Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. Tokrat smo obiskali idilično kmetijo s konji v bližini Šentjerneja, kjer domuje Lotos Music. Borut Antončič je producent in glasbenik, med drugim je z nami delil, kako je konjski hlev spremenil v enega najboljših studijev pri nas.

Zapisi iz močvirja Espe-popoldne

Zadnje dni nas je pretresla novica, da ima eden najvidnejših in najvišjih sodnikov v državi – SP! Predsednica parlamenta, tudi sama sodnica, a brez SP-ja, se je tako razhudila, da je zahtevala, da sodnik odstopi. O nezdružljivosti sodniške službe s čemerkoli drugim, je govorila. Ker menimo, da nasprotniki sodniških SP-jev nimajo prav, danes nekaj o teoriji in praksi te priljubljene zaposlitvene oblike.

Toplovod Dvig zavesti?

Kaj pa sploh je zavest? Koncept, ki ga je res težko opredeliti, se pa vsi strinjamo, da je dvig zavesti pot, s katero lahko nagovorimo ključne probleme človeštva. Živimo v intenzivnih časih. Postaja nam jasno, da obstoječa paradigma probleme ustvarja, namesto da bi jih reševala. Potrošniški materializem, atomizacija in desenzibilizacija posameznika, izčrpavanje resursov, uničevanje narave, geopolitika nasilja, večanje neenakosti, medijska industrija konfliktne polarizacije in laži, ugrabitev naše pozornosti ter neučinkovite (kvazi)demokracije kot regulatorni mehanizmi so nas potisnili skoraj do točke brez vrnitve. Kakšno vlogo pri tem igra naša zavest/nezavest? Kdo jo nadzira, če ne mi? In kaj bi ob vsem naštetem lahko pomenila ideja o dvigu zavesti?

Vroči mikrofon Zakaj Slovenije ne zanimajo polarne raziskave?

Slovenija je leta 2019 kot 54. država podpisala Antarktični sporazum, temu koraku bi moral slediti strateški načrt sodelovanja slovenskih znanstvenikov pri polarnih raziskavah, a se zaradi podajanja pristojnosti med ministrstvi ni zgodilo nič. Naša država bi morala namreč pristopiti tudi k ustreznim mednarodnim sporazumom, kot je, recimo, Madridski protokol, ki zagotavljajo potrebno pravno podlago in mednarodno logistično podporo. Brez njih so slovenski raziskovalci prikrajšani za samostojno delo na območjih Arktike in Antarktike, in podporo drugih mednarodnih raziskovalnih institucij. Zakaj so polarne raziskave v dobi podnebnih sprememb izjemnega pomena in zakaj bi morala biti zraven tudi Slovenija?

Tour 202 Pogačar bo pred Girom aktivno počival

Koledar enodnevnih kolesarskih klasik na najvišji ravni je prej kot ne končan. Zaključek na preizkušnji Liege – Bastogne – Liege je po dveh letih znova dobil Tadej Pogačar, ki se bo na začetku maja prvič podal na dirko Po Italiji.

Zgodbe Drevo ima zgodbo: Tisa v Stranah

Ustavimo se v Stranah, zelo stari in najvišje ležeči vasi na pobočju Nanosa v postojnski kotlini. Na tem prostoru raste najdebelejša in po ljudskem izročilu najstarejša slovenska tisa. Tukaj je izhodišče planinske poti na Nanos, zato se na klopci v tisini senci skoraj vedno kdo zadržuje. Čeprav je tisa precej redek drevesni primerek, sta pri cerkvi svetega Križa, kamor se odpravimo mi, kar dve. Starejša in mogočnejša, ki jo podrobneje predstavimo, raste nad izvirom. Naši predniki so zato rekli, da je tukaj sveti kraj, tisa pa je bila pri njih večkrat označena za predmet čaščenja. Čemu vse je bila priča, koga je spoznala in morda odgnala?

Glasba

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. Tokrat smo obiskali idilično kmetijo s konji v bližini Šentjerneja, kjer domuje Lotos Music. Borut Antončič je producent in glasbenik, med drugim je z nami delil, kako je konjski hlev spremenil v enega najboljših studijev pri nas.

Izštekani Izštekani Bowrain

Pianist, komponist in glasbeni producent Tine Grgurevič Bowrain je nenavadna, široka, nepredvidljiva glasbena osebnost. Svojo večžanrskost, nadžanrskost, lahko bi rekli tudi nežanrskost je predstavil v tokratni oddaji IZŠTEKANI na Valu 202. Na pot se je podal z več kot dvajsetčlansko posadko: z godalnim triom, spevskim zborom in s številnimi gostujočimi pevci. Prerez skozi pestro delo zadnjih let so mu med drugimi pomagali izvesti basist Jani Hace, tolkalka Lola Mlačnik, pajdaš iz dua Not Exactly Lost Luka Uršič Kalu ter pevke Kiki, Maša Bogataj in Marina Martensson. Akustičnost ni bila vprašanje, pač pa imperativ.

Glasba svetov Glasba svetov

DRUGA GODBA 40 Ideja o ustanovitvi festivala Druga godba sega v leto 1984, ko so si Stane Sušnik, Zoran Pistotnik in Bojan Kavčič zamislili, da bi občinstvu ponudili tiste glasbene zvrsti in izvajalce, ki takrat niso imeli priložnosti, da bi se s svojo glasbo predstavili na katerem koli odru, prizorišču na območju takratne skupne države Jugoslavije. Tomaž Purkart je pripravil zanimiv pogovor in v ogledalo časa postavil štiri goste. Zoran Pistotnik in Bogdan Benigar bosta kronološko prevetrila festival z organizacijskega vidika, svojo festivalsko zgodbo nam bo skozi fotografski objektiv povedal mojster črno-bele fotografije Žiga Koritnik, Jane Weber pa je zaslužen, da so posnetki koncertnega dogajanja postali tudi pomembni arhivski zvočni dokumenti festivala Druga godba.

RH 202 RH 202 in Tim Urbanya | 437 | Zlata

Novosti domačih in tujih ustvarjalcev elektronskih ritmov ter mešanica melodičnega housa in techna izpod rok ukrajinske didžejke Zlate. 01. Jamie xx ft. Honey Dijon - Baddy On The Floor 02. SG Lewis & Dj Seinfeld - Simple Times 03. Inner City - Good Life (Remastered) (Dantiez & Hugo Cantarra 2024 Remix) 04. Dino DZ - Pray 4U 05. Bob Sinclar - Mathar 06. David Morales & Wh0 vs. Sam Frandisco & Steve Martano - Needin’ U 07. LF SYSTEM - Lift You Up 08. Enzo is Burning - Loco 09. deadmau5 - Not Exactly (Rebüke Remix) 10. Sonny Fodera ft. blythe - Mind Still 11. Kassian - Yena 12. Afriqua - Da Whip 13. Wu-Tang Clan - Gravel Pit (Verso Edit) 14. Dombresky & JADED - Sound Of The Drums (Calussa VIP Mix) 15. Digitalism - Zdarlight 16. Eli & Fur - Insomnia 17. Kidnap ft. Leo Stannard - Overgrown

Galerija Nia Archives – Silence Is Loud

Galerija predstavlja raznovrstne umetnine. Če je radijska, pač zvočne umetnine. Valovska Galerija daje prednost pred kratkim predstavljenim glasbenim delom.

Proti etru, spet ta muzika Nova plata Shabake!

Na obratu novi album Shabake Hutchingsa z naslovom Perceive Its Beauty, Acknowledge Its Grace (Impulse!, 2024), ki pomeni novo ustvarjalno poglavje po tem, ko je dokončno odložil svoj paradni inštrument saksofon (kar pomeni tudi konec njegovih bendov Sons Of Kemet in The Comet is Coming), lotil pa se študija in igranja širokega nabora flavt. Poleg tega poslušamo tudi nekaj z nove male plošče avstralskih hipnotikov Glass Beams in napoved prihajajoče plošče britanskega hiphopa Oscarja #Worldpeace-a. 01 Oscar #Worldpeace feat. Bawo - Gets Like Dat 02 Pratt & Moody - Creeping Around 03 Karriem Riggins - Affectionate Overture 04 Jembaa Groove feat. Gyedu-Blay Ambolley - Agya 05 Glass Beams - Mahal 06 Glass Beams - Orb 07 Kolonel Djafaar - Ponyard 08 Kolonel Djafaar - Whatever Happened to the Common 09 Sun Atlas - THE SOURCE 10 Shabaka Hutchings - Insecurities 11 Shabaka Hutchings - Body To Inhabit 12 Shabaka Hutchings - Living 13 On-Ly - Bosco I

Cederama Fabiana Palladino - Fabiana Palladino

Do sedaj je bila Fabiana Palladino znana le ko članica spremljevalnih zasedb drugih pop zvezd. Podobno kot njen slavni oče Pino, eden najbolj zaposlenih studijskih in koncertnih električnih basistov zadnjih štirih dekad. Mimogrede, kdo se ne spomni Pinovega ekskluzivnega zvoka brezprečkastega basa na prebojnih posnetkih angleškega pop matadorja Paula Younga. Naposled pa ima, sicer že v zreli glasbeni dobi, svoj prvenec tudi pevka in pianistka Fabiana Palladino. Fabianin istoimenski album je še en pop eksot, saj nas njegova zvočna konstrukcija nemudoma povede v drugo polovico osemdesetih, to je v čas, ko so svoja najboljša dela predstavljali Prince, Janet Jackson, Hall & Oates idr. Fabiana Palladino zveni odločno bolj moderno, a vendar bo že cederamski uvod naznanil kratkotrajen povratek Valu še kako sladkega uroka edinstvene zimzelenke Waterfall, dekliškega dvojca ali sekcije Prinčevega benda Wendy & Lisa.

Notice Kontradikshn - Vesolje posodil kolegu

Posavski Kontradikshn je malce svojevrstna glasbena skupina. Bila je že označena za eno redkih slovenskih elektro-rokovskih atrakcij. Po kaljenju na tujih odrih fantje niso nikoli pozabili na domača prizorišča in pričakujejo koncertno živahno poletje 2024. Skupina je po lanskem dobro sprejetem albumu Ahead of Ourselves ravno pred izidom prve skladbe v slovenščini Vesolje posodil kolegu, ki bo premiero doživela 24. aprila.

Na sceni Samo Šober - Pasti

Sposobnost tenkočutnega zaznavanja sveta, dogodkov in njihovih posledic za naša življenja je odlika kantavtorja Sama Šobra. Vsakodnevni impulzi so mu narekovali nova besedila in melodije, tako je v zadnjih treh letih nabral nove ideje in jih zavil v glasbeni ovoj, ki valuje od folka do popa, bluesa in countryja. Poseben čar daje plošči Pasti zven akustičnih inštrumentov.

Jutranji koncert pri Andreju Lara Baruca živo pri Andreju

Od trenutka, ko so ušesa spoznala Ti si se bal, ves čas, ko sta se predvajala albuma Beenarni sistem in Mindhacker, do zdaj, ko je zunaj Boutique 99: četrt stoletja po začetku končno živo z bendom - Lara Baruca!

Na sceni Bort Ross – K tebi odpeljem svoje srce

Šentjernejski milozvočni kantavtor in producent Bort Ross predstavlja drugi album s toplim naslovom K tebi odpeljem svoje srce. Na njem boste našli vse od nežnejših balad, ki zaokrožajo tudi njegov debitantski album Sančo Pansa izpred osmih let, pa do živahnejših, bendovskih melodij. Skozi leta preoblikovanja gradiva so besede nadomestile besede, melodije melodije, nekatere skladbe so ostale na tleh, druge pa sedle na prava mesta. Iz njih so se rodile nove zgodbe, podrobno o njih pa njihov avtor.

Jutro

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. Tokrat smo obiskali idilično kmetijo s konji v bližini Šentjerneja, kjer domuje Lotos Music. Borut Antončič je producent in glasbenik, med drugim je z nami delil, kako je konjski hlev spremenil v enega najboljših studijev pri nas.

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime: Tjaša

V peti epizodi rubrike 'Kako si pa ti dobil ime?' svojo zgodbo deli poslušalka Tjaša. Njeno ime je v Sloveniji čisto običajno, ni pa povsod tako. Če imaš zanimivo zgodbo tudi ti, se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Pavza: Klemen Bobnar, devetmesečna pavza v ašramu v Indiji

Pomemben del življenja Klemna Bobnarja so oglaševanje, joga in meditacija. Že pred korono je za nekaj tednov obiskal južno Indijo in Isha Yoga Center, po vrnitvi domov pa se je odločil, da si bo enkrat v prihodnosti v tem centru vzel daljšo pavzo. Pred kratkim mu je uspelo in svoje vtise o devetmesečni pavzi, ki to niti ni bila, pa o bivanju, meditiranju, delu v velikanskem ašramu v Indiji, iskalcih resnice z vsega sveta bo delil z nami v tokratni Pavzi.

Antikviz Kovanci

Pet podatkov o kovancih, iščemo napačnega!

Jezikanje Veverica in veveriček ter ris in risa

V tokratni jezikovni zgodbi nastopajo veveriček, risa, volkulja in ... samica morskega psa. S pomočjo jezikoslovca in strokovnjaka Andreja Salobita odgovarjamo na veliko podobnih vprašanj in tem. Denimo, ali je panda moškega ali ženskega spola? Kako se imenuje samec lastovke? Kaj pa samica pava?

Jutranji koncert pri Andreju Lara Baruca živo pri Andreju

Od trenutka, ko so ušesa spoznala Ti si se bal, ves čas, ko sta se predvajala albuma Beenarni sistem in Mindhacker, do zdaj, ko je zunaj Boutique 99: četrt stoletja po začetku končno živo z bendom - Lara Baruca!

Jutro 202 UgibAnja: Atene, Marta Bon in Nigerija

Kombinacija športa, torej gibanja, in kviza z Anjo nam ponuja radijsko igro z zelo preprostimi pravili. Tri vprašanja, trije odgovori. V finalu pa poiščemo športnika ali športnico, ki vse te odgovore povezuje.

Jutro 202 Pavza: Nika Radjenovič s kolesom s Kilimandžara

Nika Radjenovič se je s kolegico Andrejo Jagodic kot prva Slovenka s kolesom spustila s Kilimandžara. Njuna odprava ni imela le avanturistične note, ampak sta v ospredje postavili opolnomočenje žensk. V Tanzaniji sta spletli vezi z Eliakeney, lastnico turistične agencije, ki zaposluje predvsem vodnice in skrbi, da so za svoje delo dostojno plačane. Eliakeney je najmlajša od 14 otrok v družini in s svojim delom dosega pomembne premike. Nika in Andreja pa sta odpravo posvetili tudi tragično preminuli prijateljici.

Antikviz Avstrija

Pet podatkov o Avstriji, iščemo napačnega!

Jezikanje Tadej Grum: Tako kot videči z zaslona, slepi berejo z vrstice

Gost Jezikanja je Tadej Grum, slepi študent novinarstva, ki na Valu 202 opravlja prakso. Pripoveduje o svojem izobraževanju in delu, kako je opravljal splošno maturo – in kako slepi na primer zgolj s tipanjem prepoznajo in določijo kvadratno funkcijo. Pojasnil je, kako posluša, bere in pripravlja novinarske prispevke, kako deluje vrstica in zakaj se ne dotikamo njegove psičke Jessice.

Globalna vas Od snežnih kucljev do restavracije na Mauriciusu

Nekdanji slovenski vrhunski deskar na snegu je to podlago zamenjal za veličastno valovje obale otoške afriške državice, ki ga je očarala že pred leti, ko je tja hodil na priprave. Vse presežke svoje energije pa iz tekmovalnih dejavnosti preusmeril v uresničevanje projekta odprtja restavracije. Rok Flander ni le njen investitor ali lastnik, temveč je vseskozi zraven tudi s svojimi rokami: med drugim je skupaj z lokalnimi mizarji in drugimi obrtniki poskrbel za skoraj vso notranjo opremo, ki temelji na med seboj različnih si unikatnih kosih pohištva, pretežno iz tam pridobljenega lesa, ki so ga v času kolonializma uporabljali pri graditvi. "V življenju se moraš znati ustaviti, šele takrat se pri človeku pokaže njegov pravi jaz," zatrjuje Rok, ki je že med športno kariero (pa nikakor zaradi kakšnega manka vrhunskih uvrstitev na največjih svetovnih tekmovanjih) rad poudarjal, da je zanj tekmovalni vidik dejavnosti sekundarnega pomena in da mora v vsem, kar počne, uživati, sicer tudi rezultatov ni.

Aktualno

Botrstvo Kar normalno je, da mladi vedno težje zaupamo drug drugemu

Amerikanizacija, vsakodnevni novi trendi na Instagramu in TikToku ... Po besedah mladih vse več težav osnovnošolk in osnovnošolcev izhaja iz družbenih omrežij, kjer je sprejeto celo zahrbtno obnašanje drug do drugega. Pri tem pa še vedno, kljub zavedanju, vse aplikacije s težavo izbrišemo. "Med sabo se primerjamo v skoraj vsem; kdo je boljši v športu, kdo lepše izgleda, kdo je višji, ima lepše oči, lase, ocene," povedo devetošolci z ljubljanskih in okoliških osnovnih šol.

Zgodbe Atene: Zgodba košarkarske družine Andetokumbo

Giannis Antetokounmpo je eden najboljših košarkarjev na svetu, tekmec Luke Dončića v NBA in reprezentanci Grčije. V Atenah smo raziskovali košarkarsko pot migrantske družine Antetokounmpo od betonskega igrišča v četrti Sepolia do bleščečega življenja v ZDA, kjer so vsi trije bratje že postali prvaki NBA. Srečali smo se z njihovim prvim trenerjem Spirosom Velliniatisom, ki je Giannisa prepričal, naj začne igrati košarko in pozna tudi temnejše plati uspeha. Obiskali smo lastnika bara, ki je pomagal Giannisu in njegovima bratoma Thanasisu in Kostasu, s spačkom pa se je odpeljal celo na tekme v Slovenijo. Kaj o Giannisu menijo mladi, ki danes igrajo na betonskem igrišču z njegovim emblemom, kakšne so podobnosti z Luko Dončićem, kaj o Giannisu pravi Goran Dragić? Po grškem košarkarskem derbiju Panathinaikos-Olympiakos je posebej za Val 202 govoril najmlajši izmed bratov, Kostas Antetokounmpo.

Toplovod Dvig zavesti?

Kaj pa sploh je zavest? Koncept, ki ga je res težko opredeliti, se pa vsi strinjamo, da je dvig zavesti pot, s katero lahko nagovorimo ključne probleme človeštva. Živimo v intenzivnih časih. Postaja nam jasno, da obstoječa paradigma probleme ustvarja, namesto da bi jih reševala. Potrošniški materializem, atomizacija in desenzibilizacija posameznika, izčrpavanje resursov, uničevanje narave, geopolitika nasilja, večanje neenakosti, medijska industrija konfliktne polarizacije in laži, ugrabitev naše pozornosti ter neučinkovite (kvazi)demokracije kot regulatorni mehanizmi so nas potisnili skoraj do točke brez vrnitve. Kakšno vlogo pri tem igra naša zavest/nezavest? Kdo jo nadzira, če ne mi? In kaj bi ob vsem naštetem lahko pomenila ideja o dvigu zavesti?

Zapisi iz močvirja Espe-popoldne

Zadnje dni nas je pretresla novica, da ima eden najvidnejših in najvišjih sodnikov v državi – SP! Predsednica parlamenta, tudi sama sodnica, a brez SP-ja, se je tako razhudila, da je zahtevala, da sodnik odstopi. O nezdružljivosti sodniške službe s čemerkoli drugim, je govorila. Ker menimo, da nasprotniki sodniških SP-jev nimajo prav, danes nekaj o teoriji in praksi te priljubljene zaposlitvene oblike.

Kulturnice Mladost mesta rdečega prahu

Mesto rdečega prahu je vzdevek, ki se je kar nekaj desetletij držal Jesenic in ki danes zagotovo ne velja več, saj že pogled na dolino pokaže, da je rdeči prah že zdavnaj preraslo zelenje. Jesenice marsikdo povezuje tudi s priseljevanjem, da je to mesto, v katero se je v 60. letih prejšnjega stoletja priselilo veliko delavcev iz republik nekdanje Jugoslavije, in seveda s hokejem.

Vroči mikrofon Zakaj Slovenije ne zanimajo polarne raziskave?

Slovenija je leta 2019 kot 54. država podpisala Antarktični sporazum, temu koraku bi moral slediti strateški načrt sodelovanja slovenskih znanstvenikov pri polarnih raziskavah, a se zaradi podajanja pristojnosti med ministrstvi ni zgodilo nič. Naša država bi morala namreč pristopiti tudi k ustreznim mednarodnim sporazumom, kot je, recimo, Madridski protokol, ki zagotavljajo potrebno pravno podlago in mednarodno logistično podporo. Brez njih so slovenski raziskovalci prikrajšani za samostojno delo na območjih Arktike in Antarktike, in podporo drugih mednarodnih raziskovalnih institucij. Zakaj so polarne raziskave v dobi podnebnih sprememb izjemnega pomena in zakaj bi morala biti zraven tudi Slovenija?

Zgodbe Drevo ima zgodbo: Tisa v Stranah

Ustavimo se v Stranah, zelo stari in najvišje ležeči vasi na pobočju Nanosa v postojnski kotlini. Na tem prostoru raste najdebelejša in po ljudskem izročilu najstarejša slovenska tisa. Tukaj je izhodišče planinske poti na Nanos, zato se na klopci v tisini senci skoraj vedno kdo zadržuje. Čeprav je tisa precej redek drevesni primerek, sta pri cerkvi svetega Križa, kamor se odpravimo mi, kar dve. Starejša in mogočnejša, ki jo podrobneje predstavimo, raste nad izvirom. Naši predniki so zato rekli, da je tukaj sveti kraj, tisa pa je bila pri njih večkrat označena za predmet čaščenja. Čemu vse je bila priča, koga je spoznala in morda odgnala?

Kulturnice Od korzeta do žaketa

V Mestnem muzeju Ljubljana si vse do 23. februarja prihodnje leto lahko ogledate razstavo Od korzeta do žaketa: Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850–1950. Razstava je zasnovana kot sprehod skozi zgodovino oblačenja in združuje približno štiristo kosov iz tekstilne zbirke muzeja.

Ime tedna Tanja Babnik: Bolnišnične OI so se v takšni obliki ohranile samo v Sloveniji

Ime tedna je Tanja Babnik, učiteljica v bolnišnični šoli Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta RS Soča v Ljubljani, kjer so pripravili jubilejne 30. bolnišnične olimpijske igre. Bolni in gibalno ovirani otroci in mladostniki med zdravljenjem na igrah ohranjajo in razvijajo svojo psihofizično kondicijo, kar pripomore k hitrejšemu okrevanju.

Nedeljski gost Josipina Ana Červek: O endokanabinoidnem sistemu bi se nedvomno morali učiti v šolah

Primarijka Josipina Ana Červek je vso svojo aktivno delovno dobo posvetila onkološkim bolnikom ter uvedla številne nove metode zdravljenja. Med drugim je uvajala medikamentozno hormonsko zdravljenje bolnic z rakom dojk, ustanovila pa je tudi oddelek za akutno paliativno oskrbo. V zadnjih letih svoje profesionalne kariere je uvajala zdravljenje s kanabinoidi. Njeno delo je pogosto odstopalo od standardnih principov.

Radiovedni Zakaj so modrice najprej modre in potem spreminjajo barvo?

Tudi to pomlad je naša radiovedna ekipa združila moči z nadobudnimi učenci Osnovne šole Poljane. Radovedni sedmošolci so tisti, ki v roke vzamejo naš snemalnik z rdečo gobico ter se z njim in našimi novinarkami odpravijo na lov za odgovori. V drugi epizodi posebne serije Radiovednih sta se Ajdi Kus pridružili 12-letni Sofia in Elisa.

Evropa osebno

Evropa osebno

403 epizod

Martin Ladika: Mea Kolpa in druge evropske meje

14 min

Jesus Yus Diez: Španski fizik v Vipavski dolini

9 min

Antonio: Delati sem začel že pri trinajstih letih

8 min

Elinda Labropoulou: Novinarka, ki v prostem času vodi hotel

13 min

Luigi Mendez: V Peruju pa bi ti čevlje pred vhodom ukradli

12 min

Una Marković: Izplača se biti pogumen ali "isplati se biti hrabar"

10 min

Šport 202

Naval na šport Odbojka in košarka

Dopoldanske športne minute namenjamo finaloma državnega prvenstva odbojkaric in košarkaric.

Športna zgodba Državno prvenstvo odbojkaric

Odbojkarice kamniškega Calcita in Maribora so poskrbele za eno najbolj izenačenih finalnih serij državnega prvenstva.

Naval na šport Hokej na ledu in odbojka

Slovenski hokejisti se odpravljajo v Pariz, kjer jih čakata prijateljski tekmi s francosko reprezentanco. Ti bosta zadnji pred svetovnim prvenstvom v Bolzanu. V finalu državnega prvenstva odbojkaric pa se bodo zvečer še tretjič pomerile Kamničanke in Mariborčanke. Kamničanke bi z zmago že potrdile naslov državnih prvakinj.

Naval na šport Hokej na ledu in odbojka

Slovenski hokejisti se odpravljajo v Pariz, kjer jih čakata prijateljski tekmi s francosko reprezentanco. Ti bosta zadnji pred svetovnim prvenstvom v Bolzanu. V finalu državnega prvenstva odbojkaric pa se bodo zvečer še tretjič pomerile Kamničanke in Mariborčanke. Kamničanke bi z zmago že potrdile naslov državnih prvakinj.

Športna zgodba Olimpijske kvalifikacije jadralcev

Za jadralce se končujejo olimpijske kvalifikacije oziroma regata zadnjih možnosti, kakor pravijo tekmi v kraju Hyeres. Za zadnje vozovnice v Pariz se poteguje tudi številčna slovenska reprezentanca.

Naval na šport Kolesarstvo in hokej

Nadaljevanje sezone cestnega kolesarstva na najvišji ravni prinaša večetapne preizkušnje. Najprej dirko po Romandiji, ki ji bo sledila slovita dirka po Italiji. Po odpovedi nekaterih najboljših posameznikov je na tej izrazit favorit za zmago Tadej Pogačar. V popoldanskih športnih minutah ponujamo še del najnovejše epizode podkasta Žoga je okrogla, v kateri sta osrednji temi domače nogometno prvenstvo in konec evropskih klubskih tekmovanj.

Tour 202 Pogačar bo pred Girom aktivno počival

Koledar enodnevnih kolesarskih klasik na najvišji ravni je prej kot ne končan. Zaključek na preizkušnji Liege – Bastogne – Liege je po dveh letih znova dobil Tadej Pogačar, ki se bo na začetku maja prvič podal na dirko Po Italiji.

Naval na šport Kolesarstvo in odbojka

V Liegu se je za kolesarje končal del sezone, ki je prinašal enodnevne klasike. Na koledarju sledijo večetapne preizkušnje, med katerimi je tudi slovita dirka po Italiji. Na lanski je zmagal Primož Roglič, na letošnji bo osrednji favorit za zmago Tadej Pogačar. Ob kolesarstvu se posvetimo še finalu odbojkarskega prvenstva med ljubljanskim ACH Volleyjem in kamniškim Calcitom.

Športna zgodba Zmaga Tadej Pogačarja za konec sezone spomladanskih klasik

V Belgiji se je s četrtim spomenikom sezone, dirko med krajema Liege in Bastogne, končala sezona enodnevnih spomladanskih klasik. Nadaljevanje prinaša boje na večetapnih preizkušnjah, kolesarski zvezdnik Tadej Pogačar pa misli že usmerja proti dirki po Italiji.

Žoga je okrogla Gorenc-Stanković in Horvat s Sturmom stremita k naslovu avstrijskega prvaka

Manj kot dva meseca sta ostala do začetka evropskega prvenstva v nogometu, do takrat pa bomo v podkastu Žoga je okrogla pogosto gostili slovenske reprezentante. Prva postaja je Gradec. Pri Sturmu izstopata Jon Gorenc Stankovič in Tomi Horvat. Njun prihod v klub sovpada v vzponom Sturma. Odkar je Gorenc Stanković prišel v Gradec, se je klub vedno uvrstil v Evropo. Od leta 2020 naprej je bil tretji, drugi in v minuli sezoni, ko je na avstrijsko Štajersko prestopil še Tomi Horvat, znova drugi. Oba sta postala nosilca igre, med navijači sta izjemno čislana. V podkastu lahko slišite, kaj pravita o trenerjih, ki sta ju vodila, med drugimi so to Klopp, Tuchel in Šimundža, kaj so vrhunci njune dosedanje kariere ter kako sta reagirala v težkih trenutkih. Jon Gorenc Stanković je bil več kot eno leto odstoten z igrišč po hudi poškodbi kolena, Tomi Horvat pa je na koncu prejšnje sezone izgubil mesto v prvi postavi, potrpežljivo čakal na svoje priložnosti, v tej pa je najboljši strelec ekipe. S slovenskima reprezentantoma se pogovarjata Luka Petrič in Jože Pepevnik.

Naval na šport Kolesarstvo in odbojka

V državnem prvenstvu odbojkaric se bo zvečer nadaljevala finalna serija med Mariborčankami in Kamničankami, v Belgiji pa so kolesarji pripravljeni na start četrtega spomenika sezone, na dirko med krajema Liege in Bastogne.

Najnovejše

Naval na šport Odbojka in košarka

Dopoldanske športne minute namenjamo finaloma državnega prvenstva odbojkaric in košarkaric.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. Tokrat smo obiskali idilično kmetijo s konji v bližini Šentjerneja, kjer domuje Lotos Music. Borut Antončič je producent in glasbenik, med drugim je z nami delil, kako je konjski hlev spremenil v enega najboljših studijev pri nas.

Jutranja kronika Državni zbor bo določil datum izvedbe referendumov o evtanaziji, preferenčnem glasu in rabi konoplje

Državni zbor bo na izredni seji določil datum referendumov o evtanaziji, preferenčnem glasu in rabi konoplje. SDS in NSI pa naj bi na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti dveh odlokov o razpisu referendumov. V oddaji pa tudi o tem: - Na upravnih enotah zaradi prenizkih plač znova stavkajo. 30 tisoč upravnih zadev nerešenih - Ameriški senat potrdil pomoč za Ukrajino, Izrael in Tajvan - Slovenski dan brez zavržene hrane spodbuja načine, kako je zavreči čim manj

Športna zgodba Državno prvenstvo odbojkaric

Odbojkarice kamniškega Calcita in Maribora so poskrbele za eno najbolj izenačenih finalnih serij državnega prvenstva.

Jutranja kronika Prva jutranja kronika 05:30

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Zgodbe Atene: Zgodba košarkarske družine Andetokumbo

Giannis Antetokounmpo je eden najboljših košarkarjev na svetu, tekmec Luke Dončića v NBA in reprezentanci Grčije. V Atenah smo raziskovali košarkarsko pot migrantske družine Antetokounmpo od betonskega igrišča v četrti Sepolia do bleščečega življenja v ZDA, kjer so vsi trije bratje že postali prvaki NBA. Srečali smo se z njihovim prvim trenerjem Spirosom Velliniatisom, ki je Giannisa prepričal, naj začne igrati košarko in pozna tudi temnejše plati uspeha. Obiskali smo lastnika bara, ki je pomagal Giannisu in njegovima bratoma Thanasisu in Kostasu, s spačkom pa se je odpeljal celo na tekme v Slovenijo. Kaj o Giannisu menijo mladi, ki danes igrajo na betonskem igrišču z njegovim emblemom, kakšne so podobnosti z Luko Dončićem, kaj o Giannisu pravi Goran Dragić? Po grškem košarkarskem derbiju Panathinaikos-Olympiakos je posebej za Val 202 govoril najmlajši izmed bratov, Kostas Antetokounmpo.

Toplovod Dvig zavesti?

Kaj pa sploh je zavest? Koncept, ki ga je res težko opredeliti, se pa vsi strinjamo, da je dvig zavesti pot, s katero lahko nagovorimo ključne probleme človeštva. Živimo v intenzivnih časih. Postaja nam jasno, da obstoječa paradigma probleme ustvarja, namesto da bi jih reševala. Potrošniški materializem, atomizacija in desenzibilizacija posameznika, izčrpavanje resursov, uničevanje narave, geopolitika nasilja, večanje neenakosti, medijska industrija konfliktne polarizacije in laži, ugrabitev naše pozornosti ter neučinkovite (kvazi)demokracije kot regulatorni mehanizmi so nas potisnili skoraj do točke brez vrnitve. Kakšno vlogo pri tem igra naša zavest/nezavest? Kdo jo nadzira, če ne mi? In kaj bi ob vsem naštetem lahko pomenila ideja o dvigu zavesti?

Radijski dnevnik 6 osumljenih kaznivih dejanj v zvezi s posli Darsa

Odmevajo današnje kriminalistične preiskave na Družbi za avtoceste ter na domačih naslovih nekdanjih vodilnih v Darsu. Ti naj bi bili - neuradno - med skupno šestimi osumljenci, ki so pod drobnogledom zaradi sumov kartelnega dogovarjanja, podkupovanja oziroma sklepanja večmilijonskih poslov na škodo upravljalca avtocest. Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek je v odzivu poudarila, da takšni mafijski načini delovanja nimajo prostora v Sloveniji, zato upa, da bodo kriminalisti čimprej opravili svoje delo. Druge teme: - Državni zbor potrdil energetski zakon in novelo o pomoči podjetjem zaradi energetske krize - Vojna v Gazi divja že 200-i dan, širše napetosti na Bližnjem vzhodu - Rusija trdi, da dodatno oboroževanje Zahoda ne bo pomagalo Ukrajini

Naval na šport Hokej na ledu in odbojka

Slovenski hokejisti se odpravljajo v Pariz, kjer jih čakata prijateljski tekmi s francosko reprezentanco. Ti bosta zadnji pred svetovnim prvenstvom v Bolzanu. V finalu državnega prvenstva odbojkaric pa se bodo zvečer še tretjič pomerile Kamničanke in Mariborčanke. Kamničanke bi z zmago že potrdile naslov državnih prvakinj.

Zapisi iz močvirja Espe-popoldne

Zadnje dni nas je pretresla novica, da ima eden najvidnejših in najvišjih sodnikov v državi – SP! Predsednica parlamenta, tudi sama sodnica, a brez SP-ja, se je tako razhudila, da je zahtevala, da sodnik odstopi. O nezdružljivosti sodniške službe s čemerkoli drugim, je govorila. Ker menimo, da nasprotniki sodniških SP-jev nimajo prav, danes nekaj o teoriji in praksi te priljubljene zaposlitvene oblike.

Dogodki in odmevi Kriminalisti preiskali Dars zaradi sumov podkupovanja in kartelnega dogovarjanja

Nacionalni preiskovalni urad je po državi preiskal prostore Darsa zaradi suma zlorabe položaja ali zaupanja na škodo družbe. Med drugim naj bi eden od šestih osumljencev drugi družbi omogočil pridobitev 16 miljonov evrov vrednega posla. Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek je ob tem sporočila, da takim mafijskim načinom dela v državi ni mesta. Preiskava poteka pol leta po medijskem razkritju sumov podkupovanja in kartelnega dogovarjanja pri Darsovih poslih. Druge teme: - Socialni partnerji so na današnjem srečanju s premierjem Robertom Golobom naredili korak naprej. Minister za delo Luka Mesec je povedal, da so se dogovorili za oživitev ekonomsko socialnega sveta v prihodnjem mesecu, sam pa si bo prizadeval, da se to zgodi čim prej. Mesec je še povedal, da naj bi vlada jutri obravnavala izhodišča za pokojninsko reformo. - Evropski parlament je potrdil nova javnofinančna pravila za članice, ki bodo začela veljati prihodnje leto. Nova fiskalna pravila so nekoliko bolj prožna kot stara, od držav pa zahtevajo, da postopno zmanjšujejo javni dolg. - Stranke na Hrvaškem po parlamentarnih volitvah začenjajo pogajanja o sestavi vladi in ob tem prehajajo v sklepno fazo pred junijskimi evropskimi volitvami. Nosilec liste HDZ-ja je premier Andrej Plenković, zato so glasna ugibanja, ali želi politično kariero nadaljevati v Bruslju.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt