Novice in informacije o dogajanju na relaciji Iran - Izrael nam trenutno krojijo začetke informativnih oddaj. Za razumevanje trenutnih razmer na Bližnjem vzhodu je nujno treba razumeti tudi zgodovinsko-politični kontekst.
21 min • 18. 06. 2025
Tomi, Boštjan, Primož in Jani se spominjajo albuma Petrolea. Četrte plošče, ki je sovpadala s koncertiranjem in turnejami v tujini. O tem, kako člani Siddharte danes gledajo na poskuse prodiranja na tuje odre. Ter o tem, kako so nevede dobili močno bazo oboževalcev na Poljskem. V aplikacijah za podkaste se naročite na podkast Pot do X. To ni le podkast. To je zvočno potovanje po krvi, znoju, riffih in (r)evoluciji. Siddharta, kot je še ne poznate. Scenarij: Goran Vojnović Produkcija: Jernej Sobočan in Gašper Andrinek Zvočna podoba: Vladimir Jovanović Branje: Andrej Karoli, Matej Rus, Lidija Hartman, Jure Franko
25 min • 17. 06. 2025
Srebrenica. Mesto v kotanji, ki ga je ustvarila rečica Guber. Nedaleč od slovite reke Drine. Epicenter tektonske razpoke miru, ki je z genocidom nad 8372 Bošnjaki pred 30 leti zarezalo v že tako tragičen in krvav razpad držav nekdanje Jugoslavije. Prvi genocid na evropskih tleh po koncu druge svetovne vojne je pustil v očeh mnogih nepopravljive družbene posledice v mestu, ki je pred vojno slovelo kot uspešno, to naj bi bila četrta najrazvitejša občina v tedanji republiki.
17 min • 14. 06. 2025
Strah, žalost, jeza, občutki nemoči. Novice o dogodkih, kot je streljanje v šolah, nas pretresejo. Pogovor z najmlajšimi o tem, zakaj prihaja do tragedij in kako se soočiti z občutki, je zahtevna naloga. Starši pogosto zmotno mislijo, da otroka lahko zaščitijo, če o novicah ne govorijo.
10 min • 11. 06. 2025
Tomi, Boštjan, Primož in Jani se spominjajo albuma Rh-, ki ga je zaznamoval tudi koncert na stadionu Bežigrad. O tem, kako je tretji studijski album nastajal v izdihljajih romantičnega rokenrola, o številnih zagatah v zakulisju koncerta, ter o neverjetni sinergiji med bendom in občinstvom, zaradi katere je bežigrajski koncert z zlatimi črkami zapisan v zgodovini rokenrola pri nas. V aplikacijah za podkaste se naročite na podkast Pot do X. To ni le podkast. To je zvočno potovanje po krvi, znoju, riffih in (r)evoluciji. Siddharta, kot je še ne poznate. Scenarij: Goran Vojnović Produkcija: Jernej Sobočan in Gašper Andrinek Zvočna podoba: Vladimir Jovanović Branje: Andrej Karoli, Matej Rus, Lidija Hartman, Jure Franko
20 min • 10. 06. 2025
Na izviru reke Une na Hrvaškem, tik ob meji z Bosno in Hercegovino, so lani poleti brez ustreznih dovoljenj začeli graditi manjšo hidroelektrarno. Lokalni prebivalci, večinoma srbske narodnosti, so se nemudoma aktivirali, s protesti so ustavili gradnjo in sprožili širše nadnacionalno ekološko gibanje. Na območju kraja Srb zaradi burne zgodovine in razvojne degradiranosti to nikakor ni samoumevno.
24 min • 08. 06. 2025
Tomi, Boštjan, Primož in Jani se spominjajo albuma Nord. O tem, kako so nastajale skladbe, ki so se za vedno vtisnile v kolektivno zavest. O tem, zakaj se na koncu videospota Samo edini pojavi pes pasme samojed. In o razhodu s prvim basistom, ki ga je nadomestil Jani. V aplikacijah za podkaste se naročite na podkast Pot do X. To ni le podkast. To je zvočno potovanje po krvi, znoju, riffih in (r)evoluciji. Siddharta, kot je še ne poznate. Scenarij: Goran Vojnović Produkcija: Jernej Sobočan in Gašper Andrinek Zvočna podoba: Vladimir Jovanović Branje: Andrej Karoli, Matej Rus, Lidija Hartman, Jure Franko
20 min • 03. 06. 2025
Petrinja je mesto na Hrvaškem. Stoji ob reki Kolpi, tik pred njenim izlivom v Savo. Na širšem območju zgodovinsko-geografske pokrajine Banovina živijo tako Hrvati kot Srbi. Medetnično sobivanje je bilo zaradi politike vedno burno, ob razpadu Jugoslavije je bilo mesto porušeno, ljudje izgnani. Premnogi so v vojni umrli. Ob božiču leta 2020 je Petrinja doživela močan potres. Mesto je bilo ponovno porušeno. Tektonske razpoke so se križale z razpokami miru. Kako živijo pet let pozneje? Kakšni so odnosi med ljudmi? Kako Petrinja na ruševinah vojne in potresa gradi novo prihodnost, prihodnost brez kontejnerjev?
25 min • 31. 05. 2025
Baljvine so kraj v Bosni in Hercegovini, kjer je ob razpadu nekdanje Jugoslavije živelo 1500 ljudi, polovica Srbov in polovica Bošnjakov. Navkljub etnični in verski razdeljenosti, so tudi med državljansko vojno živeli v sožitju in se izognili krvavim konfliktom. Kako jim je uspelo in kakšno je sporočilo iz Baljvin v Bosni in Hercegovini, v državi, ki se zdi še naprej vrelišče za nove in nove spore?
27 min • 27. 05. 2025
Tomi, Boštjan, Primož in Jani se spominjajo prvenca ID. O prehodu iz angleščine v slovenščino. O skladbi Pot v X in Videospotnicah. O kavbojkah in štrikanih puloverjih ter o nalakiranih nohtih. Ter o bežanju iz Cankarjevega doma po nastopu na Viktorjih z Vladom Kreslinom. V aplikacijah za podkaste se naročite na podkast Pot do X. To ni le podkast. To je zvočno potovanje po krvi, znoju, riffih in (r)evoluciji. Siddharta, kot je še ne poznate. Scenarij: Goran Vojnović Produkcija: Jernej Sobočan in Gašper Andrinek Zvočna podoba: Vladimir Jovanović Branje: Andrej Karoli, Matej Rus, Lidija Hartman in Jure Franko
16 min • 27. 05. 2025
Tomi, Boštjan, Primož in Jani se spominjajo čisto prvih korakov. Od začetkov v garaži, prvega koncerta 17. marca 1995, do famozne demo kasete. V vseh aplikacijah za podkaste se naročite na podkast Pot do X. To ni le podkast. To je zvočno potovanje po krvi, znoju, riffih in (r)evoluciji. Siddharta, kot je še ne poznate. Scenarij: Goran Vojnović Produkcija: Jernej Sobočan in Gašper Andrinek Zvočna podoba: Vladimir Jovanović Branje: Andrej Karoli, Matej Rus, Lidija Hartman in Jure Franko
17 min • 20. 05. 2025
Od preganjanja po gozdovih do kitare iz kartona. Od pletenih puloverjev, črno nalakiranih nohtov, razprodanih zelenic Bežigrada in preizkušnje v Stožicah do vseslovenskega banda, ki je razvozlal spremenljivko X. Zgodovina desetih albumov in treh desetletij skupine Siddharta.
1 min • 15. 05. 2025
Vsak človek se prej kot slej znajde v situaciji, ko mora nekdo poskrbeti zanj. Ali je to čisto na začetku, ko mu na svet pomaga babica, ga prvič umije patronažna sestra ter zanj čez dan skrbi vzgojiteljica v vrtcu. Ali pa je to skozi življenje, ki lahko na različne načine prizadene človeka, ko mu morajo ti poklici priskočiti na pomoč.
39 min • 01. 05. 2025
V upanju na velikonočni čudež pregledamo ustaljene vzorce človeštva. Od Gaze do Sudana, prek drugega tira v politično kampanjo, evforije športa do 124 svetlobnih let oddaljenega planeta. Z zavedanjem Alberta Einsteina o tem, da je usoda človeštva popolnoma odvisna od njegovega moralnega razvoja. Teden komentira Gašper Andrinek. Tonsko opremila Mirta Berlan.
9 min • 18. 04. 2025
Je ustanoviteljica in odgovorna urednica Časorisa, prvega spletnega časopisa za otroke pri nas, ki konec aprila zaznamuje deseti rojstni dan. V tem času se je uveljavila kot aktivna promotorka medijske pismenosti tako za otroke kot za odrasle. Sicer pa je po srcu še vedno novinarka, ki verjame, da lahko novinarke in novinarji spreminjajo svet na bolje.
46 min • 13. 04. 2025
Po več kot treh letih ruske agresije nad Ukrajino, ki je začela spominjati na vkopane jarke prve svetovne vojne, so prišli trenutki, ki postavljajo stvari na glavo. Ko je ameriški predsednik Donald Trump ruskega voditelja Vladimirja Putina potegnil iz mednarodne izolacije, so se začela oblikovati nova mednarodna zavezništva, nekatera bolj, druga manj presenetljivo. Kaj vse to pomeni za Ukrajino, njeno celovitost in prebivalce, ki v vojni živijo že več kot 1100 dni? Ali se je ob tem začela oblikovati nova smer diplomacije? In kaj sploh lahko stori Evropa? V Vročem mikrofonu je svojo analizo predstavil nekdanji dopisnik iz Rusije in komentator Miha Lampreht.
27 min • 04. 03. 2025
Pred Nemci so zvezne parlamentarne volitve, ki obetajo spremembe tako v Nemčiji kot Evropi. Najverjetnejši novi kancler Friedrich Merz iz vrst krščanskih demokratov, ki mu ankete za zdaj napovedujejo zmago, zatrjuje, da je to ena izmed zadnjih možnosti, da se tako v Nemčiji kot Evropi ustavi rast populizma. Čeprav je njegova stranka pred kratkim v parlamentu združila glasove s skrajno desnico. Se bo Merz res držal obljube, da se to ne bo več ponovilo? Kaj pa nemške volitve prinašajo Evropski uniji ter kaj pomenijo za negotove razmere na evropskih mejah? Kdo so tisti, ki lahko sedanjo nestabilnost nemške politične moči izkoristijo?
28 min • 20. 02. 2025
Pisateljica, kolumnistka ter kmetica Nataša Kramberger se zadnjih nekaj let s svojim angažiranim pisanjem trudi približati realnost življenja na kmetiji. Čeprav je praznovanje Prešernovega dneva na njeni kmetiji v Jurovskem Dolu vedno v slogu umetnosti in kulture, bo letos še posebej zaznamovano z veseljem. Zadnja knjiga z naslovom Po vsej sili živ ji je namreč prinesla nagrado Prešernovega sklada in jo s tem dodatno utrdila kot predvsem pomemben glas kmetic, kakor je zapisala žirija.
58 min • 09. 02. 2025
Vedeli smo. A nismo dovolj naredili. To je sporočilo pred kratkim odprte razstave v Prvem predverju Cankarjevega doma z naslovom: Vesti, ki niso zbudile vesti. Gre za razstavo povezano z obeleževanje 30 obletnice genocida v Srebrenici z izborom časopisnih naslovnic in izrezkov slovenskega, bosanskega in svetovnega tiska, ki prikazuje kako so novice o dogajanju v Bosni in Hercegovini z začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja pronicale v javnost. In kako je, kljub temu da so dogodki vodili v genocid, svet ostal nemočen pred bližajočo katastrofo.
11 min • 28. 01. 2025
Ruwaida Amer je 30-letna učiteljica in novinarka z juga Gaze. Kljub temu je njeno življenje pred začetkom zadnje vojno večinoma potekalo na severu v mestu Gaza. Pripoveduje, da je imela dostojno življenje. Vsak dan je poučevala ter ustvarjala novinarske prispevke in dokumentarce. Še posebej se je osredotočila na zgodbe ljudi, še najmanj ji je všeč politika. Ko se je pred 15 meseci* začela vojna, se je njeno življenje popolnoma spremenilo. Sever Gaze zanjo ni obstajal več. Tam so bili vsi njeni prijatelji in učenci. Začelo se je drugačno življenje. Soočala se je s pomanjkanjem vode, elektrike, hrane, povezav s svetom. Med vojno je ključno preživeti. Nekaterim njenim prijateljem in učencem ni uspelo. Zdaj je končno na obzorju premirje. Ruwaida Amer pravi, da je varno življenje ključno. Da se lahko prosto gibaš in ti ni treba ves čas razmišljati, ali te nekdo bombardira ali ne. Zamišlja si, da to pomeni konec neprestanih preletov vojaških letal in dronov. Varnost pomeni, da se lahko srečaš s komerkoli, z družino, prijatelji. Znova lahko greš v službo. Ruwaida zadnjih 15 mesecev ni v živo poučevala nikogar. Želi si, da bi premirje bilo dokončno. Mir je nekaj najpomembnejšega. To je vse, kar si trenutno prebivalci Gaze želijo. Ruwaida pa se zaveda, da je mir pomemben za vse ljudi na svetu. Tudi zato svet poziva, da trdno podpre to premirje. Niti v najhujših sanjah si prebivalci Gaze ne želijo več nadaljevanje vojne. Verjame, da ima vsaka zgodba začetek in konec. Torej vse se enkrat konča, samo da ne vemo kako. Svoje sanje prihodnosti si v Gazi želijo uresničevati v miru, ki lahko po besedah Ruwaide reši vse težave. To zvočno pismo je tik pred nastopom premirja v Gazi poslala učiteljica in novinarka Ruwaida Amer. Ves čas vojne je za številne medije popisovala življenjske zgodbe ljudi v Gazi.
5 min • 18. 01. 2025