Stalnica za začetek konca tedna. Novi Popevki. Spletno glasovanje do 14.25, deset minut kasneje na 01 475 2 202 s Katjo do odhoda drugam.
Jubilejna 20. zmaga na Touru za Tadeja Pogačarja, ki je v prvi pirenejski etapi naredil velik korak k četrti skupni zmagi na dirki vseh kolesarskih dirk. Na vzponu na Hautacam je odpihnil svoje tekmece. Za več kot dve minuti je premagal Jonasa Vingegaarda. Danec skupno zaostaja za dobre tri minute in pol. Dvakratni udeleženec Gira Valter Bonča je bil presenečen, da je Pogačar napadel že na začetku vzpona na Hautacam, svetovni prvak pa ga je znova navdušil, saj vedno poskrbi za nekaj novega. Bonča pravi, da si včasih lahko zaspal med etapo, pa ničesar nisi zamudil, zdaj pa si vseskozi na trnih, ker ne veš, kdaj bo Pogačar napadel. Bonča pričakuje, da bo Visma nadaljevala taktiko neprestanih napadov in skušala še naprej oteževati dirko, čeprav se zdi, da je to voda na Pogačarjev mlin, glede Primoža Rogliča pa pravi, da je do konca dirke še veliko etap, ki so mu pisane na kožo, presenečen pa je bil nad njegovo visoko frekvenco vrtljajev. Nekoč je imel težje prenose in z več moči v vsakem vrtljaju šel navkreber. Bonča se o Touru pogovarja z osrednjim kolesarskim reporterjem Vala 202 Igorjem Tomincem in voditeljem podkasta Luko Petričem.
Prebivalcu Slovenije je bilo lani za prehrano na voljo v povprečju 143 kg sadja, 113 kg žit, 104 kg zelenjave, 91 kg mesa, 78 kg krompirja, 11 kg jajc, 6 kg riža in 1 kg medu. Vse našteto, pridelano in predelano v Sloveniji. Slovenija je 40-odstotno samooskrbna. Če pogledamo številke ‒ po podatkih statističnega urada smo približno 80-odstotno samooskrbni pri žitih, jajcih in mesu, deset odstotkov več pri mleku, ki ga tudi največ izvažamo, najnižje stopnje pa so pri sadju in zelenjavi ‒ oboje pribl. 30 odstotkov. Zelenjava, pridelana v Sloveniji, je kljub višji ceni pogosto bolj kakovostna, saj ne prepotuje na tisoče kilometrov. Njeno ceno pa zvišujejo predvsem slabše letine, vremenski vplivi in višji stroški pridelave. Kakšne so rešitve za večjo pridelavo sveže zelenjave, s katerimi ovirami se soočajo mali kmetje in velika pridelovalna podjetja? Smo se ob dostopnosti svežih pridelkov čez vso leto tudi potrošniki razvadili?
Microsoft bo kmalu prenehal podpirati Okna 10, a si lahko posodobitve podaljšamo za eno leto. Je pametno imeti 2FA v upravljalniku gesel?
Pred dvajsetimi leti se je Kostja Polc s partnerico odpravil na študijsko izmenjavo na Portugalsko. Pet let pozneje je opustil kariero finančnega analitika v Sloveniji in se preselil tja. Občutek svobode ga pri življenjskem slogu na obali Atlantika najbolj privlači. V vasi Praia de Areia Branca, približno 70 kilometrov vožnje iz Lizbone, ima šolo deskanja na vodi. Goste s kombijem prepelje na privlačne in za deskanje različno zahtevne lokacije, medtem ko bivajo tudi v turističnih namestitvah njegove sestre, ki se je pred leti preselila na Portugalsko. Življenje si je organiziral tako, da je večino časa nasmejan in navzoč pri odraščanju otrok. Po osmih letih je te dni spet obiskal Slovenijo in tako sva se srečala v Kranjski Gori.
Natanko leto dni je od smrti Anite Ogulin, najbolj prepoznavne humanitarke pri nas. Čeprav je izguba nenadomestljiva, je njena zapuščina ogromna, njen del pa je tudi skupina sodelavcev, ki jih je s svojim zgledom in dolgoletnim sodelovanjem oblikovala v povezano ekipo, ta pa še naprej vodi programe, kot so Botrstvo in Veriga dobrih ljudi. Ob prvi obletnici smrti se bodo svoje mentorice in vzornice, po kateri se zdaj imenuje tudi celotna organizacija, spomnili tudi z Veliko akcijo srčnosti, v kateri bodo do 25. julija zbirali hrano in higienske pripomočke.Pomagate pa lahko tudi s poslanim SMS sporočilom ANITA10 na 1919 ter prispevate 10 EUR v Anitin sklad.
289 epizod