Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Tour 202 Luka Mezgec: Pogačarja imajo vsi radi

Tadej Pogačar kraljuje na Giru. Na koncu drugega tedna je svojo prednost pred zasledovalci skoraj podvojil. Pred zadnjimi šestimi etapami ima skoraj sedem minut naskoka pred vsemi. Pogačar je v kolesarski javnosti čislan, ker ne kalkulira, pogosto pa skrbi za zanimivo in napeto dirkanje. Nekateri so sicer namigovali, da je njegova ekipa UAE že celo preveč požrešna, ker ima nosilca rožnate majice, hkrati pa skuša osvajati veliko etapnih zmag in tekmecev prepušča zgolj boje za druga mesta, toda gost podkasta Luka Mezgec pravi, da je Pogačar izjemno priljubljen v karavani. "Fora je v tem, da je Tadej takšna faca do vseh in tako dostopen. Z vsakim se malce pogovori in pošali. Ko je glavnina na začetku 15. etape ujela Caleba Ewana, torej sprinterja, ki je bil v pobegu samo zato, da je imel pred večjim klancem minuto prednosti, je Tadej zavpil: 'Zdaj lahko nehati vleči, ujeli smo Caleba, vse je okej, ni treba več tako hitro kolesariti!' Zaradi takšnih majhnih detajlov, v tistih trenutkih, ko vsi trpijo, pa malce vse skupaj razbremeni, se malce pošali. Zato ga imajo vsi radi," je povedal Mezgec. Gorenjec je minuli konec tedna končal svoj Giro, v tej sezoni pa ga čaka še Tour in Vuelta. Na Touru upa, da bodo sprinterski vlaki njegove ekipe Jayco-Alula bolj učinkoviti kot na Giru, pravi, da se za zdaj precej bolje ujame z Dylanom Groenewegnom kot s Calebom Ewanom, francoske dirke pa se veseli tudi kot navijač, saj so za Tour prijavljeni Pogačar, Roglič, Vingegaard in Evenepoel.

Jutro 202 Ne čakaj na januar, zapleši zdaj!

Tri, širi, kdaj? V torek ob 8.00 zjutraj! Gostimo ljudi, ki so z majhno spremembo na sebi veliko dodali k boljšemu zdravju in počutju. Strokovnjakinji Maja Bresjanac in Lana Blinc pa nam povesta, kako. Tokrat plešemo, ker je ples eden izmed odličnih načinov za preživljanje prostega časa. Vodi nas Romana Kancler. Govorimo pa tudi o tem, zakaj je sploh pomembno, da si vzamemo dovolj prostega časa.

Poslovne krivulje Vodenje s posluhom: Jana Petek

Druga gostja pete sezone Vodenja s posluhom je Jana Petek, nekdanja generalna direktorica Novartisa v Sloveniji, ki že vrsto let zaseda pomembne vodstvene funkcije v farmacevtski industriji. Osrednja tema je vodenje sprememb in izkušnje, ki jih je dobila ob vodenju oddelitve Leka in Novartisa. Jana Petek slikovito pravi: "Avion je bil že v zraku, mi smo ga pa še vedno gradili."

Ime tedna Jan Vajgl: Študenti nočemo biti zgolj pasivni opazovalci genocida, ki se izvaja v Gazi

Ime tedna je postal Jan Vajgl, predsednik študentskega sveta FDV, kjer so se z okupacijo velike predavalnice pridružili mednarodnemu gibanju študentskih protestov za pravičnost v Palestini, od izobraževalnih ustanov pa zahtevali prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi institucijami. Pristojni so njihovim zahtevam v celoti ugodili in dogajanje v Gazi označili za genocid.

Goran Prva četrtina: Dedkova poslednja želja

Danes, ko vemo, kako se je vse razpletlo, je težko verjeti, da je bil tri dni pred začetkom evropskega prvenstva Goran Dragić odločen, da na njem ne bo igral. Ravnokar se je vrnil iz Bosne s pogreba svojega dedka. Bil je potrt in misel na odhod z reprezentanco v Helsinke se mu je uprla. Selektorju Igorju Kokoškovu je povedal, da mu je žal, a da ne more priti. Da so nekatere stvari v življenju večje od košarke.

Glasbena zgodba Koncertne turneje so za mnoge finančno nevzdržne

Letos nas doma in v bližini čaka več tisoč koncertov in festivalov, ki nas k obisku vabijo z zvenečimi imeni svetovne glasbene scene. Po dolgotrajnem zaprtju prireditvenih prostorov in boju za obstanek številnih neodvisnih prizorišč pa na nevzdržnosti glasbenega posla in še posebej koncertnih turnej vse bolj opozarjajo glasbeniki, ki se spopadajo z dvigom cen na vseh področjih. Kljub temu pri nas obstajajo različne vrste pomoči za glasbenike, ki prodirajo v tujino, sporočata Miha Prašnikar in Matevž Bitenc.

Glasba

Glasbena zgodba Koncertne turneje so za mnoge finančno nevzdržne

Letos nas doma in v bližini čaka več tisoč koncertov in festivalov, ki nas k obisku vabijo z zvenečimi imeni svetovne glasbene scene. Po dolgotrajnem zaprtju prireditvenih prostorov in boju za obstanek številnih neodvisnih prizorišč pa na nevzdržnosti glasbenega posla in še posebej koncertnih turnej vse bolj opozarjajo glasbeniki, ki se spopadajo z dvigom cen na vseh področjih. Kljub temu pri nas obstajajo različne vrste pomoči za glasbenike, ki prodirajo v tujino, sporočata Miha Prašnikar in Matevž Bitenc.

Glasba svetov Predstavitev programa letošnje Druge godbe

Druga godba je poligon za spoznavanje tako domače kot tudi tradicije drugih narodov. Predstavljajo izvirne sodobne glasbene tokove in trende. Med 23. in 26. majem 2024 bo v Ljubljani potekala že štiridesetič, zato bo tokratna oddaja v celoti namenjena programu letošnjega mednarodnega festivala. Ob izbrani glasbi ga bo podrobno predstavil Bogdan Benigar.

RH 202 RH 202 in Tim Urbanya | 441 | Laylae

Novosti iz sveta elektronske glasbe ter enourna mešanica izbranih techno ritmov, ki jo prinaša slovenska didžejka, producentka, ustvarjalka radijskih oddaj in ustanoviteljica glasbenih založb Alja Knez, umetniško Laylae. 01. Bklava x MJ Cole - All Around Me 02. FISHER x JLo - Waiting For Tonight 03. Dua Lipa - Training Season (Chloé Caillet Club Remix) 04. DJ Seinfeld - IF U Like Me 05. Krystal Klear - Entity 06. GW Harrison - Break Of Dawn 07. Dombresky - In My Soul 08. Genix & Sandy Chambers - Baby Baby 09. Solardo & Kaleena Zanders - Testify 10. ODESZA - The Last Goodbye (Koven Remix) 11. HOSH ft. CÒMÀ - Roads 12. Fritz Kalkbrenner - Fall Between The Cracks 13. Joris Voorn & AVIRA - The Orange Theme 14. Alesso - Hypnotize 15. Giuseppe Ottaviani - Keep Running 16. Tripolism - Good Times 17. Christian Löffler ft. Henry Green - Felt

Galerija Yung Bleu – Jeremy

Dualizem, in to polnozrnat, to je reakcijsko vodilo galerijske edicije, ki v ospredje vabi Yung Bleuja, raperja iz Alabame. Njegov četrti album Jeremy ima kislo ozadje, toda Bleu je zvest svojemu supermehkemu trapu, ki je, podobno kot pri Jacku Harlowu, permanentno povoskan s soul-popom. Malodane cukrastemu izrazu Yung Bleuja nasproti bo nekaj presekov ponudilo povsem drugačen, tudi džezovski napoj. Še predno Kamasi Washington sklene uro, polno novosti, se v to vrine tudi Willow Smith, pa trap eksperimentu vselej naklonjeni Conctret Boys, prav tako razgreta Cardi B. Metro Boomin in Future ter njun gost The Weekend, Slum Village skupaj z Cordaejem in Bugzy Malone poskrbijo, da vzlet v petkov večer le ne bo preveč problematičen. V enaki smeri se potrudi tudi tokrat izrazito cinematični Ichisan, medtem ko ACSVG skupaj z Valom Fürstom ter YngFireFlyem v kombinaciji z Mitom in Dajmiimenom značilno zabstrahirajo sicer izvorno zelo namenske, naklepne, usmerjene poeme.

Glasba 202 Rockoteka 22

Na začetku koncertni napovednik, ki mu bodo sledili novi izidi. Z novim, sedemnajstim albumom se je po šestih letih premora tudi na evropske koncerte odre vrnila skupina Riot V. Svoje pa bo dodal še okoljevarstvenik, odvetnik in ljubitel blues rocka Gary Douglas s svojo skupino.

Cederama Jordan Rakei - The Loop

Jordan Rakei je že močno uveljavljeno glasno ime. Avstralec, ki deluje v Angliji, v Cederami nastopa prvič, čeprav njegovo zbirko zdaj že petih izvrstnih albumov krasita očarljiva slogovna širokopasovnost in produkcijska dovršenost. Morda je avtorjev izraz ostajal na robu vrelišča neo- ali alter-popa zaradi sanjavega glasu, ki bolj kot mičnemu in razgretemu soulu pristoji folk-popu, v Rakeievem primeru delno celo ob spremljavi chill-popa ali trip hopa. Jordan Rakei se je tokrat podvizal tudi kot vokalni interpret. Tako delo The Loop ponuja sijajen prehod med senzibilnim, a še vedno rokerskim Ircem Hozierjem in retrosoulovsko poetiko Michaela Kiwanuke.

Notice SBO - Antifrend

Nemoč je naslov drugega dolgometražnega albuma ljubljanskega kolektiva SBO. Predstavljata ga Juca Bonaca in Filip Đurić.

Na sceni Booom! − Odiseja

Trije mladi pevci sestavljajo trio Booom!, prvenec Odiseja prinaša dvanajst pesmi, med njimi tudi tisto, s katero so odmevno nastopili na predizboru za Pesem Evrovizije v San Marinu. Po kar nekaj letih podlage in kupu zavrženih projektov so glasbo dokončali v intenzivnih dveh mesecih. Fantje so avtorji vseh besedil in glasbe na albumu Odiseja, na katerem kitarski pop-rok koketira s sodobnim ameriškim in brit-popom, temu pa dodajajo ubrane triglasne vokalne harmonije. Več pa Patrik Mrak, Matevž Derenda in Luka Cvetičanin.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E07: Studio York

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. V današnji epizodi oddaje: od violine in videoigric do dela v enem najbolj čislanih glasbenih studiev v Sloveniji, studiu York.

Glasbena zgodba Steve Albini: ikona rokerskega podzemlja

Prejšnji teden je v 61. letu starosti zaradi srčnega napada umrl glasbenik in producent Steve Albini. Še raje kot producent se je opisal kot zvočni inženir, ki je slovel po svoji punkovski delovni etiki v slogu "naredi sam". Albini je bil velik kritik glasbene industrije, ki naj bi izkoriščala glasbenike in glasbenice ter jih napeljevala k stilistično homogenemu izražanju.

Glasba 202 Prenos evrovizijskega finala iz Malmöja

V Malmöju na Švedskem se je v velikem finalu za zmago na Evroviziji potegovalo 25 skladb, med njimi slovenska predstavnica Raiven s skladbo Veronika. Gostitelj v Valovskem evrovizijskem studiu je bil Maj Valerij, skozi vse nastope in posebnosti večera pa sta mu pomagala Andrej Karoli in Igor Bračič, glasbenik, satirik, živookar in velik ljubitelj evrovizijskega spektakla.

Jutro

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime, Tines?

Je nekaj, po čemer se razlikujemo. Za številnimi od njih pa se skrivajo zanimive zgodbe. Kako ste pa vi dobili ime? Tinesu ga je dala takrat štiriletna sestra Ana. Če imaš zanimivo zgodbo se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Ne čakaj na januar, zapleši zdaj!

Tri, širi, kdaj? V torek ob 8.00 zjutraj! Gostimo ljudi, ki so z majhno spremembo na sebi veliko dodali k boljšemu zdravju in počutju. Strokovnjakinji Maja Bresjanac in Lana Blinc pa nam povesta, kako. Tokrat plešemo, ker je ples eden izmed odličnih načinov za preživljanje prostega časa. Vodi nas Romana Kancler. Govorimo pa tudi o tem, zakaj je sploh pomembno, da si vzamemo dovolj prostega časa.

Antikviz Sol

Pet podatkov o soli, iščemo napačnega!

Jezikanje Hang on, Doggy*

*je angleški prevod naslova kultnega slovenskega filma Sreča na vrvici. Kakšni pa so prevodi slovenskih podnapisov v serijah in filmih? Kaj vas pri njih zmoti? Jezikanje se teme loteva ob pomoči Jerce Kos, prevajalke in podpredsednice Društva filmskih in televizijskih prevajalcev.

Globalna vas Strogi protimamilarski predpisi v kolumbijskem poslu

Po študiju prava je Karin Dodič le tri leta delala v eni tukajšnjih odvetniških družb, potem pa zaplavala v poslovne vode. Že od svojega prvega obiska Argentine pri 13-ih, ko je šla za nekaj mesecev obiskat del svoje družine, jo je Južna Amerika, kot pravi, tako fascinirala, da je vseskozi gojila željo, da bi nekoč živela in delala tam. Tako je že del pripravništva opravila v Ekvadorju, kamor se je nato še vračala, zadnjih nekaj let pa živi v Bogoti, prestolnici Kolumbije, kjer je odprla podjetje s posredniškimi storitvami za čezoceansko poslovanje. V intervjuju med drugim pripoveduje o tem, kolikšne dodatne stroške pri uvozu in izvozu surovin iz Kolumbije povzročajo strogi varnostni predpisi, s katerimi lokalnim gverilskim milicam in kriminalnim združbam onemogočajo, da bi pošiljke posameznega blaga izkoristili v tihotapske namene.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E07: Studio York

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. V današnji epizodi oddaje: od violine in videoigric do dela v enem najbolj čislanih glasbenih studiev v Sloveniji, studiu York.

Jutro 202 UgibAnja: Liga prvakov, Milano in Gregor Ropret

Kombinacija športa, torej gibanja, in kviza z Anjo nam ponuja radijsko igro z zelo preprostimi pravili. Tri vprašanja, trije odgovori. V finalu pa poiščemo športnika ali športnico, ki vse te odgovore povezuje.

Jutro 202 Ne čakaj na januar – z redno umovadbo

Tri, štiri, kdaj? V torek ob 8.00! Nova serija oddaj Ne čakaj na januar. V njej gostimo ljudi, ki so z majhno spremembo na sebi veliko dodali k boljšemu zdravju in počutju. Strokovnjakinji Maja Bresjanac in Lana Blinc pa nam povesta, kako. V tokratni epizodi razgibavamo možgane. Zanima nas, zakaj je umovadba pomembna in kaj se zgodi, če z možgani ne telovadimo dovolj. Gostja oddaje je Bojana Glavina, ki na Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje obiskuje kitajščino in program razvijanja kognitivnih spretnosti.

Antikviz Mehika

Pet podatkov o Mehiki, iščemo napačnega!

Globalna vas Barcelona je prehrupna

Po študiju sodobnega plesa v Salzburgu je Uršo Sekirnik ljubezen privedla do Barcelone. Po dobrih desetih letih življenja tam se namerava zdaj preseliti nazaj v rojstni kraj, tj. Škofjo Loko, iz istega razloga, potem ko je v Španiji spoznala svojega novega partnerja, ki je slučajno Slovenec. Poleg tega ima, kot pravi, tudi velemest nasploh po malem dovolj. Predvsem asfalta ter trušča in hrupa, v katerem se je še v svojih post-študentskih letih počutila zelo svobodno in ki jo je še pred nekaj leti močno fasciniral. Danes pogreša predvsem neokrnjeno naravo in za nas tukaj samoumevni vsakodnevni dostop do nje.

Jutranji koncert pri Andreju Niet v živo pri Andreju

Bil je maj in vrnili so nas v zlata leta slovenskega punka. Ob praznovanju četrtega desetletja ustvarjanja so v studiu 26 tokrat budnico pripravili legendarni Nieti.

Aktualno

Poslovne krivulje Vodenje s posluhom: Jana Petek

Druga gostja pete sezone Vodenja s posluhom je Jana Petek, nekdanja generalna direktorica Novartisa v Sloveniji, ki že vrsto let zaseda pomembne vodstvene funkcije v farmacevtski industriji. Osrednja tema je vodenje sprememb in izkušnje, ki jih je dobila ob vodenju oddelitve Leka in Novartisa. Jana Petek slikovito pravi: "Avion je bil že v zraku, mi smo ga pa še vedno gradili."

Kulturnice Mi smo posebna rasa knjižničarjev

Vsa slovenska vozila potujočih knjižic na leto prevozijo 131 tisoč kilometrov, kar je več, kot če bi trikrat obkrožila svet. Obiskuje jih 20 tisoč članov, ki si na leto izposodijo približno 700 tisoč enot gradiva. Obiskujejo 830 postajališč v 90-ih slovenskih občinah in 15 postajališč na Hrvaškem, Madžarskem in v Italiji. Ljubljanska in mariborska potujoča knjižnica letos zaznamujeta 50 let delovanja, prvi bibliobus pa je na slovenske ceste zapeljal leta 1973 v Kopru. Kakšen je vozni park slovenskih potujočih knjižnic in kako drugačno je delo v potujoči knjižnici od dela v navadni, smo izvedeli tudi na Festivalu potujočih knjižnic, ki je potekal prejšnji četrtek v Ljubljani.

Ime tedna Jan Vajgl: Študenti nočemo biti zgolj pasivni opazovalci genocida, ki se izvaja v Gazi

Ime tedna je postal Jan Vajgl, predsednik študentskega sveta FDV, kjer so se z okupacijo velike predavalnice pridružili mednarodnemu gibanju študentskih protestov za pravičnost v Palestini, od izobraževalnih ustanov pa zahtevali prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi institucijami. Pristojni so njihovim zahtevam v celoti ugodili in dogajanje v Gazi označili za genocid.

Zgodbe Komadi: Gledal tvoje sem oči sanjave

Miloš Ziherl je bil med obema svetovnima vojnama uspešen slovenski glasbenik, igral je v različnih zasedbah in napisal nekaj čudovitih pesmi. Med njimi tudi ljubezensko Gledal tvoje sem oči sanjave. "Komad še danes zveni, kot bi ga igrali džezerji nekje v Sohu," pravi Vlado Kreslin, avtor najbolj znane sodobne izvedbe.

Nedeljski gost Bogdan Benigar: Danes je težje privabiti obiskovalce na koncerte

Bogdan Benigar je vodja festivala Druga godba. Po izobrazbi je diplomirani pravnik in je že od otroštva povezan z glasbo. Bil je dolgoletni vodja Jazz Festivala Ljubljana in koncertnih serij Cankarjevi torki ter Glasbe sveta, pa glasbeni urednik na Radiu Študent, skratka, Benigar je človek, ki je močno zaznamoval glasbeno, predvsem koncertno dogajanje pri nas.

Aktualno 202 Turizem po ujmi: občina Kamnik

Lanskoletne ujme so jo močno zagodle tudi na Kamniškem. Narasla Kamniška Bistrica je marsikje odnesla mostove, spreminjala strugo, za nameček so svoje dodali plazovi, ki so grozili še dolgo v jesen. Vse to je močno udarilo tudi tamkajšnje turistične ponudnike. Kako so prebrodili krizo?

Aktualno 202 Turizem po ujmi: kamp Šobec

Po več kot obetavnem začetku lanske turistične sezone v kampu Šobec pri Bledu so v uspešnost nato posegle poletne in jesenske ujme. V avgustovskih, ki so najmočneje prizadele Koroško, jim je bilo precej prizaneseno, je pa kamp veliko škodo utrpel v novembrski ujmi. Pozanimali smo se, kakšna je bila škoda in kako jim jo je uspelo odpraviti pred začetkom letošnje sezone.

Aktualno 202 Martina Gojkošek: Na STO smo prepoznali pomembnost športnih prireditev

Po avgustovskih popolavah pomembno vlogo pri ponovnem zagonu turističnih lokacij v Sloveniji igra tudi Slovenska turistična organizacija. Številke pred začetkom nove turistične sezone so zelo vzpodbudne. Kakšni so načrti za slovenski turizem, kako turiste vabimo v kraje, ki turistično še niso preveč obremenjeni ter zakaj so tudi športne prireditve zanimive za turizem, razlaga Martina Gojkošek, vodja korporativnega PR-ja pri Slovenski turistični organizaciji.

Aktualno 202 Turizem po ujmi: Koroška

Koroška je do nedavnega veljala za butično turistično destinacijo zunaj glavnih turističnih tokov. To se je povsem obrnilo v obdobju korone, ko so ljudje iskali ravno to - odmaknjene kraje. Prostih mest v glavni turistični sezoni na turističnih kmetijah ni bilo več, vedno več obiskovalcev je spoznavalo koroško gostoljubje in odmaknjenost te naše najbolj severne slovenske regije.

Aktualno 202 Turizem po ujmi: Zgornja Savinjska dolina

V Zgornji Savinjski dolini so po podatkih Razvojne agencije Savinjsko-šaleške regije poplave avgusta lani prizadele več kot 50 turističnih ponudnikov. Med njimi so bili tudi Kamp Menina, park cvetja Mozirski gaj in Športni center Prodnik. Pri njih smo preverili, kakšno je stanje skoraj eno leto pozneje.

Aktualno 202 Andrej Jelenc in Jakob Marušič: Čisto vsak evro od vstopnic nam pomaga pri obnovi kajakaškega centra

Prizorišče letošnjega evropskega prvenstva v slalomu na divjih vodah v Tacnu je močno prizadela avgustovska ujma, ki je popolnoma uničila tamkajšnji kajakaški center. Skoraj 10 mesecev kasneje je podoba Tacna drugačna. Že dan po poplavah so tukaj začeli s čiščenjem prizorišča in s postopno obnovo centra. Obnova danes še vedno poteka, vendar je danes že vse nared, da evropsko prvenstvo poteka nemoteno.

Jutranji koncert pri Andreju

Kjer tišina ostane brez besed S01E07: Studio York

12 min

Niet v živo pri Andreju

19 min

Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

12 min

Lara Baruca živo pri Andreju

28 min

Kjer tišina ostane brez besed S01E05: Studio Kif-Kif

12 min

Alo!Stari v živo pri Andreju

25 min

Šport 202

Naval na šport Kolesarska dirka po Italiji in svetovno prvenstvo v judu

Po dnevu premora se bo z novo gorsko etapo začel zadnji tekmovalni teden kolesarske dirke po Italiji, na kateri zanesljivo vodi Tadej Pogačar. V skupni razvrstitvi si je prvi kolesar sveta privozil že skoraj sedem minut prednosti pred najbližjim zasledovalcem. V Abu Dabiju se bo nadaljevalo svetovno prvenstvo judoistov. Za Slovenijo bo v kategoriji do 63 kilogramov nastopila Andreja Leški, ki je osrednja adutinja za novo slovensko odličje na največjih tekmovanjih.

Tour 202 Luka Mezgec: Pogačarja imajo vsi radi

Tadej Pogačar kraljuje na Giru. Na koncu drugega tedna je svojo prednost pred zasledovalci skoraj podvojil. Pred zadnjimi šestimi etapami ima skoraj sedem minut naskoka pred vsemi. Pogačar je v kolesarski javnosti čislan, ker ne kalkulira, pogosto pa skrbi za zanimivo in napeto dirkanje. Nekateri so sicer namigovali, da je njegova ekipa UAE že celo preveč požrešna, ker ima nosilca rožnate majice, hkrati pa skuša osvajati veliko etapnih zmag in tekmecev prepušča zgolj boje za druga mesta, toda gost podkasta Luka Mezgec pravi, da je Pogačar izjemno priljubljen v karavani. "Fora je v tem, da je Tadej takšna faca do vseh in tako dostopen. Z vsakim se malce pogovori in pošali. Ko je glavnina na začetku 15. etape ujela Caleba Ewana, torej sprinterja, ki je bil v pobegu samo zato, da je imel pred večjim klancem minuto prednosti, je Tadej zavpil: 'Zdaj lahko nehati vleči, ujeli smo Caleba, vse je okej, ni treba več tako hitro kolesariti!' Zaradi takšnih majhnih detajlov, v tistih trenutkih, ko vsi trpijo, pa malce vse skupaj razbremeni, se malce pošali. Zato ga imajo vsi radi," je povedal Mezgec. Gorenjec je minuli konec tedna končal svoj Giro, v tej sezoni pa ga čaka še Tour in Vuelta. Na Touru upa, da bodo sprinterski vlaki njegove ekipe Jayco-Alula bolj učinkoviti kot na Giru, pravi, da se za zdaj precej bolje ujame z Dylanom Groenewegnom kot s Calebom Ewanom, francoske dirke pa se veseli tudi kot navijač, saj so za Tour prijavljeni Pogačar, Roglič, Vingegaard in Evenepoel.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in državno prvenstvo v nogometu

V Tacnu se je s tekmami kanuistov končalo evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah, po katerem podoba slovenske reprezentance, ki bo nastopila na olimpijskih igrah v Parizu, še ni povsem dokončna. V oddaji ponujamo še komentar po končanem državnem prvenstvu v nogometu, ki je pripadlo Celjanom. Zadnje kolo so zaznamovali boji za obstanek in za evropska tekmovanja.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in državno prvenstvo v nogometu

V Tacnu se je s tekmami kanuistov končalo evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah, po katerem podoba slovenske reprezentance, ki bo nastopila na olimpijskih igrah v Parizu, še ni povsem dokončna. V oddaji ponujamo še komentar po končanem državnem prvenstvu v nogometu, ki je pripadlo Celjanom. Zadnje kolo so zaznamovali boji za obstanek in za evropska tekmovanja.

Športna zgodba Kolesarska dirka po Italiji

Na kolesarski dirki po Italiji je danes zadnji prost dan, potem bodo sledile najzahtevnejše etape, ki prinašajo strme vzpone v Alpah. Ti bodo odločali tudi o končnem zmagovalcu.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in kolesarska dirka po Italiji

S tekmami kanuistov se bo v Tacnu končalo evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah. Ob bojih za odličja se bosta najboljša tekmovalca pretekle sezone Benjamin Savšek in Luka Božič med seboj borila tudi za olimpijsko vozovnico. Kolesarji na dirki po Italiji pa bodo tekmovalni teden, po včerajšnji posamični vožnji na čas, končali z gorsko etapo v Alpah.

Športna zgodba Košarkarska liga NBA

Končnica najmočnejše košarkarske lige na svetu ponuja ostre in izenačene boje. Med ekipami, ki so v boju za naslov prvaka, je še vedno Dallas s slovenskim zvezdnikom Luko Dončićem.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah, odbojka in kolesarstvo

Tekmovalni dan na evropskem prvenstvu v slalomu na divjih vodah v Tacnu prinaša boje kajakašev in kajakašic. Na domači progi ima visoke cilje številčna slovenska zasedba. Posvetimo se še začetku ženske zlate lige narodov v odbojki in kolesarski dirki po Italiji, na kateri se bodo tekmovalci vnovič pomerili v vožnji na čas.

Športna zgodba EP v slalomu na divjih vodah

Evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah v Tacnu se bo po težavah z močnimi padavinami in previsoko gladino Save nadaljevalo z boji kajakašev. Po kvalifikacijah bosta sledili tekmi v posamični in ekipni konkurenci.

Naval na šport Kolesarstvo in športno plezanje

Na kolesarski dirki po Italiji je bila danes zadnja ravninska etapa v tem tekmovalnem tednu. Sledili bosta posamična vožnja na čas in prva gorska etapa v Alpah. Sezona v športnem plezanju pa se nadaljuje v Šanghaju, kjer imajo tekmovalci in tekmovalke novo priložnost uvrstiti se na olimpijske igre v Parizu.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in zlata liga narodov v odbojki

Na evropskem prvenstvu v slalomu na divjih vodah v Tacnu so se najprej pomerili tekmovalci v krosu, kajakaši in kanuisti bodo boje s kvalifikacijami začeli jutri. Slovenske odbojkarice pa nastope v zlati ligi narodov začenjajo v Estoniji, kjer bodo prve nasprotnice gostiteljice turnirja.

Najnovejše

Poslovne krivulje Vodenje s posluhom: Jana Petek

Druga gostja pete sezone Vodenja s posluhom je Jana Petek, nekdanja generalna direktorica Novartisa v Sloveniji, ki že vrsto let zaseda pomembne vodstvene funkcije v farmacevtski industriji. Osrednja tema je vodenje sprememb in izkušnje, ki jih je dobila ob vodenju oddelitve Leka in Novartisa. Jana Petek slikovito pravi: "Avion je bil že v zraku, mi smo ga pa še vedno gradili."

Naval na šport Kolesarska dirka po Italiji in svetovno prvenstvo v judu

Po dnevu premora se bo z novo gorsko etapo začel zadnji tekmovalni teden kolesarske dirke po Italiji, na kateri zanesljivo vodi Tadej Pogačar. V skupni razvrstitvi si je prvi kolesar sveta privozil že skoraj sedem minut prednosti pred najbližjim zasledovalcem. V Abu Dabiju se bo nadaljevalo svetovno prvenstvo judoistov. Za Slovenijo bo v kategoriji do 63 kilogramov nastopila Andreja Leški, ki je osrednja adutinja za novo slovensko odličje na največjih tekmovanjih.

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime, Tines?

Je nekaj, po čemer se razlikujemo. Za številnimi od njih pa se skrivajo zanimive zgodbe. Kako ste pa vi dobili ime? Tinesu ga je dala takrat štiriletna sestra Ana. Če imaš zanimivo zgodbo se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Ne čakaj na januar, zapleši zdaj!

Tri, širi, kdaj? V torek ob 8.00 zjutraj! Gostimo ljudi, ki so z majhno spremembo na sebi veliko dodali k boljšemu zdravju in počutju. Strokovnjakinji Maja Bresjanac in Lana Blinc pa nam povesta, kako. Tokrat plešemo, ker je ples eden izmed odličnih načinov za preživljanje prostega časa. Vodi nas Romana Kancler. Govorimo pa tudi o tem, zakaj je sploh pomembno, da si vzamemo dovolj prostega časa.

Jutranja kronika Slovenija brez prehranske strategije; po Panviti hrvaški lastniki prevzemajo tudi Celjske mesnine

Slovenija nima strategije na prehranskem področju, čeprav je hrana za vsako državo strateškega pomena. Vrstijo se prodaje prehranskih podjetji. Potem ko je pred kratkim Panvita prodala 51-odstotni delež hrvaški skupini M Plus s finančnimi skladi v ozadju, so včeraj iz Celjskih mesnin uradno sporočili, da prodajajo 40-odstotni delež hrvaškemu strateškemu partnerju, mesni industriji Pivac. Drugi poudarki oddaje: - Združene države Amerike z ostrimi odzivi na zahtevo tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča za aretacijo voditeljev Izraela in Hamasa - V Iranu žalne slovesnosti ob smrti predsednika Ebrahima Raisija, njegov položaj bo začasno zasedel podpredsednik Mohamed Mohber - Plečnikovo nagrado, najvišje arhitekturno priznanje, dobil projekt nadkritja ostalin cerkve sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji

Jutranja kronika Buren odziv ZDA na ICC ob izdaji naloga za prijetje izraelskega premierja in obrambnega ministra ter treh voditeljev Hamasa

Zahtevi glavnega tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča Karima Khana za izdajo naloga za prijetje izraelskega premierja in obrambnega ministra ter treh voditeljev Hamasa so med drugim neneklonjene izraelske, ameriške in italijanske oblasti. Slovenija medtem odločno pozdravlja napredek pri preiskavi razmer v Palestini. Ostali poudarki oddaje: - Zelenski: razmere na bojiščih so zahtevne, a obvladljive - Pred današnjim pogrebom iranskega predsednika Raisija iz sveta odzivi sožalja - V Ptujskem vrtcu drugo leto zapored prisiljeni krčiti kader in število oddelkov.

Tour 202 Luka Mezgec: Pogačarja imajo vsi radi

Tadej Pogačar kraljuje na Giru. Na koncu drugega tedna je svojo prednost pred zasledovalci skoraj podvojil. Pred zadnjimi šestimi etapami ima skoraj sedem minut naskoka pred vsemi. Pogačar je v kolesarski javnosti čislan, ker ne kalkulira, pogosto pa skrbi za zanimivo in napeto dirkanje. Nekateri so sicer namigovali, da je njegova ekipa UAE že celo preveč požrešna, ker ima nosilca rožnate majice, hkrati pa skuša osvajati veliko etapnih zmag in tekmecev prepušča zgolj boje za druga mesta, toda gost podkasta Luka Mezgec pravi, da je Pogačar izjemno priljubljen v karavani. "Fora je v tem, da je Tadej takšna faca do vseh in tako dostopen. Z vsakim se malce pogovori in pošali. Ko je glavnina na začetku 15. etape ujela Caleba Ewana, torej sprinterja, ki je bil v pobegu samo zato, da je imel pred večjim klancem minuto prednosti, je Tadej zavpil: 'Zdaj lahko nehati vleči, ujeli smo Caleba, vse je okej, ni treba več tako hitro kolesariti!' Zaradi takšnih majhnih detajlov, v tistih trenutkih, ko vsi trpijo, pa malce vse skupaj razbremeni, se malce pošali. Zato ga imajo vsi radi," je povedal Mezgec. Gorenjec je minuli konec tedna končal svoj Giro, v tej sezoni pa ga čaka še Tour in Vuelta. Na Touru upa, da bodo sprinterski vlaki njegove ekipe Jayco-Alula bolj učinkoviti kot na Giru, pravi, da se za zdaj precej bolje ujame z Dylanom Groenewegnom kot s Calebom Ewanom, francoske dirke pa se veseli tudi kot navijač, saj so za Tour prijavljeni Pogačar, Roglič, Vingegaard in Evenepoel.

Radijski dnevnik Slovenija podprla zahtevo za aretacijo vodij Hamasa ter izraelskega premierja in obrambnega ministra

Odmeva sporočilo glavnega tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča Karima Kana, da zahteva nalog za prijetje izraelskega premiera in obrambnega ministra ter treh vodij Hamasa zaradi suma vojnih zločinov. Kot je dejal, so danes na najbolj jasen način poudarili, da mednarodno pravo in zakoni oboroženih spopadov veljajo za vse. Kot je dejal Khan, noben vojak, noben poveljnik, noben civilni voditelj, nihče ne more delovati nekaznovano. Slovenske oblasti odločno podpiraj odločitev in pozivajo k pregonu zločinov v Izraelu in na palestinskih ozemljih. Druge teme: - Vlada v reševanje pomanjkanja zdravnikov tudi z novo medicinsko fakulteto. - Ladja, ki naj bi prevažala orožje za Izrael in pluje v koprski zaliv, izpolnjuje pogoje za vplutje. - Nova sodna zmaga Assangea proti ameriškim oblastem.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in državno prvenstvo v nogometu

V Tacnu se je s tekmami kanuistov končalo evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah, po katerem podoba slovenske reprezentance, ki bo nastopila na olimpijskih igrah v Parizu, še ni povsem dokončna. V oddaji ponujamo še komentar po končanem državnem prvenstvu v nogometu, ki je pripadlo Celjanom. Zadnje kolo so zaznamovali boji za obstanek in za evropska tekmovanja.

Glasbena zgodba Koncertne turneje so za mnoge finančno nevzdržne

Letos nas doma in v bližini čaka več tisoč koncertov in festivalov, ki nas k obisku vabijo z zvenečimi imeni svetovne glasbene scene. Po dolgotrajnem zaprtju prireditvenih prostorov in boju za obstanek številnih neodvisnih prizorišč pa na nevzdržnosti glasbenega posla in še posebej koncertnih turnej vse bolj opozarjajo glasbeniki, ki se spopadajo z dvigom cen na vseh področjih. Kljub temu pri nas obstajajo različne vrste pomoči za glasbenike, ki prodirajo v tujino, sporočata Miha Prašnikar in Matevž Bitenc.

Dogodki in odmevi Tožilec Meddržavnega sodišča v Haagu predlaga nalog za aretacijo izraelskega premierja in obrambnega ministra ter treh voditeljev Hamasa

Glavni tožilec Meddržavnega kazenskega sodišča Karim Khan zahteva nalog za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, obrambnega ministra Joava Galanta in treh vodij Hamasa zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti. Khan je med zločini omenil tudi namerno stradanje prebivlstva. Izraelski politični vrh je obtožbe označil za aburdne. Netanjahu je ob tem zatrdil, da nobena odločitev sodišča ne bo ustavila Izraela pri uresničitvi končnega cilja - uničenju Hamasa. Drugi poudarki oddaje: - Po smrti iranskega predsednika Raisia v nesreči helikopterja se pojavljajo vprašanja o morebitnih prihodnjih odnosih Irana z državami v regiji in širše. Po mnenju analitikov ni pričakovati večjih političnih obratov. - Zdravstvo ostaja prednostna naloga vlade, je v državnem zboru zagotovil premier Robert Golob. Ob tem je napovedal, da bodo na Obali kmalu odprli tretjo medicinsko fakulteto pri nas. Medtem je slišati kar nekaj kritik na napoved ostrejše ločitve zasebnega in javnega zdravstva. - Po nedavni prodaji Panvite prehajajo v hrvaške roke tudi Celjske mesnine. Prevzema jih mesna industrija Braća Pivac.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt