Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Žoga je okrogla Jasmin Kurtić: Do reprezentančnega uspeha se ne da priti v enem letu

Serijo gostovanj nogometnega podkasta Vala 202 nadaljujemo v Italiji. Tokrat lahko po pregledu aktualnega dogajanja izveste več o zanimivi karieri Jasmina Kurtića, ki ga po koncu klubske sezone to poletje čaka nastop na Euru 2024. Boštjan Janežič in Marko Pangerc sta v Bolzanu obiskala izkušenega vezista, ki je spregovoril tako o izvrstnem delu slovenske reprezentance pod taktirko selektorja Matjaža Keka kot tudi o svojih začetkih v slovenskem nogometu in selitvi v Italijo, kjer je preživel večji del svoje kariere.

Glasbena zgodba Steve Albini: ikona rokerskega podzemlja

Prejšnji teden je v 61. letu starosti zaradi srčnega napada umrl glasbenik in producent Steve Albini. Še raje kot producent se je opisal kot zvočni inženir, ki je slovel po svoji punkovski delovni etiki v slogu "naredi sam". Albini je bil velik kritik glasbene industrije, ki naj bi izkoriščala glasbenike in glasbenice ter jih napeljevala k stilistično homogenemu izražanju.

Kulturnice Po deželi stečkov

V Atriju ZRC SAZU v Ljubljani je do nedelje, 19. maja, na ogled razstava fotografij z naslovom Po deželi stečkov, s katero predstavljajo raziskovalni projekt, ki se posveča srednjeveškim nagrobnikom predvsem na območju Bosne in Hercegovine. Razstava je nastala ob zagonu projekta Unde venis, ki naj bi razvozlal enigmo te izredne dediščine, ki je od leta 2016 na seznamu Unescove kulturne dediščine.

Ime tedna Saša Matko: Hvaležni smo, da nas ženske sprejmejo pri tako intimnem dogodku, kot je porod

Ime tedna je postala Saša Matko, predsednica sekcije medicinskih sester in babic pri Zbornici zdravstvene in babiške nege, ki je aktivno sodelovala pri vpisu babištva na seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Izročitev listine je uradno zapečatila vpis babištva na Unescov seznam, hkrati pa Slovenijo zavezuje k boju za javno zdravstvo, varnost žensk in reproduktivne pravice.

Zgodbe Niet 40: To je punk, pi …

Niet še vedno živijo svoje perspektive, čeprav je bilo vmes veliko vijolic, depresije in smrti. 40 let od nastanka skupine ostaja energija, družbene kritičnosti ne zmanjka. V prvem delu radijskega dokumentarca na vajah spoznamo odnose v bendu, se pogovarjamo s sopotniki in sodobniki Nietov, z včasih neverjetnimi anekdotami se spomnimo Primoža Habiča, pokojnega prvega pevca.

Nedeljski gost Dušan Hren: Ljudje so stali pred radiem in gledali televizijo

Dušan Hren, glasbenik, režiser, vsestranski ustvarjalec, legenda slovenske radiotelevizije, je 5. maja praznoval 95. rojstni dan. V pogovoru se spominja svojega otroštva, očeta, ki je bil ožji sodelavec generala Maistra, vojne, predvsem pa zelo rad pripoveduje o glasbi in delu na RTV Slovenija. Na Radiu Ljubljana se je zaposlil leta 1956, dve leti kasneje pa ga je prevzela televizija, njegova velika ljubezen.

Glasba

Glasbena zgodba Steve Albini: ikona rokerskega podzemlja

Prejšnji teden je v 61. letu starosti zaradi srčnega napada umrl glasbenik in producent Steve Albini. Še raje kot producent se je opisal kot zvočni inženir, ki je slovel po svoji punkovski delovni etiki v slogu "naredi sam". Albini je bil velik kritik glasbene industrije, ki naj bi izkoriščala glasbenike in glasbenice ter jih napeljevala k stilistično homogenemu izražanju.

Glasba 202 Prenos evrovizijskega finala iz Malmöja

V Malmöju na Švedskem se je v velikem finalu za zmago na Evroviziji potegovalo 25 skladb, med njimi slovenska predstavnica Raiven s skladbo Veronika. Gostitelj v Valovskem evrovizijskem studiu je bil Maj Valerij, skozi vse nastope in posebnosti večera pa sta mu pomagala Andrej Karoli in Igor Bračič, glasbenik, satirik, živookar in velik ljubitelj evrovizijskega spektakla.

RH 202 RH 202 in Tim Urbanya | 440 | Calixta

Novosti domačih in tujih ustvarjalcev elektronske glasbe ter enourna mešanica trance in psy-trance ritmov, ki jo prinaša slovenska didžejka Kristina Zimic, umetniško Calixta. 01. The Deepshakerz x Fex (IT) - Deep Ocean 02. SG Lewis & Chloé Caillet - Costa 03. Diplo & Riva Starr ft. Kareen Lomax - Heaven or Not 04. Inner City ft. Steffanie Christi’an - Believe (Gerd Janson Remix) 05. Deep West & Moloko - On My Mind (GUZ Remix) 06. Flashmob & AndThen - This Music 07. Maz (BR) & VXSION - Amana 08. Adam Ten & Rafael - Toys 09. Jamie Jones & Jazzy - We Groovin (Sparrow & Barbossa Remix) 10. Angie Stone - Wish I Didn’t Miss You (Sonny Noto Sunset Remix) 11. Benjamin Shock - Tajrad 12. Skymate - Beautiful Place 13. Dancing Balloon - You Can Lean On Me, I Love You 14. Rich-Mond ft. Hana - Soaring High (Denis Goldin Remix) 15. Gilsons e Lagum - Céu Rosé (Joel & Uros Bosnjak Remix)

Galerija Sega Bodega - Dennis

Vsak paketek male nočne muzike irskega pop eksperimentatorja vsebuje tudi zvrhano mero džezovskih in glitchy, vselej pa tudi veliko 2-stepovske substance. To Sego Bodego in njegove eskapade z jadralsko lahkotnostjo občasno uvršča celo med sončne ambientaliste. Skrivnost Sege Bodega je v izboru in doziranju. Tudi njegov tretji album Dennis zapoveduje podobno (iz)rabo. Sega Bodega bo v tem oziru v izvrstni družbi, kajti nov album Flyšter ima mariborski über hiphop talent YNGFireFly. Prav vse pa velja tudi za (naj res ostane skrivnosten) ACSVG-ja, ki je nakazal nov albumski prelom Cuker III. Paleto novosti bo podprl še Trzinčan Majlo 27. Tik pred svojim prvim nastopom pri nas zapoje tudi ameriški superzvezdniški soul-traper Lil Tjay. Galerija na plano, ta je na nacionalnem FM podstavku državljanom privoščila tudi bednega Drakea in enako bednega Kendricka Lamarja z njunima pocarskima tehnikama oz. razkrojenim besednim spopadom, ki ga je Mito, in to ravno na YGNFireFlyjevi izdaji tam okrog prejšnje olimpijade najbolj simple, najlepše, najbolj decentno in najbolj humorno raztolmačil: “Raperji [betlanje] rabjo, da se ne pozabjo.”

Proti etru, spet ta muzika Neustrašni Kamasi!

Tokrat na obratu ravnokar izdani albumi Fearless Movement gromkih saksofonskih pihanj Kamasija Washingtona, trobentarskega mantranja Gorana Kajfeša in kontabasovske eklektike Rose Brunello. Ob tem še napoved prihajajoči poklon izročilu jamajških godb 70. let saksofonista Nata Birchalla.  01 Ike Noble & The Uptights - It's Bad 02 Rosa Brunello - From The Ground Up  03 Rosa Brunello - Found You In A Maze  04 Kamasi Washington - Lesanu  05 Kamasi Washington - Dream State 06 Goran Kajfeš Tropiques - Prije i posle 07 nat birchall - Lalibela 08 Finn Rees - Expansion  09 Cassie Kinoshi's SEED - Smoke in the Sun

Glasba 202 Rockoteka: Intervju Rod Stewart

Poleg veliko novi pesmi bo osrednja osebnost tokratne Rockoteke Rod Stewart. Devetinsedemdesetletni pevec je glasbeno dejaven že vse od leta 1961. Večina vas ga pozna po njegovih številnih uspešnicah iz sedemdesetih, osemdesetih, devetdesetih: Sailing, The First Cut Is the Deepest, Maggie May, Tonight's the Night, Da Ya Think I'm Sexy, Rhythm of My Heart. Izbrane boste lahko ujeli naslednjo nedeljo, 19. maja, v dvorani Stožice. V pogovoru tudi o njegovem prostem času in načrtih za prihodnje leto. Preostanek oddaje pa bo namenjen novim skladbam Erica Claptona, Davida Gilmourja, Joeja Satrianija in Steva Vaia, skupin Gordi, Divlje jagode in Deep Purple. Za konec boste ujeli še nekaj glasbe od kanadskega blues rock dueta Kevin & JD.

Cederama Lucy Rose – This Ain’t The Way You Go Out

Londonska kantavtorica je zaslovela z nežnimi, raje bolj akustičnimi songi. Lucy Rose je še zlasti znana po romantičnih urbanih prizorih, navdih za njeno liriko so poti po mestu in postanki v očarljivih parkih. Pevka, ki se spremlja s kitaro, je na odru le redko sama, pri tem jo spremljevalna zasedba iz folk ali folk pop okolja praviloma pospremi le do plahega folk rok izraza. Zato toliko bolj preseneča slogovni obrat Lucy Rose, ki zaznamuje njen šesti album. Z materinstvom je avtoričina poezija še veliko bolj suverena in realna. To pa lepo poudari klavirsko voden pop, ki ima po novem tudi precej občasnih džezovskih prvin. Lucy Rose zaradi producenta Kwebsa (sodelavca neosoularja Samphe in pred kratkim še poeta in raperja Loyla Carnerja) na tem čudovitem albumu zveni radoživo, sočno, a tudi, čeprav redko melanholično, skorajda kot simbolna vmesnica med Norah Jones in Brittany Howard.

Notice auto - Departure

Aleš Mačkovšek, Marko Petrič in Zlatko Đogić sestavljajo auto, domači trio, ki vozi v žanrih krautrocka, psihedelične glasbe, surf rocka in garage noisa. Prvenec, ki je izšel v začetku tedna, bodo predstavili 17. maja v Gali Hali.

Jutranji koncert pri Andreju Niet v živo pri Andreju

Bil je maj in vrnili so nas v zlata leta slovenskega punka. Ob praznovanju četrtega desetletja ustvarjanja so v studiu 26 tokrat budnico pripravili legendarni Nieti.

Izštekani Izštekani Kontradikshn

Posavski Kontradikshn so svojevrstna glasbena skupina. Bili so že označeni za eno redkih slovenskih elektrorokovskih atrakcij. Letos so izdali svoj prvi singel v slovenščini, na nastop v oddajo Izštekani pa so pripeljali simfonični orkester Glasbene šole Krško.

Na sceni zGodbe generacij

Kompilacija zGodbe generacij zaokroža prerez glasbenega ustvarjanja v Zgornji Vipavski dolini skozi desetletja. Je preplet raznovrstnih idej, slogov in pristopov h glasbenemu izražanju. Ta kalejdoskop je odmev raznovrstnih zgodb, ki so jih ustvarile generacije glasbenic in glasbenikov na Ajdovskem. Kompilacija dopolnjuje in nadgrajuje publikacijo, povezujeta se v celoto. O projektu eden izmed iniciatorjev, Sandi Škvarč.

Jutro

Antikviz Mehika

Pet podatkov o Mehiki, iščemo napačnega!

Globalna vas Barcelona je prehrupna

Po študiju sodobnega plesa v Salzburgu je Uršo Sekirnik ljubezen privedla do Barcelone. Po dobrih desetih letih življenja tam se namerava zdaj preseliti nazaj v rojstni kraj, tj. Škofjo Loko, iz istega razloga, potem ko je v Španiji spoznala svojega novega partnerja, ki je slučajno Slovenec. Poleg tega ima, kot pravi, tudi velemest nasploh po malem dovolj. Predvsem asfalta ter trušča in hrupa, v katerem se je še v svojih post-študentskih letih počutila zelo svobodno in ki jo je še pred nekaj leti močno fasciniral. Danes pogreša predvsem neokrnjeno naravo in za nas tukaj samoumevni vsakodnevni dostop do nje.

Jutranji koncert pri Andreju Niet v živo pri Andreju

Bil je maj in vrnili so nas v zlata leta slovenskega punka. Ob praznovanju četrtega desetletja ustvarjanja so v studiu 26 tokrat budnico pripravili legendarni Nieti.

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime: Diana

Je nekaj, po čemer se razlikujemo. Za številnimi od njih pa se skrivajo zanimive zgodbe. Kako ste pa vi dobili ime? Naša poslušalka Diana ga ni dobila po valižanski princesi Diani, niti po v 70. letih priljubljenem istoimenskem modelu avtomobila. Če imaš zanimivo zgodbo se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Ne čakaj na januar – z redno telovadbo

Tri, štiri, kdaj? V torek ob 8.00 zjutraj! Nova serija oddaj Ne čakaj (na januar). V njej gostimo ljudi, ki so z majhno spremembo na sebi veliko dodali k boljšemu zdravju in počutju. Strokovnjakinji Maja Bresjanac in Lana Blinc pa nam povesta, kako. V prvi epizodi sta z nami upokojenca Miča in Bojan, ki po novem redno telovadita.

Globalna vas Imeti otroka v New Yorku je zelo lepo in zelo težko

Tatjana Trček Pulišič, profesorica in vodja laboratorija na elitni Univerzi Johnsa Hopkinsa v Baltimoru, kjer med drugim raziskuje matične celice, pripoveduje o svoji selitvi v ZDA. Amerika jo je sicer zanimala že od otroštva, dejanski odločitvi za selitev pa je botrovala selitev njenega partnerja (zdaj moža) v New York, kjer je z njim in danes 10-letno hčerko preživela svoja prva leta čez lužo. New York ji kljub nekaterim manj prijetnim vidikom bivanja, kot so ekstremno visoke najemnine in spanje v utesnjujočih garsonjerah, ostaja v toplem spominu.

Jutro 202 Pavza: Matej Černe, brez spanja smo ustvarjalni le en dan

Matej Černe je profesor na ekonomski fakulteti, ki preučuje povezavo med ustvarjalnostjo in spanjem. Govori o ultimativni pavzi, spanju.

Jutro 202 Jerry Seinfeld in serija o ničemer

Leta 1989 se je predvajala prva epizoda legendarne serije Seinfeld. Absurdnost in peripetije vsakdanjega življenja, so osrednje tematike serije, ki sta si jo konec 80-ih let minulega stoletja zamislila Larry David in Jerry Seinfeld, ki ravno te dni praznuje 70 let. Večkrat nagrajena serija se je iz devetdesetih let in malih zaslonov preselila na sodobne pretočne platforme, kjer živi še danes. Odjemalci so ostali oboževalci iz preteklost, a hkrati sitcom vedno znova pritegne novo, mlajše občinstvo. Kaj je skrivnost uspeha, bistvo Seinfelda, ki je postal popkuturni fenomen? Na vprašanja nam je pomagala odgovoriti filmska kritičarka in novinarka kulturnega uredništva na portalu MMC, Ana Jurc.

Antikviz Konji

Pet podatkov o konjih, iščemo napačnega!

Jezikanje Kozarac vatre, šupak cvijeća, pepeljuga …*

*V Jezikanju smo preverjali naše znanje hrvaškega jezika in delili nekatere zabavne jezikovne zdrse ter anekdote. Kako govorimo Slovenci hrvaško in kako Hrvati slovensko?

Globalna vas Zakaj vaš sin nikoli ne vika?

Declan se je rodil v Londonu. Njegov oče je Irec, ki sicer danes živi na Madžarskem, mati pa Slovenka. Kot najstnik se je predvsem na njeno željo, menda pa tudi njegov starejši brat ni bil proti, preselil v Velike Lašče, kjer je preživel večji del svoje mladosti. V intervjuju pripoveduje o prilagajanju na slovensko okolje. Pravi, da so ga vrstniki načeloma zelo lepo sprejeli, je imel pa kljub temu, da je mati z njim od nekdaj govorila slovensko, kar nekaj težav z jezikom: med drugim so jo enkrat iz šole klicali zaradi njegove predrznosti, češ da noče vikati svojih učiteljic, on pa pojma vikanje sploh še ni poznal. Pa tudi: "Če so me vprašali, kako se pišem, sem jim črkoval svoje ime: D-E-C-L-A-N." Danes ima Declan kar štiri državljanstva, zadnjih osem let pa živi in dela v Montrealu. V njegovem dolgoročnem načrtu je vrnitev v Slovenijo, saj pri sebi z vsakim pretečenim letom bivanja v Kanadi opaža, da mu negovanje vezi z domovino vse več pomeni. O pomembnosti občutka pripadnosti matični kulturi (to je, kot zatrjuje, zanj kljub številnim konkurentkam slovenska) se je menda veliko naučil tudi z opazovanjem socialne bede avtohtonih kanadskih ljudstev, ki po njegovem "propadajo" predvsem po zaslugi dejstva, da skozi dolgoletne boje s kolonialnimi hegemoni niso uspeli ohraniti svojih kultur.

Aktualno

Kulturnice Po deželi stečkov

V Atriju ZRC SAZU v Ljubljani je do nedelje, 19. maja, na ogled razstava fotografij z naslovom Po deželi stečkov, s katero predstavljajo raziskovalni projekt, ki se posveča srednjeveškim nagrobnikom predvsem na območju Bosne in Hercegovine. Razstava je nastala ob zagonu projekta Unde venis, ki naj bi razvozlal enigmo te izredne dediščine, ki je od leta 2016 na seznamu Unescove kulturne dediščine.

Ime tedna Saša Matko: Hvaležni smo, da nas ženske sprejmejo pri tako intimnem dogodku, kot je porod

Ime tedna je postala Saša Matko, predsednica sekcije medicinskih sester in babic pri Zbornici zdravstvene in babiške nege, ki je aktivno sodelovala pri vpisu babištva na seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Izročitev listine je uradno zapečatila vpis babištva na Unescov seznam, hkrati pa Slovenijo zavezuje k boju za javno zdravstvo, varnost žensk in reproduktivne pravice.

Zgodbe Komadi: Bil je maj

Igor Dernovšek je skupaj z Alešem Češnovarjem leta 1984 ustanovil skupino Niet. V dobrem letu dni so se prebili na sceno, nastopili na Novem rocku in odšli na turnejo v Francijo. Bil je maj 1985 v Parizu. Del benda se je odpravil v četrt Pigalle. Sledila so leta aidsa in smrti. Igor leta 1993 napiše komad Bil je maj.

Nedeljski gost Dušan Hren: Ljudje so stali pred radiem in gledali televizijo

Dušan Hren, glasbenik, režiser, vsestranski ustvarjalec, legenda slovenske radiotelevizije, je 5. maja praznoval 95. rojstni dan. V pogovoru se spominja svojega otroštva, očeta, ki je bil ožji sodelavec generala Maistra, vojne, predvsem pa zelo rad pripoveduje o glasbi in delu na RTV Slovenija. Na Radiu Ljubljana se je zaposlil leta 1956, dve leti kasneje pa ga je prevzela televizija, njegova velika ljubezen.

Aktualno 202 Evrovizija: Protesti, diskvalifikacija, povečano varovanje, nekaj pa tudi glasbe

Pred letošnjim finalom Evrovizije, ki poteka v Malmü preverimo sveže informacije iz zakulisja odrskih nastopov, sprehodimo pa se tudi po ulicah tega švedskega mesta, ki te dni živi z evropsko glasbo.

Aktualno 202 Reportaža: Pot ob žici

Ena večjih rekreativnih športnih prireditev pri nas poteka že od četrtka, danes se zaključuje s tradicionalnim pohodom ob poti, kjer je stala žica okupirane Ljubljane in s tekom trojk, kjer se tekači v ekipnem duhu spopadejo z izivi Ljubljanskih ulic in okoliških vzpetin. Na pohodu in v središču mesta, kjer je na Kongresnem trgu stal cilj za tekače, smo ulovili vzdušje prireditve, ki se je je udeležilo dobrih 35.000 ljudi.

Aktualno 202 Dron: Igrača ali brezpilotni zrakoplov?

Sosedovi otroci so za rojstni dan dobili dron. Leti tudi nad našim dvoriščem. Je to dovoljeno? Na plaži slišimo zvok drona, vidimo ga ne. Nas kdo snema? Koga naj obvestimo? To je le nekaj vprašanj, ki se porajajo ob vse pogostejši uporabi brezpilotnih zrakoplovov, kot se pravilno reče dronom. Kakšna so pravila uporabe, ki naj bi jih spoštovali predvsem zaradi varnosti?

Radiovedni Kaj je empatija?

Mila in Maja sta nadobudni, predvsem pa empatični sedmošolki iz Osnovne šole Poljane, ki sta raziskovali, kako je biti v čevljih nekoga drugega. Na vprašanja o empatiji je odgovarjala profesorica Andreja Avsec z oddelka za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

Petkova centrifuga Gazi za Gazo

Na volitve se letos podaja blizu 2 milijardi Zemljanov, a največji svetovni praznik demokracije ima grenak priokus. Kitajski predsednik je na Balkan pripeljal leteče taksije, Putin pa na Rdeči trg le en tank. Medtem ko slovenska vlada napoveduje priznanje Palestine, so študentje z zasedbo Fakultete za družbene vede vendarle dokazali, da v njihovih glavah niso samo majske igre in škisove tržnice. Gazi za Gazo ob nasprotovanju nekdanjih osamosvojiteljev vendarle dobivajo tudi podalpske sledi. Evrovizijsko vsegliharstvo pa je znova zamudilo priložnost za imeti jajca.

18. vzporednik Igor Jurič, Bruselj: Druge zaposlitve evroposlancev vzbujajo zaskrbljenost zaradi morebitnega navzkrižja interesov

Kaj se skriva za nedavnim obiskom kitajskega predsednika v Franciji, koliko evropski poslanci zaslužijo poleg svoje redne službe, zakaj je Evropska komisija predlagala ustavitev postopka v skladu 7. členom proti Poljski? Tokrat gremo tja, kamor si želi veliko politikov v tem času – v Bruselj.

Aktualno 202 Kaktusi in kaktusarji

Najstarejši kaktus, ki ga imamo v Sloveniji, je v zbirki kaktej v Rogaški Slatini, to je kaktus Zvonka Čoha iz leta 1940. Pravi razcvet na področju kaktusov pa so prinesla leta po 1966., ko smo dobili prvo knjigo o njih v slovenščini z naslovom Kakteje, ki jo je napisal France Vardjan. Po nekaj letih smo pri nas dobili tudi Društvo prijateljev kaktusov Slovenije. To je ob 50-letnici delovanja pripravilo razstavo v Botaničnem vrtu v Ljubljani z naslovom Kaktusi in druge sočnice na znamkah sveta, fotografijah in v živo. Razstavo je pripravilo v sodelovanju s Filatelističnim in numizmatičnim klubom Celje ter botaničnim vrtom in na njem predstavilo fotografije trofejnih kaktusov članov, zgodovino društva ter nekaj znamk, na katerih so dobili mesto kaktusi. Kot zanimivost, največ kaktusov je na znamkah držav v katerih kaktusi niso doma.

Jutranji koncert pri Andreju

Niet v živo pri Andreju

19 min

Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

12 min

Lara Baruca živo pri Andreju

28 min

Kjer tišina ostane brez besed S01E05: Studio Kif-Kif

12 min

Alo!Stari v živo pri Andreju

25 min

Kjer tišina ostane brez besed S01E04: Studio Marsh

11 min

Šport 202

Naval na šport Kolesarstvo in rokomet

Na kolesarski dirki po Italiji je Tadej Pogačar s svojim moštvom na devetih etapah temeljito spoznal svoje osrednje tekmece. Prva tritedenska dirka sezone se bo po dnevu premora nadaljevala jutri. Posvetili se bomo še odzivom iz tabora slovenskih rokometašev, ki so vozovnico za svetovno prvenstvo 2025 lovili v Švici.

Športna zgodba Svetovno prvenstvo v motokrosu

Najboljši motokrosisti sveta so se prvič pomerili v Galiciji, na povsem novem prizorišču svetovnega prvenstva. V zgoščenem sporedu spomladanskega dela sezone, bo že to nedeljo sledila nova dirka v Franciji.

Naval na šport Nogomet in kolesarstvo

V predzadnjem krogu nogometnega prvenstva sta se v nabito polnem Ljudskem vrtu pomerila Maribor in Olimpija. Ob razpletu nogometnega derbija se bomo posvetili še kolesarski dirki po Italiji. Po včerajšnji gorski tudi današnja etapa ponuja strme vzpone.

Športna zgodba Nogometni derbi

V Ljudskem vrtu sta se sinoči v predzadnjem kolu nogometnega prvenstva pomerila Maribor in Olimpija. Ob prevladi Celja v letošnji sezoni je večnima tekmecema ostal boj za 2. mesto.

Naval na šport Nogometni derbi in kolesarstvo

Po posamični vožnji na čas, ki je prinesla spremembe v skupni razvrstitvi, bo na kolesarski dirki po Italiji na vrsti zahtevna gorska etapa. Večer prinaša derbi nogometnega državnega prvenstva, ki bo odločal o končnem 2. mestu. Maribor bo v Ljudskem vrtu gostil Olimpijo.

Športna zgodba Kolesarska dirka po Italiji

Kolesarji so prvo tretjino dirke po Italiji končali s posamično vožnjo na čas. Pred prvim dnevom premora bosta še gorski etapi.

Naval na šport Rokomet in hokej na ledu

Slovenski rokometaši so v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2025 v Kopru gostili Švico, s katero se bodo vnovič pomerili v nedeljo. Na Češkem, v Pragi in Ostravi, pa se bo danes začelo svetovno prvenstvo elitne skupine v hokeju na ledu.

Tour 202 Jan Polanc: Sproščeni Pogačar preudarno varčuje z močmi

Po šestih etapah kolesarske dirke po Italiji vodilni v skupnem seštevku ostaja Tadej Pogačar. Slovenec za zdaj upravičuje vlogo nespornega favorita. Že na drugi etapi je s svojo prvo zmago na Giru prevzel rožnato majico, ki je ni ogrozil še nihče. Kako je na kolesarski dirki po Italiji voziti v rožnatem, ve tudi Jan Polanc. Do lani pomemben pomočnik prvega kolesarja sveta, po zdravstvenih težavah, ki so skrajšale njegovo kariero, pa športni direktor pri mladi ekipi Emiratov, verjame, da Pogačar na Giru preudarno varčuje z močmi. Nekdanji nosilec rožnate majice na italijanski pentlji pa prav tako verjame, da se Pogačar ne obremenjuje preveč z branjenjem vodstva v skupnem seštevku.

Naval na šport Rokomet in hokej na ledu

Slovenski rokometaši so v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2025 v Kopru gostili Švico, s katero se bodo vnovič pomerili v nedeljo. Na Češkem, v Pragi in Ostravi, pa se bo danes začelo svetovno prvenstvo elitne skupine v hokeju na ledu.

Športna zgodba Rokometne kvalifikacije za svetovno prvenstvo

Slovenski rokometaši lovijo uvrstitev na svetovno prvenstvo 2025. Zadnjo prepreko v kvalifikacijah predstavlja reprezentanca Švice, s katero se bo Slovenija po včerajšnji tekmi v Kopru vnovič pomerila v nedeljo.

Naval na šport Kolesarstvo, rokomet in kajak na mirnih vodah

V kraju Rapolano Terme se je končala šesta etapa kolesarske dirke po Italiji, zadnja pred jutrišnjo posamično vožnjo na čas. Slovenske rokometaše v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo čaka tekma proti Švici. V koprski dvorani Bonifika bo Slovenija nastopila v okrnjeni zasedbi, v oddaji pa se posvetimo še izidom olimpijskih kvalifikacij kajakašev in kanuistov na mirnih vodah.

Najnovejše

Glasbena zgodba Steve Albini: ikona rokerskega podzemlja

Prejšnji teden je v 61. letu starosti zaradi srčnega napada umrl glasbenik in producent Steve Albini. Še raje kot producent se je opisal kot zvočni inženir, ki je slovel po svoji punkovski delovni etiki v slogu "naredi sam". Albini je bil velik kritik glasbene industrije, ki naj bi izkoriščala glasbenike in glasbenice ter jih napeljevala k stilistično homogenemu izražanju.

Dogodki in odmevi Ministrstvo za gospodarstvo bi oddajanje stanovanj omejilo na 30 dni, a lahko občine to omilijo

Predlog zakona o gostinstvu, ki bo v javno obravnavo prišel jutri, predvideva 30-dnevno omejitev kratkoročnega oddajanja stanovanj, če objekti ne bodo v celoti namenjeni nastanitvam. Gospodarski minister Matjaž Han ob tem poudarja, da bodo možne prilagoditve. Drugi poudarki oddaje: - Državni zbor o predlogu, ki naj bi otežil zlorabo parlamentarnih preiskav v politične namene. - Zdravstveni sistem v Gazi pred sesutjem. Izraelski napadi na Rafo se stopnjujejo, iz mesta zbežalo že 360 tisoč Palestincev. - Posodobitev železniške proge med Mariborom in Šentiljem uradno končana; novi železniški viadukt najdaljši v Sloveniji.

Kulturnice Po deželi stečkov

V Atriju ZRC SAZU v Ljubljani je do nedelje, 19. maja, na ogled razstava fotografij z naslovom Po deželi stečkov, s katero predstavljajo raziskovalni projekt, ki se posveča srednjeveškim nagrobnikom predvsem na območju Bosne in Hercegovine. Razstava je nastala ob zagonu projekta Unde venis, ki naj bi razvozlal enigmo te izredne dediščine, ki je od leta 2016 na seznamu Unescove kulturne dediščine.

Danes do 13:00 Izraelske sile nadaljujejo silovite napade na Rafo na jugu Gaze

Zdravstveni sistem v Gazi je zaradi pomanjkanja goriva tik pred propadom. Delujejo le še redki generatorji v prenapolnjenih bolnišnicah. Izraelska vojska medtem napada celotno enklavo - od begunskega taborišča Džabalija na severu do Rafe na jugu. Iz tega mesta se je od izraelskega poziva k evakuaciji umaknilo že 360 tisoč ljudi. Drugi poudarki oddaje: - Žreb list na glasovnicah za evropske volitve bo DVK opravila predvidoma jutri. - Zakon z novimi pravili za kratkotrajno oddajo stanovanj gre v javno obravnavo. - Nekateri obcestni preprodajalci sadja izigravajo zakonodajo in inšpektorje.

Ime tedna Saša Matko: Hvaležni smo, da nas ženske sprejmejo pri tako intimnem dogodku, kot je porod

Ime tedna je postala Saša Matko, predsednica sekcije medicinskih sester in babic pri Zbornici zdravstvene in babiške nege, ki je aktivno sodelovala pri vpisu babištva na seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Izročitev listine je uradno zapečatila vpis babištva na Unescov seznam, hkrati pa Slovenijo zavezuje k boju za javno zdravstvo, varnost žensk in reproduktivne pravice.

Naval na šport Kolesarstvo in rokomet

Na kolesarski dirki po Italiji je Tadej Pogačar s svojim moštvom na devetih etapah temeljito spoznal svoje osrednje tekmece. Prva tritedenska dirka sezone se bo po dnevu premora nadaljevala jutri. Posvetili se bomo še odzivom iz tabora slovenskih rokometašev, ki so vozovnico za svetovno prvenstvo 2025 lovili v Švici.

Jutranja kronika Državni zbor o parlamentarnih preiskavah in znova o sodnem varstvu bančnih razlaščencev.

Poslanci se bodo na izredni seji lotili predloga novele o parlamentarnih preiskavah, ki so postale orodje političnega obračunavanja; novela naj bi preprečila zlorabe. Odločali bodo tudi o novem predlogu ureditve sodnega varstva za bančne razlaščence. Ostali poudarki oddaje: - Ruska vojska širi fronto na vzhodu Ukrajine, Putin menja obrambnega ministra. - V Ljubljani se začenja niz dogodkov o palestinski kulturi in umetnosti. - Slovenski rokometaši po zmagi nad Švico na svetovno prvenstvo.

Športna zgodba Svetovno prvenstvo v motokrosu

Najboljši motokrosisti sveta so se prvič pomerili v Galiciji, na povsem novem prizorišču svetovnega prvenstva. V zgoščenem sporedu spomladanskega dela sezone, bo že to nedeljo sledila nova dirka v Franciji.

Jutranja kronika Prva jutranja kronika 05:30

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Zgodbe Komadi: Bil je maj

Igor Dernovšek je skupaj z Alešem Češnovarjem leta 1984 ustanovil skupino Niet. V dobrem letu dni so se prebili na sceno, nastopili na Novem rocku in odšli na turnejo v Francijo. Bil je maj 1985 v Parizu. Del benda se je odpravil v četrt Pigalle. Sledila so leta aidsa in smrti. Igor leta 1993 napiše komad Bil je maj.

Radijski dnevnik Izraelska vojska še razširila napade in območja za evakuacijo

Izrael je še razširil napade po vsej Gazi, skupno število ubitih je preseglo 35 tisoč. Poleg smrti pa izraelska vojska seje tudi nove ukaze za evakuacijo civilistov, ki se bodo iz severa in juga morali umakniti proti obalnemu pasu. Visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Volker Türk je ogorčen, češ da številnih ljudi zaradi bolezni, poškodb in starosti enostavno ni več mogoče seliti. V oddaji tudi: - Ruska vojska počasi napreduje proti Harkovu - Vse več fizičnih napadov na zdravstvene delavce, ti zahtevajo spremembo zakonodaje - Slovenski rokometaši po sedemmetrovkah do svetovnega prvenstva

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt