Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Aktualno - Radio

17 epizod

17 epizod



23. 09. 2020

Jasna Dokl Osolnik o Leonu Štuklju

Direktorica Dolenjskega muzeja v Novem mestu o našem največjem olimpioniku


13. 03. 2020

Darovanje krvi je potrebno tudi v času epidemije

Zaradi bolnikov, ki krvne komponente nujno potrebujejo, in posegov, pri katerih je potrebna transfuzija krvi, bodo še naprej potekali odvzemi krvi, tudi krvodajalske akcije. Za več informacij je Andreja Gradišar poklicala dr. Polonco Mali, vodjo Centra za izbor dajalcev in zbiranje krvi na Zavodu Republike Slovenije za transfuzijsko medicino.


23. 01. 2020

Zakaj je pomembno pisanje z roko?

V digitalni dobi tipkanje in drsanje po zaslonu namreč izpodrivata pisanje na roko, ki je po mnenju strokovnjakov zelo pomembno za otrokov fizični in psihični razvoj. Na pomen pisanja z roko zato ta teden v Sloveniji opozarja projekt Teden pisanja z roko, v katerega se je letos vključilo prek 240 osnovnih in srednjih šol, šol, knjižnic, medgeneracijskih centrov ter drugih izobraževalnih in kulturnih ustanov. V mnogih državah pa prav danes, 23. januarja, obeležujejo mednarodni dan pisanja.


20. 11. 2019

Brici smo ponosni, da smo Brici

92-letna amaterska etnologinja in nekdanja učiteljica Darinka Sirk z Dobrovega v Goriških Brdih beleži vse, kar je povezano z briško kulturo. Kulturno dediščino Brd so v preteklosti oblikovali številni dejavniki. Zgleden primer ohranjanja tradicije v sodobnosti je etnološka zbirka družine Sirk v kolonski hiši v bližini vasi Breg pri Krasnem.


18. 09. 2019

Ležarine


28. 05. 2019

Rojstvo največje nevladne organizacije za človekove pravice

Leta 1977 je največja organizacija za človekove pravice Amnesty International prejela Nobelovo nagrado za mir. Danes pri skoraj 60 letih ima več kot 7 milijonov članov in podpornikov s sekcijami v 70 državah sveta, tudi v Sloveniji.


05. 06. 2018

Preglova nagrajenca letos Mojca Benčina in Gvido Bratina

Na Kemijskem inštitutu so danes podelili Preglove nagrade za izjemne dosežke na področje kemije in sorodnih ved za leto 2018. Za raziskave na področju organskih polprevodnikov je nagrado prejel prof. Gvido Bratina z Univerze v Novi Gorici, prof. Mojca Benčina s Kemijskega inštituta pa je prepričala z odkritji na področju raziskav imunskega odziva.


06. 03. 2018

Kosovel v kitajščini

Da dobre stvari nastanejo po naključju ali, kot je rekla Metka Lokar, lektorica slovenskega jezika na Univerzi v Pekingu, ko se zvezde postavijo pravilno, priča prevod Kosovelove zbirke Integrali '26 v kitajščino. Yuan Fan si je za diplomsko nalogo pri študiju slovenistike v Pekingu izbrala Srečka Kosovela. Za potrebe diplome je nekaj pesmi prevedla v kitajščino. Čisto po naključju jih je prebrala kitajska pesnica in urednica pri literarni založbi, ki je ugotovila, da so prevodi odlični in jo opogumila, da naj prevede še več pesmi. Tako je kitajska študentka slovenščine Yuan Fan, ki je pozneje še magistrirala, zdaj pa živi v New Yorku, prevedla zbirko Integrali '26, ki je izšla oktobra lani. Od nedavnega en izvod prevoda hranijo tudi v Knjižnici Srečka Kosovela Sežana.


17. 02. 2016

Brezposelna kirurginja

Zdravnikov, ki opozarjajo na napake v našem zdravstvenem sistemu, na delovnem mestu ne cenijo. Le redki med njimi so o pritiskih, ki jih doživljajo v službi pripravljeni javno spregovoriti. Mednje sodi kirurginja Katarina Golc, ena izmed štirih brezposlenih zdravnikov oz. zdravnic v evidenci območne službe Zavoda za zaposlovanje v Murski Soboti. Preostali trije sodijo v kategorijo mladih zdravnikov. Golčeva, ki je nazadnje delala v zasebnem medicinskem centru v Ljubljani, pred tem pa v splošni bolnišnici Celje, pravi, da so ji preprečili tudi zaposlitev v tujini. S Katarino Golc, ki je znanje pridobivala tudi v tujini in jo najbolj zanima otroška kirurgija, se je pogovarjala Lidija Kosi.


04. 02. 2015

Časovna kapsula Josipa Ahtika in pošiljanje sporočil v prihodnost

Potovanje skozi čas od nekdaj prevzema človeško domišljijo, a kljub številnim, manj ali bolj posrečenim poskusom, ta podvig še nikomur ni uspel. Lahko pa v prihodnost pošiljamo sporočila in predmete. Za to ne potrebujemo zapletene tehnologije in fizikalnih izračunov, temveč le časovno kapsulo, kakršno so nedavno odkrili v Kopru. Stara je 108 let, v zid stare meščanske hiše jo je vgradil Josip Ahtik. A ni edini, ki je uporabil tovrstno komuniciranje. Med koprskimi zidovi lahko odkrijemo marsikaj.


Domov V živo Podkasti Spored Kontakt