Pred dobrim letom je ameriška astronomka dr. Tabetha Boyajian s sodelavci objavila članek, v katerem je predstavila nenavadne lastnosti zvezde KIC 9462852, ki so jo opazovali z Nasinim satelitom Kepler. Naslov njenega članka: "Kje je svetloba?" še vedno nima zanesljivega odgovora.
Pred dobrim letom je ameriška astronomka dr. Tabetha Boyajian s sodelavci objavila članek, v katerem je predstavila nenavadne lastnosti zvezde KIC 9462852, ki so jo opazovali z Nasinim satelitom Kepler. Naslova njenega članka Kje je svetloba? še vedno ne ponudi zanesljivega odgovora.
V Frekvenci X smo se pogovarjali s prof. Jasonom Wrightom, avtorjem dotlej najodmevnejše raziskave o mogočih razlagah ravnanja te zvezde.
“Če želimo odkriti planete, podobne Zemlji, ki krožijo okoli zvezde, podobne Soncu, to storimo s točnim merjenjem hitrosti zvezde.”
Lastnosti Boyajianine zvezde so namreč dovolj nenavadne: “Uganka je, da se tej zvezdi njen sij spreminja na način, ki ga nismo opazili pri nobeni drugi zvezdi. Zelo počasi temni, v štirih letih je potemnela za štiri odstotke. Drugih zvezd, ki bi tako počasi temnele, ne poznamo.” Med nami in Boyajianino zvezdo naj bi bilo nekaj, kar občasno zakriva njeno svetlobo.