Ta teden na številnih fakultetah po državi potekajo raziskovalni tabori in poletne šole. Znanje poglabljajo tako domači kot tuji študenti, ki so za ta namen obiskali našo državo, pa tudi osnovnošolci in dijaki, ki se šele spoznavajo s področji, ki bi jih utegnila zanimati, ko bodo veliki. Ta teden smo tako med drugim obiskali Poletni raziskovalni tabor na ljubljanski Fakulteti za strojništvo, kjer se za razred vedoželjnih dijakinj in dijakov iz 20 srednjih šol po Sloveniji preizkuša v precej zahtevnih inženirskih izzivih. Zakaj so namesto plaže izbrali fakultetne hodnike in kako izgleda modeliranje letal in spopadanje z dolgimi programskimi kodami, pa v tokratni Petkovi reportaži. Avtor fotografije: Željko Stevanić
Vrteli se bosta dvakrat na dan do naslednjega petka
Tour je pred vrati. In znova bodo Slovenci krojili vrh in boj za najvišja mesta. Tadej Pogačar brani lahnsko zmago, trikrat je že zmagal na dirki vseh dirk, za razliko od večine svojih predhodnikov, nekdanjih zmagovalcev te preizkušnje, pa svoj sloves najboljšega kolesarja na svetu utrjuje še na preostalih dirkah. Na enodnevnih, na tritedenskih in na vseh vmes. Primož Roglič želi osvojiti tisto, kar še ni. Zmagovalec Gira in Vuelte bo skušal pri 35 letih dobiti še Tour. Matej Mohorič upa, da so težave z zdravjem preteklost in da bo lahko v Franciji spet v igri za novo etapno zmago na Grand Tourih, Luka Mezgec pa bo znova profesor in vlakovodja svoje ekipe. V najnovejši epizodi kolesarskega podkasta Vala 202 lahko slišite vse štiri Slovence na Touru. Radijski reporter Igor Tominec zmagovalec dveh etap na Giru Jan Polanc in voditelj Luka Petrič debatirajo, ali lahko kdo sploh ustavi Tadeja Pogačarja, kako bo na Jonasa Vingegaardja vplival padec na marčevski dirki Pariz-Nica, ali lahko Primož Roglič izkoristi to, da ga mnogi potiskajo v vlogo tihega, ne pa glasnega favorita, ter tudi o trasi. Tudi letos velja, da lahko Tour v prvem tednu izgubiš, v zadnjem pa ga lahko šele dobiš.
Menda naj bi prvi poletni turistični mesec junij na Hrvaškem odplavil vse skrbi v zvezi z upadom števila dopustnikov s severa in zahoda Evrope. Primerjava cen in poziva guvernerja in resornega ministra naj bi pripomogli tudi k umirjanju draginje in ustrezni prilagoditvi ponudbe. Ta konec tedna pa se kolone avtomobilov ne bodo valile zgolj proti morju, zaradi koncerta razvpitega Thompsona se Zagrebu z okolico vred obeta prometni kaos brez primerjave. Napovedanih pol milijona poslušalcev bo ob hudi vročini tudi velik zdravstveni, logistični in varnostni zalogaj za hrvaško prestolnico.
Na Novi Zelandiji je pristal z zadnjim letalom pred zaprtjem države zaradi koronavirusa. Morda ne čisto zadnjim, vsekakor pa je bil njegov let med zadnjimi. Ko so bili še v zraku, so namreč uradno omejili vstop v državo. Urh Vodopivec je bil na tistem letu pred petimi leti eden redkih tujcev. Večinoma so se namreč domačini vračali domov. Po neobičajni proceduralni dobrodošlici si je sčasoma našel delo kot obiralec kivijev. Pozneje si je še nekajkrat podaljšal bivanje, se zaposlil v izposojevalnici avtomobilov, zdaj pa je tik pred tem, da pridobi stalno prebivališče in tudi s tem povezane pravice. Domov se mu še ne mudi.
Apple še vedno izvaja akrobacije in spreminja poslovanje v EU na način, da nikomur ne koristi. SOS sistemi za starejše.
65 epizod