Kitajska ima kar tri četrtine hitrih vlakov na svetu, gradijo na tisoče kilometrov avtocest, rastoča mesta so prepredena z javnim potniškim prometom, milijoni javnih koles se vozijo po urejeni infrastrukturi, stotine tovarn proizvaja rekordno število električnih avtomobilov. Še pred dvema desetletjema je bila taka podoba današnje gospodarske velesile nepredstavljiva. Kolega Maj Valerij se je v Pekingu pogovoril s prometnim raziskovalcem in profesorjem Hongchang Lijem, ki odstira vpogled v zakulisje delovanja ogromnega kolesja, ki poganja kitajski transport v 21. stoletju. V Zeleni luči se med reportažo vprašamo tudi, katere lekcije lahko prenesemo v Slovenijo?
27 min • 19. 05. 2025
Basel v Švici je prizorišče 69. izbora za Pesem Evrovizije. Zadnje dejanje je veliki finale, ki ga na Valu 202 spremljajo gostitelj večera Maj Valerij, posebna poročevalka iz Basla Katja Stojnić, ter sokomentator Igor Bračič, glasbenik, satirik, živookar in dober poznavalec evrovizijskega spektakla. V finalu se za zmago poteguje 26 skladb. In sicer predstavniki Litve, Izraela, Armenije, Danske, Avstrije, Luksemburga, Finske, Latvije, Malte, Grčije, Norveške, Albanije, Švedske, Islandije, Nizozemske, Poljske, San Marina, Estonije, Portugalske in Ukrajine, ki so se v finale uvrstili iz obeh polfinalnih večerov. Poleg njih pa šesterica, ki je v finale uvrščena samodejno: Francija, Nemčija, Španija, Združeno kraljestvo, Italija in Švica. Foto: Reuters
258 min • 17. 05. 2025
Shameen Prashantham je profesor ekonomije v Šanghaju. Rojen je bil v Veliki Britaniji, ima indijsko-šrilanške korenine, od leta 2015 živi in dela na Kitajskem. Napisal je knjigo z zanimivim naslovom “Plesati z gorilami”. V njej analizira razmerja med zagonskimi podjetji in velikimi korporacijami. Razloži kompleksnost kitajsko-evropskih odnosov. Pojasni ozadja carinske vojne. Argumentira, zakaj je svet veliko več od ZDA.
12 min • 17. 05. 2025
Wang Guanglin je profesor angleščine na mednarodni univerzi v Šanghaju. Študenti imajo na Kitajskem do učiteljev podobno spoštovanje kot do staršev, čeprav se čuti vpliv tehnologij. Profesor Guanglin je tudi prevajalec angleške, ameriške in avstralske literature. Od slovenskih avtorjev pozna filozofa Slavoja Žižka, ki ga je tudi mogoče brati v kitajščini.
9 min • 14. 05. 2025
V Malmöju na Švedskem se je v velikem finalu za zmago na Evroviziji potegovalo 25 skladb, med njimi slovenska predstavnica Raiven s skladbo Veronika. Gostitelj v Valovskem evrovizijskem studiu je bil Maj Valerij, skozi vse nastope in posebnosti večera pa sta mu pomagala Andrej Karoli in Igor Bračič, glasbenik, satirik, živookar in velik ljubitelj evrovizijskega spektakla.
230 min • 11. 05. 2024
Ana Kisovar je mlada raziskovalka na univerzi v Oxfordu, ki svoje dneve v laboratoriju posveča napredku znanosti na področju ženskega reproduktivnega zdravja. Delo med vrhunskimi strokovnjaki jo navdaja z navdušenjem, visoki zidovi univerze z bogato zgodovino pa včasih tudi s strahom in spoštovanjem. Kljub bližini ničelnega poldnevnika se še vedno zanaša na metrični sistem, tudi kar zadeva jutranje rutine.
15 min • 22. 02. 2024
Črt se je lani preselil v Moskvo in se tam poročil z Ano. Našel si je delo, najprej kot kuhar, nato še kot kurir na električnem kolesu. Ko se je že zazdelo, da se mu življenje v tujini počasi "postavlja", se je začela vojna v Ukrajini in okolje je postalo nezdravo. Vrnil se je v Slovenijo, kjer se zdaj ukvarja z birokracijo in čaka, da se mu končno v Ljubljani pridruži tudi žena.
13 min • 12. 10. 2023
September je mesec, ko začnejo nastajati neskončne kolone vozil, ki hočejo čim prej priti iz točke A v točko B in popoldne nazaj. Razdalja je v tem primeru konstanta, je pa čas popolnoma nepredvidljiva spremenljivka. Ko potem v enačbo oktobra dodamo še začetek novega študijskega leta, je povprečen udeleženec te vmesne poti že na koncu z živci. Občutek, da tisti pred njim mečka ali oni drugi speljuje s prevelikim zamikom ali prevečkrat pritisne na zavoro, lahko povzroči jezo, celo bes. Se vam to dogaja? Na kakšen način odreagirate? In kako se pomirite? Maj Valerij je o tem razpravljal s poslušalci.
16 min • 26. 09. 2023
Ime tedna in ime septembra je Irena Matko Lukan, urednica Čebelice, zbirke za otroke založbe Mladinska knjiga, ki letos praznuje 70 letnico. Ena najstarejših knjižnih zbirk in prva slikaniška zbirka v Sloveniji se ponaša s šestimi milijoni natisnjenih izvodov, za najmlajše bralce pa je od ustanovitve izšlo tudi 471 knjižic manjšega formata.
10 min • 04. 09. 2023
Interaktivni kviz za neomejeno število igralcev prinaša pet vprašanj, povezanih s poletnimi skladbami. Pri vsakem vprašanju so mogoči trije odgovori. Zmagovalec je tisti, ki v najkrajšem času zbere največ pravilnih odgovorov!
6 min • 11. 07. 2023
Katjo Podvinšek je v Amsterdam pripeljalo delo osebne asistentke za tetraplegika. Na Nizozemskem opaža kopico znanstvenih dosežkov in družbenih premikov, ki invalidom pomagajo živeti vse bolj neovirano. Katja pravi, da tulipani, zabave in mlini na veter v državo še vedno privabijo največ turistov, okrožja rdečih luči in amsterdamske "kavarne" pa županja intenzivno seli izven centra. Nova turistična atrakcija utegne biti slovensko vino, ki ga Katja s partnerjem uvaža v ploščato deželo.
14 min • 22. 06. 2023
Večer zvokov je del projekta B-AIR, v katerem Radio Slovenija v sodelovanju z osmimi mednarodnimi partnerji razmišlja, raziskuje in se sprašuje o vlogi zvoka v razvoju človeka – od zibke do pozne starosti. Projekt sofinancirata program Evropske unije Ustvarjalna Evropa in Ministrstvo za kulturo RS.
18 min • 15. 06. 2023
Iz največjega kitajskega mesta se je oglasil Janko Le Ulaga, sin slovenskega veleposlanika, ki ga je poklicna pot pred desetletjem vrnila v rodno Kitajsko. V Šanghaju je preživel tudi obe koronski zaprtji in je tako lani neprekinjeno med štirimi stenami ostal kar dva meseca. Kako domačo spalnico spremeniti v badminton igrišče in v takšnih situacijah ohraniti trezno glavo?
11 min • 06. 04. 2023
Jani Novak je stric iz ozadja pomembnega slovenskega popkulturnega fenomena Laibach, formacije, ki je izzivala in prevpraševala vse družbenopolitične paradigme.
12 min • 08. 02. 2023
Kaj skupnega imajo nemški filozof in radijski mislec Walter Benjamin ter hrvaška scenaristka Pavlica Bajsić Brazzoduro in njena hči?
13 min • 04. 02. 2023
V prvem delu aktualne serije Frekvence X smo potovali vase, v svoje spomine, svoje notranje vesolje zvokov. Tokrat pa raziščemo vse tisto, kar nismo mi - paleto svetov, ki zvenijo, tudi če jih ne slišimo.
17 min • 19. 01. 2023
Po navdihu projekta Večer zvokov finskega nacionalnega radia v dvodelni seriji raziskujemo zvočni spomin.
20 min • 12. 01. 2023
Odpravljamo se v državo, v katero so uprte vse oči nogometnega sveta. V Katarju je v bitki za naslov svetovnega prvaka ostalo še osem reprezentanc, Doha pa je še vedno polna navijačev z vseh celin. Naša sodelavka Mojca Breskvar, ki v Katarju občasno živi in dela že nekaj let, bo z nami razmišljala, kakšno podobo v času prvenstva kaže glavno mesto, kaj vse se je v katarski družbi spremenilo zaradi nogometnega prvenstva, kako kritike iz tujine zaradi delavskih pravic odmevajo na prizorišču in kaj se bo zgodilo, ko bo prvenstva konec? Bo Katar drugačna država ali je šlo le za kratkotrajen kozmetičen popravek?
5 min • 09. 12. 2022
15 min • 16. 09. 2022
Umrl je zadnji voditelj Sovjetske zveze in Nobelov nagrajenec za mir Mihail Gorbačov, ki je s poskusom prevrata končal svojo politično kariero.
11 min • 31. 08. 2022