Napad Hamasa na jug Izraela 7. oktobra se ni zgodil v vakuumu, je pred časom poudaril generalni sekretar OZN Antonio Guterres. Tudi grozljiva humanitarna katastrofa, ki jo spremljamo v Gazi, pa tudi nasilje na Zahodnem bregu, imata svoj zgodovinski in politični kontekst. Več kot 70-letna rana nerešenega palestinsko-izraelskega konflikta na Bližnjem vzhodu vpliva tako na odnos med Zahodom in muslimanskim svetom kot tudi na geopolitično stabilnost celotnega sveta.
Gost Nataše Štefe bo politolog mednarodnih odnosov, docent na Fakulteti za managment Univerze na Primorskem in strokovnjak za Bližnji vzhod, dr. Primož Šterbenc.
Sogovornik za podatke o aktualnem dogajanju spremlja The Economist (čeprav se ne strinja z njihovo uredniško politiko) ter slovenske medije, pohvalil pa je tudi analize mislišča International Crisis Group, ki ima sedež v Bruslju. V zadnjem času spremlja tudi znanstvene monografije newyorške založbe OR Books.
Druge omenjene in priporočene vsebine:
- Noam Chomsky je o sporu napisal več člankov in del, najbolj znano je soavtorsko delo intervjujev in esejev Gaza in Crisis z zgodovinarjem Illano Pappéjem iz leta 2010.
- Seznam vseh resolucij Organizacije združenih narodov glede konflikta
- Ženevske konvencije
- Nastop Posebne poročevalke OZN za okupirana palestinska območja Francesce Albanese, v novinarskem klubu v Avstraliji
- Višji svetovalec Benjamina Netanjahuja v pogovoru z novinarjem Mehdijem Hasanom za MSNBC
- Izraelsko-palestinska skupina za družine, ki so v sporu izgubile člane The Parents Circle
- Gibanje BDS – Boycott, Divestment, Sanctions
- Odbor za zaščito novinarjev
- Nataša priporoča branje dela novinarskega kolega Erika Valenčiča: Obleganje Gaze, ki je izšlo leta 2011. In za širši sociološko politični kontekst monografijo Hannah Arendt: Izvori totalitarizma.
*PLO je kratica za Palestinsko osvobodilno organizacijo.