je to pravo, nujno mesto za začetek," meni Marolt.
Borutu Maroltu, Igorju Dernovšku, Janezu Brezigarju, Robertu Likarju in Tomažu Bergantu se bo znova pridružil godalni kvartet Vijolice v sestavi Polona Češarek Puklavec, Andreja Jamšek, Ana Šimec in Marjetka Cvetek. Za klavir bo sedel Blaž Avsenik. Svojo unikatno prezenco bo dodala Severa Gjurin. In karavana bo krenila, po premieri v studiu Vala 202 v osem slovenskih mest v osmih regijah. 1.2. Kranj, 9.2. Velenje, 15.2. Semič, 7.3. Lendava, 24.3. Sežana, 28.3. Maribor, 29.3. Tolmin, 2.4. Ljubljana. "Dozoreli smo, tako in drugače. Čutimo, da je prišel čas za akustično turnejo. Bo pa veliko sedenja, česar nismo vajeni," se smeje Borut. "Zelo dobrodošla sprememba bo," dodaja Igor. "Slovenija je majhna. Ko jo obkrožiš desetkrat, ne veš več, kaj pokazati. Izštekani so priložnost, da tudi sami pri sebi najdemo neko novo energijo, nov izziv."