Med številnimi nestrpnimi pripombami ob aktualni krizi smo kdaj lahko slišali tudi “a vzemi si te begunce domov!”. Ampak ali jih res lahko? Begunce z že urejenim statusom še morda, pri prosilcih za mednarodno zaščito, ki so po zakonodaji praviloma nastanjeni v azilnih centrih, pa se stvari že zapletejo.
V Reakciji bomo preverili tudi, kako lahko po zaprtju balkanske migracijske poti vsak pomaga beguncem, prosilcem za azil in otrokom brez spremstva, tudi pri njihovi integraciji v našo družbo. Takšna oblika prostovoljstva terja od posameznika zavezo, čas in tudi odgovornost.

Med številnimi nestrpnimi pripombami ob aktualni krizi smo kdaj lahko slišali tudi "vzemi si te begunce domov!"

Ampak ali jih res lahko vzamemo domov? Begunce z že urejenim statusom še morda, pri prosilcih za mednarodno zaščito, ki so po zakonodaji praviloma nastanjeni v azilnih centrih, pa se stvari že zapletejo.

Trenutno je po podatkih notranjega ministrstva v Sloveniji 359 prosilcev za mednarodno zaščito, od tega 36 mladoletnikov brez spremstva. Pravi naslov za vse, ki bi jim želeli pomagati je Direktorat za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo Ministrstva za notranje zadeve, številne nevladne organizacije pa tudi bolj neformalne organizacije recimo tiste zbrane v Socialnem centru Rog.

Takšna oblika prostovoljstva terja od posameznika zavezo, čas in tudi odgovornost.

Nataša Štefe