Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
Dnevno aktualni in jutranji program

Neža Borkovič

172 prispevkov



Kateri nevidni stanovalci živijo v vaši kuhinjski gobici?

Radiovedni se tokrat odpravljajo v kuhinjo. Svojo raziskovalno lupo usmerjajo v predmet, ki ga v večini gospodinjstev uporabljamo vsak dan. Ste se kdaj vprašali, kateri nevidni stanovalci živijo v vaših kuhinjskih gobicah za čiščenje posode?

8 min 15. 03. 2025


Skrivnosti dolgoživosti

Staranje in vitalna dolgoživost sta v razvitem svetu izjemno aktualni vprašanji. Ohranjanje gibkih možganov v pozni starosti je cilj mnogih, a dobro psihofizično stanje v jeseni življenja je odvisno od zelo različnih dejavnikov. Česa se lahko naučimo od slovenskih starostnikov, v čem je skrivnost dolgoživosti japonske družbe, kakšni so preboji na področju znanosti dolgega življenja, kako bi lahko s posegi v celice podaljšali življenjsko dobo? Je večna mladost realnost ali utopija? Si je zares tudi želimo?

30 min 12. 03. 2025


Naziv "Najboljši mladi voznik" prinaša tudi veliko odgovornosti

Pridružila sta se nam prav posebna gosta – aktulana najboljša mlada voznica Urša Brumec in Žiga Žgur, ki je laskavi naslov osvojil leta 2021. Izbor "Najboljši za volanom" že deveto leto zapored organizira Avto-moto zveza Slovenije. Zakaj sta se onadva odločila za sodelovanje v izboru, katera naloga jima je predstavljala največji izziv in kakšno odgovornost prinaša to, da sta zdaj tudi ambasadorja varne vožnje?

7 min 08. 03. 2025


Odbito jutro: Je tehnologija uničila klepet v dvigalu?

Kdaj ste nazadnje z neznancem poklepetali ob čakanju na avtobus ali pri blagajni v trgovini preden ste prišli na vrsto? Kdaj ste nekaj besed o vremenu izmenjali v dvigalu ali v čakalnici osebnega zdravnika? Danes razmišljamo o tem, ali si na javnih prostorih še krajšamo čas s pogovorom, ali nam je preprosto postalo povsem udobno v družbi naših mobilnih telefonov.

10 min 07. 03. 2025


Odbito jutro: Družbo polarizirajo samopostrežne avtomatske blagajne

Maruša in Neža med uporabniki iščeta tehnologije, ki se jim ni mogoče izogniti, ne glede na všečnost ali priljubljenost. Ali sploh še obstaja trgovina brez avtomatske blagajne? V Ljubljani lahko nakupujete celo v taki brez prodajalca, samo z avtomatsko blagajno! Ali “pametne blagajne” res prihranijo čas (in živce) ali je ravno nasprotno?

10 min 21. 02. 2025


Radiovedna tura: Kako nastanejo naše oddaje?

Danes v Radiovedni epizodi ne odgovarjamo na klasično znanstveno vprašanje, tudi strokovnjaki v njej ne bodo nastopali. V naslednjih minutah vas bomo zvočno popeljali po naši 6-nadstropni radijski stavbi, kjer imamo svoje studie, pisarne in oddajnike, prek katerih radiovedne epizode pridejo do vas ... v vaše dnevne sobe, pa v vaše avtomobile in slušalke. Radiovedni vas torej vabijo na radijsko turo.

8 min 15. 02. 2025


Zverinice: Otroci so epizodam prisluhnili z odprtimi usti

Letošnje zimske počitnice na Radiu Slovenija prinašajo nekaj prav posebnega – novo otroško izobraževalno-igrano serijo Zverinice. Gre za kratke živalske zgodbe, ki na igriv in poučen način najmlajše popeljejo v čudoviti svet biotske raznovrstnosti,razkrivajo pa tudi zanimiva in presenetljiva dejstva o živalih. Prvim desetim epizodam lahko otroci prisluhnejo od prihodnjega tedna naprej vsak dan ob 9.40 na Prvem programu Radia Slovenija, najdete jih lahko tudi na portalu Živ žav in v vseh aplikacijah za podkaste. Danes pa smo obiskali Prirodoslovni muzej, kjer je skupina vrtčevskih otrok premierno prisluhnila epizodi o slonu.

12 min 14. 02. 2025


Negostoljubne knjižnice v izpitnem obdobju

Na ploščadi pred Cankarjevim domom se v tem času vsak konec tedna vije dolga vrsta čakajočih. Kot pred nekaj leti za kovidno testiranje ali takrat, ko so v trgovinah v obdobju socializma dobili kavo ali pralni prašek. Pa so le študentje, ki se želijo v izpitnem obdobju v miru pripravljati na izpite. Ponekod v tujini so nekatere študijske knjižnice odprte 24 ur 7 dni v tednu, pri nas pa ne. Še več: v Ljubljani je še nedavno le Centralna tehniška knjižnica imela čitalnico odprto pozno v noč, tudi ob sobotah in nedeljah do polnoči. Zakaj vsaj v izpitnem obdobju ne odprejo svojih čitalnic tudi preostale knjižnice na fakultetah v prestolnici, katera izmed poslovalnic Mestne knjižnice in druge specializirane knjižnice? Kako je drugod po Sloveniji in tujini?

25 min 06. 02. 2025


Spomini nas gradijo, brez njih izgubimo sami sebe

Ni čudovito, da prav vsak izmed nas s sabo nosi kakšen spomin, tako živ, da ga lahko prikliče v vsakem delu dneva? Lahko je le droben trenutek iz otroštva, vonj babičine kuhinje ali pa prva vožnja s kolesom. Gotovo ga imate tudi vi. Kar pomislite.

42 min 05. 02. 2025


Kakšni so vplivi radioaktivnega sevanja na telo?

Kaj se zgodi, ko se vklopi rentgenski aparat? Kako deluje radiološka zaščita in kakšne so dejanske nevarnosti sevanja za naše telo? V tokratni oddaji so Radiovedni obiskali radiološki oddelek ljubljanske bolnišnice in o vplivih sevanja govorili z radiološkim inženirjem Alešem Kaučičem.

6 min 01. 02. 2025


Jakob in Taubi: Vino in igle sta zamenjala za gore, jahanje in pomoč drugim

V zadnjem delu serije o brezdomstvu pogled usmerjamo k tistim, ki jim je ulico uspelo zamenjati za stabilen dom. Jakob ima danes družino, živi na kmetiji, kjer imajo šolo jahanja, Taubi pa je svojo novo strast našel v planinarjenju, gledališču in pisanju knjig. Ja, da se živeti drugače.

13 min 29. 01. 2025


Turno smučanje leta 2026 prvič na olimpijskih igrah

Turno smučanje, zimski šport, ki bo svojo premiero doživel na olimpijskih igrah leta 2026, postaja vse bolj priljubljeno tudi v Sloveniji. Podali smo se na Roglo, kjer smo po jutranjem nedeljskem treningu ujeli del slovenske reprezentance. Selektor Robert Pritržnik, trener Simon Iskra in tekmovalec Maj Pritržnik so predstavili tudi posebno opremo in discipline, ki so precej drugačne od tistih, ki jih poznamo v alpskem smučanju. Foto: MMC, Reuters

9 min 25. 01. 2025


Aleks: 10 let svojega življenja se sploh ne spomnim

Aleksander, krajše Aleks, živi v garaži. Velikodušno mu jo je odstopil mimoidoči, ko je videl, da 50-letni Korošec nima doma. Čeprav ga življenje na ulici v marsičem celo veseli, se zaveda, da ima srečo, ker mrzlih noči ni prisiljen preživljati na prostem. Podnevi Aleks vandra po ulicah, kjer spoznava ljudi in prodaja časopis Kralji ulice. Je eden tistih, ki vam na poti v službo še zaželi lep dan. Če ga srečate – prepoznali ga boste po vselej črnih oblačilih, živahno modrih očeh in tetovaži pajčevine na rokah – ga le pocukajte za rokav.

12 min 22. 01. 2025


EMA pred EMO: Kdo bo odpotoval v Basel?

Spet se bliža tisti čas v letu, ko se pred televizijskimi ekrani znajdemo tisti, ki imamo radi glasbo in tisti, ki o njej le radi govorimo. 1. februarja bomo lahko po dveh letih internih izborov znova spremljali Emo. Emo, ki bo ponudila 12 novih skladb bolj ali manj znanih izvajalcev, ki nas bodo poskušali prepričati z bleščicami, perjem, plesnimi vložki in seveda najpomembneje - svojim vokalom.

10 min 17. 01. 2025


Tessniem Kadiri: Ljudje vidijo tisto, kar jim narekujejo predsodki

Tessniem Kadiri je mlada 23-letna novinarka iz Nemčije. A njen videz, polt temnejšega odtenka in gosti črni kodrasti lasje, pripovedujejo, da njene korenine presegajo evropske. Njena starša prihajata iz Maroka, kjer je kot otrok preživela dolga poletja. Spominja se toplih noči, preživetih z glasnimi tetami in strici, ki so si med seboj ure in ure pripovedovali zgodbe. In seveda hrane, polne okusov, začimb in brav. V pogovoru z Nežo Borkovič govorita tudi o Evropskem (ne)sprejemanju drugačnosti, njeni odločitvi, da vsakodnevno ne nosi hijaba in obogatitvi, ki jo je v njeno življenje prinesel preplet dveh diametralnih kultur.

10 min 15. 01. 2025


Toni: Danes si lahko gospod, jutri pa sediš z mano na klopci, kjer grizeva isti kruh od predvčerajšnjim

Toni pravi, da je kot vsi drugi. Od slehernega povprečnega Slovenca se razlikuje le po tem, da se že leta bori z odvisnostjo, ki ga je pripeljala tudi do najnižje točke. Brezdomstva. Cene stanovanj v Kopru so astronomske, kapacitet je enostavno premalo. Trenutno živi v Zavetišču za brezdomne osebe v Kopru, kjer je 14 postelj. Ena od teh je Tonijeva, ki se šteje med srečneže, saj se na slovensko obalo v zimskih mesecih zaradi ugodnih temperatur premakne veliko brezdomnih. Na fotografiji lahko vidite predmet, ki Toniju veliko pomeni. Ročno je izdelal okrasno leseno strukturo, ki danes krasi vhod v Zavetišče za brezdomne osebe v Kopru.

11 min 15. 01. 2025


Anže: Vsak dan mi je žal, da časa ne preživljam s hčerko

Anže je imel v srednji šoli kot triatlonec status vrhunskega športnika, ko je bil redno zaposlen, je tudi finančno pomagal družini v stiski iz programa Botrstvo, danes živi na ulici. Prvič je za zabavo poskusil heroin, droga pa ga je po njegovih besedah kmalu spremenila v hlapca. Ni več videl barv, ni začutil vonjav, zanimali so ga samo še tablete, praški in igle. Heroin je potreboval, da je lahko vstal iz postelje. Danes zlorablja uspavalne tablete, da lažje zaspi, ko je zunaj mrzlo. Noč pred najinim pogovorom je preživel na klopci v središču mesta, na Miklošičevi ulici. To je Anže, surovo iskren o tem, kakšen odnos imajo do njega mimoidoči, kako obžaluje vse zamujene trenutke s hčerko in kaj so bili zanj lepi trenutki ulice.

13 min 08. 01. 2025


Na obisku v goslarski delavnici

Kako nastane ročno izdelana violina? Pridite z nami v delavnico goslarja Daniela Muska, ki v središču Škofje Loke izdeluje vrhunske violine, ki so med solisti po vsem svetu tako zelo cenjene, da ti na svoj instrument v vrsti čakajo tudi več let. Musek je znanje pridobil v Cremoni, zibelki goslarstva, izkušnje in modrost pa prinesel v Slovenijo, kjer danes razvija ideje za dostopnejše instrumente za mlade glasbenike.

13 min 28. 12. 2024


Zakaj so štiriperesne deteljice tako redke?

Prvi listič predstavlja zvestobo, drugi upanje, tretji ljubezen, četrti pa...srečo. Zato ni čudno, da je štiriperesna deteljica že dolga leta simbol sreče. Po pregledu skoraj 6 milijonov deteljic so švicarski znanstveniki ugotovili, da ima vsaka pettisoča deteljica 4 lističe. Hkrati so dokazali, da v naravi najdemo tudi 5-peresne deteljice s pogostostjo 1 na 25.000 ali 6-peresne deteljice s pogostostjo ena na 313.000 rastlin. Odgovor nam je tokrat pomagala poiskati profesorica za fiziologijo rastlin na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani Marjana Regvar.

5 min 28. 12. 2024


Reportaža: Zaključna prireditev akcije Ime leta 2024

Na tradicionalni prireditvi Ime leta smo gostili posebne posameznike, ki so zaznamovali vseh 12 mesecev iztekajočega se leta. Izjemni gostje, ki v svojih prizadevanjih na različnih področjih našo družbo delajo boljšo, vsakič znova odslikavajo tudi osrednje dogodke iztekajočega se leta. In leto 2024 je bilo v marsikaterem pogledu zaznamovano z razmerami v zdravstvu.

12 min 23. 12. 2024


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt