Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
Dnevno aktualni in jutranji program

Neža Borkovič

189 prispevkov



Rozalija: S prihodom v dom za starejše se mi je odprl nov svet

V drugi epizodi štiridelne serije o starostnikih govorimo o samoti. O tem, kako pomembno je imeti ob sebi nekoga, s komer lahko deliš občutke in strahove. Koliko šteje pogovor s prijazno medicinsko sestro, topel pozdrav iz domske kuhinje ali znan glas na drugi strani slušalke.

10 min 10. 06. 2025


Zakaj imajo nekateri ljudje glasbeni posluh, drugi pa ne?

Zakaj imajo nekateri ljudje dober glasbeni posluh, drugi pa pojejo malo … mimo? Je posluh nekaj, s čimer se rodiš, ali ga lahko zvadiš? In kaj ima pri tem opraviti naša starost? Odpravljamo se na znanstveno-glasbeno raziskavo o poslušanju in petju, pogovarjamo se z ravnateljico glasbenega centra Edgarja Willemsa Matejo Tomac Calligaris.

5 min 07. 06. 2025


Zdravka: Strah me je trenutka, ko ne bom več prepoznala ljudi

V juniju na Valu 202 predstavljamo svežo štiridelno serijo avdio-portretov starostnikov, ki živijo v domovih za starejše občane po vsej Sloveniji. Vsak torek bomo tako prisluhnili eni zgodbi – enemu sogovorniku, ki nam bo odprl vrata svoje sobe in nas povabil na iskren pogovor.

13 min 03. 06. 2025


Odbito jutro: Kako pametni so poletni glasbeni festivali?

Digitalne vstopnice in brezgotovinsko plačevanje. Personalizirani urniki nastopov in zemljevid prizorišč v festivalskih mobilnih aplikacijah. Pametni šotori in tehnologija za spremljanje gibanja množic. Kako odbiti so dogodki na prostem doma in v tujini in kako tehnologija obiskovalcem lajša ali otežuje obisk festivalov?

9 min 30. 05. 2025


Naj pride vsak, ki si želi napolniti srce

Na Kongresnem trgu v Ljubljani poteka že 19. Mednarodni festival Igraj se z mano. Gre za največji inkluzivni dogodek v Srednji Evropi, namenjen spodbujanju socialnega vključevanja oseb s posebnimi potrebami.

7 min 27. 05. 2025


Lahko imajo ribe karies in ali lahko kašljajo?

Tokrat se v Radiovednih potapljamo v globine morja in iščemo odgovore na kar dve vprašanji – ali lahko imajo ribe karies in ali znajo kašljati? Spoznali boste, zakaj ribam zobozdravnik ne pride prav, pa tudi, katere vrste se lahko pohvalijo z več tisoč zobmi v svoji življenjski dobi.

6 min 24. 05. 2025


Mladi na Frekvenci 3/3: Potovanje v času

So potovanja v času mogoča? V novi epizodi Frekvence X smo obiskali srednješolce na Ravnah na Koroškem in se s pomočjo fizike spoprijeli z vprašanjem časa in potovanj v njem. Zakaj se čas v okolici črnih lukenj popači, zakaj GPS brez Einsteinove teorije relativnosti sploh ne bi deloval in kaj je dedkov paradoks?

33 min 21. 05. 2025


Fenomen istočasnega druženja na daljavo

Skupaj, a vsak v svoji sobi. Mladi danes ob pomoči platform za videoprenose istočasno gledajo filme, se učijo in družijo ob pogovoru in kavi.

8 min 16. 05. 2025


Zakaj na vozniški izpit čakamo štirikrat dlje, kot predpisuje zakon?

Čakanje na izpitno vožnjo je vse daljše in daljše. Čakalne dobe v Ljubljani in na Gorenjskem so presegle štiri mesece, kar kandidatom povzroča tako finančne kot organizacijske stiske. V Vročem mikrofonu se sprašujemo, zakaj se je sistem zagozdil, kako dolge vrste vplivajo na uspešnost kandidatov in zakaj nekateri razmišljajo celo o opustitvi ideje o izpitu. Govorimo s tistimi, ki čakajo, učijo in odločajo.

21 min 08. 05. 2025


Skrbnice človekovega dostojanstva

Vsak človek se prej kot slej znajde v situaciji, ko mora nekdo poskrbeti zanj. Ali je to čisto na začetku, ko mu na svet pomaga babica, ga prvič umije patronažna sestra ter zanj čez dan skrbi vzgojiteljica v vrtcu. Ali pa je to skozi življenje, ki lahko na različne načine prizadene človeka, ko mu morajo ti poklici priskočiti na pomoč.

39 min 01. 05. 2025


Kaj hudega se je zgodilo popru, da je tako pekoč?

Danes se odpravljamo v kuhinjo, kjer bomo pod raziskovalno lupo postavili eno izmed najbolj pogosto uporabljenih začimb v slovenski kulinariki. Poper ne velja zaman za kralja začimb…in kralja ostrosti. Če ga uporabimo le kanček preveč, imamo občutek, da nam bo razneslo usta. Le zakaj je tako oster, smo spraševali dr. Aleša Obrezo s Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani.

6 min 26. 04. 2025


Nič te ne more zares pripraviti na to, kar prinaša vojna

Vas zanima, kako je naša prestolnica izgledala v času 2. svetovne vojne? Kako je Ljubljana skorajda čez noč postala dvojezično mesto, s kako krutimi prehranskimi stiskami so se srečevali meščani in kako je bil takrat z vrtički in njivami zapolnjen park Zvezda? Odgovore na vsa ta vprašanja lahko od 24. aprila naprej najdete v prostorih Mestnega muzeja Ljubljana, kjer je na ogled povsem sveža celoletna razstava z naslovom "1495 dni: Ljubljana med 2. svetovno vojno".

12 min 24. 04. 2025


Glasu nam vedno zmanjka ravno takrat, ko ga najbolj potrebujemo

Glas je do trenutkov, ko nam ga zmanjka, samoumeven. 16. aprila praznujemo mednarodni dan glasu, pred tem pa smo se pogovarjali s tremi posamezniki, ki si s svojim glasom služijo kruh. In si enostavno ne morejo privoščiti, da bi bili nekaj dni zapored tiho. Sogovorniki: - Jure Longyka. radijec in govorec - Urška, turistična vodička - Uroš Zorman, selektor slovenske moške rokometne reprezentance

8 min 11. 04. 2025


Cuca Valiukevicius: Brez glasbe bi bilo življenje napaka

Odraščal je v enem največjih mest v Južni Ameriki, v São Paulu, zdaj že dvanajst let živi v Ljubljani. Predstavljamo vam Cuco Valiukeviciusa, glasbenega producenta, strastnega kuharja ter ljubitelja piva in življenja. Nekatere slovenske besede mu še vedno delajo preglavice, recimo "Gospodarsko razstavišče", vendar jezik po več kot desetih letih življenja v Sloveniji obvlada. V pogovoru tudi o odločitvi za selitev v Ljubljano, o njegovem producentskem delu in večjezični družini.

10 min 09. 04. 2025


Dan za spremembe: pogozdovanje, garažna razprodaja, čistilna akcija in odbojkarski turnir

5. april je letos osrednji dan prostovoljske akcije Dan za spremembe, ki pod okriljem Slovenske filantropije poteka že šestnajstič. Akcija spodbuja in povezuje številne prostovoljce, prostovoljke, organizacije, občine, šole, podjetja in druge akterje po vsej Sloveniji v številnih, zelo raznolikih dejavnostih: od čistilih in okoljevarstvenih akcij, izmenjevalnice semen, sadik, oblačil in druge opreme, medgeneracijskih športnih in kulturnih druženj, dobrodelnih akcij za pomoč živalim, pa vse do dokumentiranje slovenske digitalne dediščine, različnih ročnih del, igranja bridža, zdravstvenih in drugih posvetov in predavanj, pa celo do akcije deljenja nasmehov. Mnoge dejavnosti potekajo ali so potekale že od zadnjih dni v marcu, mi pa smo se pridružili štirim, ki potekajo prav danes, na Dan za spremembe. Peljemo vas na Notranjsko, Goriško, Štajersko in v ljubljanski Tivoli.

29 min 05. 04. 2025


Odbito jutro: Pametne hiše

Žarnice na glasovno upravljanje. Žaluzije, ki se spustijo ob pomoči aplikacije na telefonu. Pametni domofon. Robotska kosilnica. Klimatska naprava, ki deluje po začrtanem urniku, ipd. Kako razširjen in uporaben je v letu 2025 pametni dom? In kako pogosto nas pusti na cedilu? Razmišlja Matjaž Gerčar, navdušenec nad tehniko in lastnik pametne hiše.

9 min 04. 04. 2025


Poezija nima mej, poezija je nujna

Na Vodnikovi domačiji v Šiški danes praznujemo. Praznujemo svetovni dan poezije, ki ga je Unesco razglasil leta 1999 v Parizu. Poezija je namreč več kot le umetnost, pravijo – je orodje izražanja, upora, povezovanja. In s tem se gotovo strinjata gostji Nežka Struc, organizatorka današnjega pesniškega maratona in pobudnica ljubljanskega pesniškega festivala, ter Eva Ule, sodelavka pisarne Ljubljana in predstavnica Unescovega mesta literature.

9 min 21. 03. 2025


Kateri nevidni stanovalci živijo v vaši kuhinjski gobici?

Radiovedni se tokrat odpravljajo v kuhinjo. Svojo raziskovalno lupo usmerjajo v predmet, ki ga v večini gospodinjstev uporabljamo vsak dan. Ste se kdaj vprašali, kateri nevidni stanovalci živijo v vaših kuhinjskih gobicah za čiščenje posode?

8 min 15. 03. 2025


Skrivnosti dolgoživosti

Staranje in vitalna dolgoživost sta v razvitem svetu izjemno aktualni vprašanji. Ohranjanje gibkih možganov v pozni starosti je cilj mnogih, a dobro psihofizično stanje v jeseni življenja je odvisno od zelo različnih dejavnikov. Česa se lahko naučimo od slovenskih starostnikov, v čem je skrivnost dolgoživosti japonske družbe, kakšni so preboji na področju znanosti dolgega življenja, kako bi lahko s posegi v celice podaljšali življenjsko dobo? Je večna mladost realnost ali utopija? Si je zares tudi želimo?

30 min 12. 03. 2025


Naziv "Najboljši mladi voznik" prinaša tudi veliko odgovornosti

Pridružila sta se nam prav posebna gosta – aktulana najboljša mlada voznica Urša Brumec in Žiga Žgur, ki je laskavi naslov osvojil leta 2021. Izbor "Najboljši za volanom" že deveto leto zapored organizira Avto-moto zveza Slovenije. Zakaj sta se onadva odločila za sodelovanje v izboru, katera naloga jima je predstavljala največji izziv in kakšno odgovornost prinaša to, da sta zdaj tudi ambasadorja varne vožnje?

7 min 08. 03. 2025


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt