Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
Dnevno aktualni in jutranji program

Ajda Kus

222 prispevkov



Jajca

Pet podatkov o jajcih, iščemo napačnega!

13 min 21. 04. 2025


Pisanico ti dam, ker te rada imam!

Na veliko noč vas vabimo na izlet v Adlešiče, kjer še vedno živi več kot 200 let stara tradicija pisanja belokranjskih pisanic, ki so od leta 2012 tudi vpisane v register žive kulturne dediščine. In ne, nismo se zmotili, na pisanice se ne riše, ampak piše. To je prva stvar, na katero nas je opozorila gospa Vesna Veselič, ki je svojo prvo pisanico napisala pred točno 25 leti.

6 min 20. 04. 2025


Zakaj je regrat včasih bolj in včasih manj grenak?

V tokratni epizodi Radiovednih nas čaka grenko spoznanje. Raziskujemo namreč, zakaj regrat skozi leto postaja vse bolj grenak. Oziroma - za začetek - ali to sploh drži. Izveste tudi, zakaj je grenak in zakaj vas po zvrhani skledi regratove solate lahko boli želodec.

5 min 19. 04. 2025


Mark Zuckerberg

Pet podatkov o Marku Zuckerbergu, iščemo napačnega!

13 min 14. 04. 2025


Kaj je prometna nesreča, če ni nesreča?

Tadej in Ajda opozarjata na jezikovne posebnosti, zanimivosti, posebne primere rabe jezika in razširjene napake. Tokrat o tem, zakaj prometna nesreča praktično nikoli ni nesreča, ampak trk, trčenje oziroma kaj tretjega.

9 min 14. 04. 2025


Bolivija

Pet podatkov o Boliviji, iščemo napačnega!

15 min 07. 04. 2025


S kalkiranjem se lahko zakalkuliramo

Pozdravljeni, Jezi-kalke in Jezi-kalki! Tadej in Ajda tokrat jezikata z lektorskima kolegoma s Televizije Slovenija Petro Jordan in Rokom Dovjakom. Tema so kalki. "Opažava res zelo veliko strukturnih kalkov. Se pravi, besedne zveze ali besedni red, ki imajo popolnoma angleško strukturo, čeprav jih pišemo po slovensko. Kar na nek način pomeni, da že razmišljamo po angleško," pravi Petra Jordan.

13 min 07. 04. 2025


Krompir

Pet podatkov o krompirju, iščemo napačnega!

11 min 31. 03. 2025


Zakaj študentje ne zamujajo več z oddajo prevodov?

Ljubljana je pretekli teden gostila prevajalce in tolmače z vsega sveta. Prevajalska in tolmaška skupnost je razpravljala o dveh ključnih izzivih stroke: o moči besede in inteligentni prihodnosti.

13 min 31. 03. 2025


Smeh

Pet podatkov o smehu, iščemo napačnega!

13 min 24. 03. 2025


Nove jezikovne "igračke" CJVT

Tokrat predstavimo pomladne novosti, ki so jih "zakuhali" na Centru za jezikovne vire in tehnologije Univerze v Ljubljani.

12 min 24. 03. 2025


Skrivnostno sporočilo na zarošenem steklu

Ta teden rešujemo zagonetko skrivnostnega sporočila na zarošenem steklu. Če ste kdaj s prstom kaj narisali ali napisali na zarošeno steklo, verjetno veste, o čem govorimo. Ko se rosa na steklu posuši, risba ali zapis brez sledu izgineta. A ko se površina spet zarosi, je vaša "umetnina" spet tam. Zakaj?

7 min 22. 03. 2025


Natalia Sancha: Arabski svet je veliko več kot le nikab in terorizem

Kaj imata skupnega španska in arabska kultura? Vsi radi glasno govorimo in zdi se, da ima najbolj prav tisti, ki se najbolj “dere”. Povezuje nas smisel za humor, ki ga ohranjamo tudi v najtežjih trenutkih. In vse se vrti okoli hrane in družine, pravi andaluzijska novinarka Natalia Sancha, ki je specializirana za poročanje o Bližnjem vzhodu. To regijo je vzljubila skozi jezik, arabščino. K učenju arabščine pa sta jo spodbudila arabska dediščina Andaluzije in del otroštva, ki ga je z družino preživela v Alžiriji. Danes živi med Španijo, Sirijo in Libanonom in si med drugim prizadeva za to, da v Evropi arabskega sveta ne bi videli le skozi nikab in terorizem, ker je, pravi, veliko več. Foto: Alexis Haulot

10 min 19. 03. 2025


Panda

Pet podatkov o pandah, iščemo napačnega!

13 min 17. 03. 2025


Karolinška minuskula, še veste, kaj je to?

"Če poznamo zgodovino jezika, se veliko izjem, nepravilnosti, posebnosti, ki se jih moramo naučiti na pamet, jaz temu pravim 'razizjemi', in jih bolje razumemo. In s tem seveda ne obremenjujemo toliko možganov," pravi jezikoslovec dr. Matej Šekli. Zato smo v tokratnem Jezikanju ponovili, kaj so praslovanščina, stara cerkvena slovanščina, Brižinski spomeniki in karolinška minuskula.

11 min 17. 03. 2025


Litva

Pet podatkov o Litvi, iščemo napačnega!

15 min 10. 03. 2025


GTS in zakaj ga potrebujemo?

To ni lažni alarm, prav zares je izšel prvi slovenski Gasilski terminološki slovar. O njem jezikajo podporna člana prostovoljnega društva ustvarjalcev Jezikanja in sourednica slovarja Mateja Jemec Tomazin. Na pomoč!

12 min 10. 03. 2025


Vonj

Pet podatkov o vonju, iščemo napačnega!

13 min 03. 03. 2025


Gluha novinarka Valerija Škof: Največja izziva sta skromnejši besedni zaklad in iskanje tolmača

Na svetovni dan sluha govorimo oziroma kretamo o tem, kako se slovenski znakovni jezik razlikuje od slovenščine. Gostimo gluho novinarko Valerija Škof, glas ji je posodila tolmačka Mojca Korenjak.

9 min 03. 03. 2025


Kako zveni znanost?

Kako zveni zlitje črnih lukenj? Ali pa, kako je slišati, če svojo izkušnjo okušanja piva prevedemo v melodijo? Kako nam lahko zvok pomaga pri predstavitvi podatkov o podnebnih spremembah? O znanosti ponavadi beremo ali pa jo gledamo, redkeje jo zgolj slišimo. No, danes jo bomo predvsem slišali. Uzvočevanje podatkov (ang. data sonification) omogoča neobičajen dostop do znanosti in podatkov ter aktivira tiste čute, ki jih doslej nismo povezovali s kognitivnim doumevanjem. Pred tokratno Frekvenco X zato le še tale popotnica: zaprite oči in napnite ušesa!

39 min 26. 02. 2025


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt