Foto: Wikipedia
Čeprav je to prva stvar, ki jo naredimo v življenju in nam je vseskozi kar samoumevno, je dihanje dejavnost, pri kateri bi se morali prav vsi učiti pravilnih tehnik.
S pravilnim dihanjem lahko bistveno pripomoremo k lajšanju težav z astmo in drugimi pljučnimi težavami, pomaga celo pri blaženju nekaterih vnetij in uravnavanju ravni holesterola, pri smrčanju pa seveda pri sproščanju.
Zapoved “trebuh noter, prsi ven” je morda res zapoved, ki pomaga skriti trebušček in naredi telo bolj všečno, a je hkrati nevarna past!
Prav zaradi dihanja z le zgornjim delom pljuč, premajhnega izkoristka kisika ter napora ob preplitvem in hkrati prepogostem vdihovanju in izdihovanju, se lahko razvijejo ali poslabšajo številne bolezni.
Znanstveno je dokazan vpliv na več kot 150 bolezni, od astme, bronhitisov, vnetij sluznic, pa celo na epilepsijo, depresijo, ter raven holesterola in krvnega tlaka.
Pomembnost dihanja skozi nos
Foto: Dihalnica
Zakaj je dihanje skozi nos tako pomembno, da prav zato strokovnjaki celo priporočajo lepljenje ust, kako zgolj s pravilnim dihanjem umirimo še tako dražeč in nadležen suh kašelj že pri majhnih otrocih?
Kako izvedemo zelo preprost test, ki nam pove, kako kakovostno znamo dihati in v kakšni dihalni kondiciji je naše telo?
In predvsem, kako se zelo preprosto, le z nekaj vztrajnosti, naučimo resnično pravilnega in za telo tako zelo koristnega dihanja, je v Ambulanti 202 pojasnil direktor Inštituta za razvoj športa Spolint dr. Milan Hosta, tudi avtor pravljice Dihec Mihec in Tačko Dlačko, ki otrokom pomaga razumeti, kako lahko s pravilnim dihanjem umirijo kašelj
Obiščite Dihalnico