Glas je do trenutkov, ko nam ga zmanjka, samoumeven. 16. aprila praznujemo mednarodni dan glasu, pred tem pa smo se pogovarjali s tremi posamezniki, ki si s svojim glasom služijo kruh. In si enostavno ne morejo privoščiti, da bi bili nekaj dni zapored tiho. Sogovorniki: - Jure Longyka. radijec in govorec - Urška, turistična vodička - Uroš Zorman, selektor slovenske moške rokometne reprezentance
8 min • 11. 04. 2025
Kitajske znamke telefonov že mamijo z daljšo avtonomijo baterije. Kdaj lahko spremembe pričakujemo na zahodnem trgu in kaj za okolje, uredbe Evropske unije in uporabnike pomenijo baterije s silicijem v anodi? Kaj pa pametne ure, sesalci ali skiroji? Je prihodnost elektronskih naprav dolgotrajnejša?
34 min • 11. 04. 2025
Žarnice na glasovno upravljanje. Žaluzije, ki se spustijo ob pomoči aplikacije na telefonu. Pametni domofon. Robotska kosilnica. Klimatska naprava, ki deluje po začrtanem urniku, ipd. Kako razširjen in uporaben je v letu 2025 pametni dom? In kako pogosto nas pusti na cedilu? Razmišlja Matjaž Gerčar, navdušenec nad tehniko in lastnik pametne hiše.
9 min • 04. 04. 2025
Ustvarjalci filma Brutalist so želeli ustvariti tako popolne dialoge v madžarščini, da je angleško govoreča igralca “popravila” umetna inteligenca. V imenu popolnosti so umetno inteligenco uporabili tudi za izpopolnitev pevskega glasu glavne igralke v filmu Emilia Perez. Je popolnost res bolj avtentična? Kje je meja med računalniško generiranimi podobami, ki so v filmih že stalnica, in poseganjem v delo umetnika in avtorskimi pravicami?
36 min • 28. 03. 2025
Kljub poplavi aplikacij za komunikacijo širša družina uporablja tisto, ki je najmanj prijazna in najbolj nevarna. Potem ko zdravnika več ne moreš priklicati na navaden telefon ali ga dobiti po e-pošti, so spletne zdravstvene storitve dosegljive samo med obratovanjem ordinacije. Objave medijev ali podjetij na družbenih omrežjih namesto na spletnih straneh.
8 min • 21. 03. 2025
Mladi potrebujejo dolgoročno digitalno vzgojo, dober zgled v odraslih in regulacijo tehnoloških velikanov, ne popolnih prepovedi ali zakonskih omejitev tehnologije, pravi Katja K. Ošljak. Kako prednosti in pasti uporabe telefonov vidijo mladi, kaj kažejo domače in tuje raziskave, kako omejevati uporabo telefonov v šolah?
35 min • 14. 03. 2025
Kdaj ste nazadnje z neznancem poklepetali ob čakanju na avtobus ali pri blagajni v trgovini preden ste prišli na vrsto? Kdaj ste nekaj besed o vremenu izmenjali v dvigalu ali v čakalnici osebnega zdravnika? Danes razmišljamo o tem, ali si na javnih prostorih še krajšamo čas s pogovorom, ali nam je preprosto postalo povsem udobno v družbi naših mobilnih telefonov.
10 min • 07. 03. 2025
Kaj s svojo prisotnostjo v vrstah blizu predsednika ZDA sporočajo lastniki največjih tehnoloških korporacij na svetu? Postaja demokracija zaradi družbenih omrežij manj demokratična? In zakaj uporabniki vztrajamo, če nam vedno bolj prodajajo samo svojo različico realnosti?
32 min • 28. 02. 2025
Maruša in Neža med uporabniki iščeta tehnologije, ki se jim ni mogoče izogniti, ne glede na všečnost ali priljubljenost. Ali sploh še obstaja trgovina brez avtomatske blagajne? V Ljubljani lahko nakupujete celo v taki brez prodajalca, samo z avtomatsko blagajno! Ali “pametne blagajne” res prihranijo čas (in živce) ali je ravno nasprotno?
10 min • 21. 02. 2025
Odbita do bita v prvi epizodi devete sezone kliče čez lužo.
37 min • 14. 02. 2025
Vlado Kreslin praznuje 70. rojstni dan. V zadnji epizodi podkasta Vlado razmišlja o minljivosti, prihodnosti mladih glasbenikov in svetu, v katerem živi njegova glasba. Po mesecih druženja, snemanja in koncertov, so se Maruša, Andrej in Vlado tokrat srečali na radiu, v studiu 12.
27 min • 29. 11. 2023
Kakšen šef je Vlado? In kdo so glasbeni sopotniki na njegovi večdesetletni karierni poti? Zakaj je izziv sodelovati z mlajšimi, manj izkušenimi? Maruša in Andrej na poti na koncert spoznavata dinamiko Malih bogov, končata na naključni poroki in klepetata z danes uveljavljenimi slovenskimi glasbeniki, ki hranijo prigode s snemanj in sodelovanj.
32 min • 22. 11. 2023
Slike, videe in besedila že prepričljivo generira umetna inteligenca. Kako in komu še zaupati? Katera orodja umetne inteligence vendarle prinašajo lažji študij ali delo v pisarni? Natanko eno leto po prvih omembah ChatGPT-ja se predvsem sprašujemo o možnostih uporabe in zlorabe. So ruske tehnologije nevarne? So telefoni na preklop modni trend ali korak v novo smer?
34 min • 16. 11. 2023
Udobno se namestite in si privoščite sedem skladb in zgodbe, ki so spisale te skladbe. Tretja epizoda podkasta Vlado opisuje skladbe, ki jih je Vlado Kreslin izbral iz več kot pet desetletij debele pesmarice. Vmes pa še zgodba o tem, kako je šel "po svoje". Ker je res dobra.
49 min • 15. 11. 2023
»Vlado je Vlado in Vlado Kreslin je Vlado Kreslin!«
30 min • 08. 11. 2023
Beltinci in Bistrica. Kraja v Prekmurju, ki sta zaznamovala prvo epizodo podkasta Vlado ter življenje in delo Vlada Kreslina. Kje so nastale nekatere Vladove najbolj prepoznavne skladbe in kdo so ljudje, ki se jih Vlado razveseli?
32 min • 01. 11. 2023
Digitalizacija, avtomatizacija in robotizacija. Procesi, ki so vsakdan tudi v svetu delovnih procesov. Sta zato strah in dvom upravičena? Bodo roboti ljudem res prevzeli delovna mesta?
30 min • 26. 10. 2023
Podjetniški podkast, ki odpira prostor iskrenim in raznolikim pogovorom. Zgodbe ovinkov in zavor treh avtomobilskih sanjačev. Sodobne tehnologije kritično umeščene v naš prostor in čas. Lovim ravnotežje, Atmosferci in Odbita do bita. Skupna točka treh uspešnih podkastov: zvesti poslušalci. Kako in zakaj jim uspeva? Kdo je zgradil najboljšo skupnost? Epizoda je bila posneta pred publiko na Avdifestivalu 2023 (9. oktobra v Cukrarni v Ljubljani)
47 min • 19. 10. 2023
Twitter je postal X. Podjetje Meta odgovarja z alternativo, aplikacijo Threads, ki v Evropski uniji (še) ni dovoljena. Facebook in Instagram se poigravata z mislijo o plačljivih naročninah za uporabnike … V kakšni formi so korporativna omrežja v letu 2023?
37 min • 12. 10. 2023