Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Dnevno aktualni in jutranji program

Miha Švalj

452 prispevkov



26.3.2024

Kako si pa ti dobil ime: Domen in Timon

V tretji epizodi rubrike 'Kako si pa ti dobil ime?' nas navdihujejo smučarski skakalci. Svoji zgodbi sta delila poslušalca Nives in Blaž, ki sta svoja sinova poimenovala po Domnu Prevcu in Timonu-Pascalu Kahoferju. Če imaš zanimivo zgodbo tudi ti, se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.


26.3.2024

Pavza: Nik Škrlec, za pavzo potrebuješ pogum

Tokrat v Pavzi gostimo igralca in ustvarjalca Nika Škrleca, ki v življenju počne vse mogoče. Priljubljen TV voditelj se je nekoč na pamet naučil 3141 decimalk števila π, kot strasten potapljač na vdih pa je pod vodo z enim vdihom sestavil 10 Rubikovih kock. Vsega, česar se loti, se loti s strastjo, pa tudi analitično in celo znanstveno. Na tak način se je lotil tudi krajših odmorov ali mikro pavz med ustvarjalnim procesom (oziroma delovnim časom). Ogromno bere in razmišlja tudi o delovnih procesih in odnosih med sodelavci. Kako s pomočjo pavz poveča svojo ustvarjalnost in produktivnost, nam razloži v tokratni epizodi Pavze. Foto: Darja Štravs Tisu


19.3.2024

Kako si pa ti dobil ime: Poljanka in Šeherezada

V drugi epizodi rubrike z za zdaj še delovnim naslovom 'Kako si pa ti dobil ime?' navdih iščemo v leposlovju. Svoji zgodbi sta delili poslušalki Poljanka in Šeherezada. Če imaš na to vprašanje zanimiv odgovor, se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.


19.3.2024

Pavza: Peter Krajnik pešači skozi življenje

Tokratni gost Pavze je Peter Krajnik, ki si je vzel premor od sodobnih prevoznih sredstev in pešači, zadnje čase pa tudi kolesari, skozi življenje. Začelo se je pred tremi leti med kovidom, ko je iz Zaprevala pri Starem vrhu do službe v Železnikih in nazaj začel hoditi peš. Peš gre tudi v trgovino, po opravkih, na športne aktivnosti ... Avta ne potrebuje več, zato ga bo sredi leta, ko mu poteče registracija, podaril sodelavcu. Pa ni omejen samo na Gorenjsko: pred kratkim jo je peš mahnil do Ancone, peš je prišel domov z obiska na Nizozemskem, lani pa se je usedel na kolo in se odpeljal do Portugalske. Sam zase pravi, da ni samotar in mu hoja preprosto 'paše'.


14.3.2024

3,14159 ... - Dan matematike in števila pi

Število pi predstavlja razmerje med premerom kroga in njegovim obsegom. Njegove decimalke se nizajo v neskončnost in se nikoli ne ponovijo. To pomeni, da verjetno vsebujejo tudi vaš rojstni datum, EMŠO, ali pa morda številko vašega bančnega računa. 14. marec velja za dan števila pi, za svojega si ga je izbrala tudi matematika. Prav tako se je na ta dan rodil Albert Einstein in umrl Stephen Hawking.


5.3.2024

Kako si pa ti dobil ime?

Pilotna epizoda rubrike z za zdaj še delovnim naslovom Kako si pa ti dobil ime? Če imaš na to vprašanje zanimiv odgovor, se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.


5.3.2024

Pavza: Sabina Jugovec, ko potovanje ni dovolj in si vzameš dolgotrajno pavzo

Mlada popotnica Sabina Jugovec je po desetih letih običajnega življenja mladega človeka, ko je med redno službo poskušala čim več dopustniških dni izkoristiti za potovanja, ugotovila, da nekajtedenska potovanja preprosto ne zadostujejo več. Pustila je službo, si vzela pavzo za nedoločen čas in se sploh prvič, brez časovnih omejitev, sama podala na potovanje. Najprej po Srednji, nato Južni Ameriki. Prepotovala je Mehiko, Gvatemalo, zdaj je v Kolumbiji, kjer je spoznala veliko podobno mislečih ljudi na pavzah. Zdaj ugotavlja, kako in kam naprej. Ali nazaj.


1.3.2024

Nesrečno Sarajevo in olimpizem 40 let pozneje

V zadnji epizodi podkasta Sarajevo 1984 govorimo o zapuščini iger, o olimpizmu danes in v prihodnje ter o možnosti, da bi še kdaj zagorel olimpijski ogenj na teritoriju bivše države, recimo pri nas, v Sloveniji.


23.2.2024

"Volimo Jureka više od bureka" v ritmu Bolera

V tretjem delu podkasta Sarajevo '84 se spominjamo časa pred štiridesetimi leti, ko so olimpijsko Sarajevo zapuščali še zadnji predstavniki številnih ekip: televizijskih, radijskih, časomerilskih, gostinskih, predstavniki Mednarodnega olimpijskega komiteja in ostali, vpleteni v izvedbo 14. zimskih olimpijskih iger. Igre so se tako končale 19. februarja 1984 in v teh dneh pred štirimi desetletji so se po svetu vrstili sprejemi za športne junake iger.


16.2.2024

Igre bi brez Slovencev težko izpeljali

V drugem delu podkasta Sarajevo '84 govorimo o pripravah in izvedbi največjega športnega tekmovanja, ki ga je kadarkoli gostila naša nekdanja skupna država, o slovenskem sodelovanju, brez katerega bi igre težko speljali na najvišji ravni, o naši radijski ekipi, pa o televizijskem deležu ter o morda največji zvezdi iger, o maskoti Vučku.


9.2.2024

Olimpijski šok in čudež v času jugoslovanske krize

8. februarja 1984 so se v Sarajevu začele 14. zimske olimpijske igre, dogodek, ki je krepko presegal le športno plat. Svet je takrat prišel v Bosno in Hercegovino, Jugoslavijo, ki je bila sicer v veliki gospodarski krizi, olimpijska ideja pa je prevzela domačine in očarala obiskovalce. Slovenski prispevek pri organizaciji je bil zelo velik, da o športnemu, s kolajno Jureta Franka na čelu, sploh ne izgubljamo besed.


6.2.2024

Pavza: Drejc Derganc je brez telefona privarčeval čas in denar

Tokrat bomo v Pavzi gostili študenta fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani, glasbenika in plesalca Drejca Derganca, sodobnega mladega človeka, ki si je pred dobrim letom predpisal enoletno pavzo od pametnega telefona in si omislil najpreprostejši mobilni telefon na tipke. Koliko drobnih opravil, komunikacije, navigacije, družabnih obveznosti in podobnega lahko človek, rojen v svet drsanja po ekranih, opravi s ‘prazgodovinskim’ mobilcem? Kaj je med svojo pavzo najbolj pogrešal in kaj je spoznal?


4.2.2024

Rinko Golubović: Noka, vse je okej, greva v eter

Rinko Golubović je eden najbolj prepoznavnih televizijskih in radijskih obrazov in glasov na področju nekdanje Jugoslavije. V svoji več kot 50 let trajajoči karieri se je tako na RTV Sarajevo kot pozneje v številnih zasebnih medijskih hišah preizkusil v vseh mogočih vlogah kot voditelj in novinar, bil je urednik, voditelj in snovalec tako informativnih kot zabavnih oddaj, med vojno v Bosni in Hercegovini tudi vojni poročevalec. Kot številni drugi njegovi sonarodnjaki je nekaj let kot begunec preživel v Kanadi, a se je vrnil v Sarajevo. V dneh pred 40. obletnico olimpijskih iger sodeluje v velikem medijskem projektu, s katerim bo mesto Sarajevo praznovalo to obletnico. Z njim se pogovarjamo o tem, kako so zimske Olimpijske igre leta 1984 zaznamovale mesto, o njegovi več kot polstoletni karieri v medijih in kako vidi medijsko-politično krajino v Bosni in Hercegovini.


2.2.2024

Stavkamo

Te dni so tako Slovenijo kot Evropo zaposlovale stavke: pri nas stavke zdravnikov, uslužbencev upravnih enot, tožilcev in tako naprej, izven naših meja pa kmečki upori. Pri koaliciji je na obzorju prva letošnja resna politična kriza zaradi afere Sodna palača in svojeglave pravosodne ministrice, vseh pet parlamentanih strank pa se je uspelo ta teden plebiscitarno poenotiti okoli vprašanja izgradnje novega jedrskega bloka v Krškem.


30.1.2024

Pavza: Hana Stela Hrovatin o čikpavzi brez cigarete

Čeprav bomo danes govorili o čikpavzi, z njo še zdaleč ne želimo promovirati kajenja. So pa čikpavze ali politično korektneje krajši, nekajminutni odmori za oddih in druženje med delovnim časom prav tisto, kar vsak zaposleni potrebuje. Med temi nekajminutnimi odmori se namreč lahko sprostimo, lahko zmanjšamo stres, se družimo in neformalno povežemo s sodelavci. Prav na takih pavzah pogosto mimogrede razrešimo kakšno težavo ali dobimo izvrstno zamisel. "Etika 'čik pavze' in kaj se lahko od nje naučimo" je naslov članka na spletni strani Psihologija dela, ki jo urejajo študentje in študentke psihologije tako ljubljanske kot mariborske Filozofske fakultete. In pred dobrim letom je tam omenjeni članek objavila Hana Stela Hrovatin, gostja tokratne nekoliko akademsko obarvane pavze.


16.1.2024

Pavza: Tomaž Gajser, iz Haloz do Katmanduja

Šest mesecev in več kot osem tisoč kilometrov je trajala in bila dolga prva ‘pavza’ Tomaža Gajserja, fanta iz Haloz, ki je pri tridesetih pustil službo, prodal premoženje in se odpravil na dvojno potovanje: s kolesom od Žetal do Katmanduja in hkrati na pot iskanja samega sebe ter svojih meja. Njegova polletna pavza se je raztegnila na nekajletno, saj je po tem obredel še Avstralijo in Novo Zelandijo, v tem času pa zastavil tudi svojo novo podjetniško pot. A je prišla korona in življenje se mu je po pavzi utirilo v običajnejše tirnice.


11.1.2024

Aljoša Masten o spodletelem Peregrinu in drugih vesoljskih misijah v 2024

Ta teden smo napeto pričakovali Nasino izstrelitev pristajalnika Peregrine proti Luni. Misija je del Nasinega programa komercialne dostave tovora na Luno. Sprva je šlo vse po načrtih, pristajalnik se je uspešno ločil od nove rakete Vulcan, potem pa so se začele težave, zaradi katerih so pristanek na Luni odpovedali. Aljoša Masten, ki na Multimedijskem portalu RTV Slovenija že vrsto let spremlja teme in novice v povezavi z vesoljskimi misijami, je za Val 202 komentiral na novo razplamtelo vesoljsko tekmo, v kateri igrajo čedalje večjo vlogo tudi zasebni ponudniki.


19.12.2023

Jutro v dvoje z Martino Peštaj

Martina Peštaj je TV-mama, ki ima "mulce" na e-pavzi. Je urednica uredništva otroških in mladinskih oddaj na Televiziji Slovenija, ki je pred dobrima dvema mesecema sinovoma Maksu in Benu močno omejila uporabo digitalnih naprav. Z Miho Švaljem sta se v torkovem jutru pogovarjala o izzivih, ki jih za starše in otroke predstavlja tehnološko zaznamovana medijska krajina, v kateri živimo.


24.11.2023

Roke gor!

Prolog nogometni pravljici 4.0 so spisali nogometaši slovenske nogometne reprezentance, ki so se uvrstili na evropsko prvenstvo 2024 v Nemčiji. Komedija zmešnjav je ta teden vladala v državnem zboru ob sprejemanju proračunskih dokumentov, kjer so po dolgih letih spet glasovali analogno, kot v šoli, z dvigovanjem rok. Na Bližnjem vzhodu pa naj bi le dočakali štiri dnevno premirje.


14.11.2023

Pavza: Klara Lotrič in njeno "premostitveno leto"

"Gap year" oziroma "premostitveno leto" je obdobje, ko si predvsem mladi ljudje po srednji šoli ali pred začetkom podiplomskega študija vzamejo odmor za oddih od šolanja, leto dni pa izkoristijo za različne izobraževalne dejavnosti, spoznavanje kultur, iskanje samega sebe ali preprosto za pridobivanje izkušenj na potovanjih, ob delu, v prostovoljstvu ali kombinaciji vsega naštetega. Na Kanarske otoke kličemo Klaro Lotrič, dodiplomsko študentko dizajna, ki tam opravlja obvezno prakso. Pred začetkom študija je v premostitvenem letu samo sebe dva meseca iskala na Portugalskem, tri v Združenih državah in pol leta na Tajskem.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt