Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Izštekani Izštekani Aleksander Mežek z gosti

Minimalističen akustičen nastop s tremi gosti: Maša Bogataj (Masharik), Andrej Guček (Hiša), Gregor Strasbergar (MRFY) - ki so se jim na koncu oddaje kot gostje presenečenja pridružili še preostali člani zasedbe MRFY. Zgodil se je pravi časovni stroj, Aleksander se je sprehodil skozi šest desetletij ustvarjanja. In se simbolično vrnil na kraj srečnega imena: oddaja je potekala na prav istih koordinatah, na katerih je kot sedemnajstletnik radijskemu občestvu predstavil svojo prvo pesem. 

Vroči mikrofon Kaj nam pomeni varnost

Varnost. Stanje varnega oziroma stanje, položaj, ki omogoča, da komu ne grozi nevarnost, kaj neprijetnega. Tako varnost opisuje Slovar slovenskega knjižnega jezika. V zadnjem času je ta beseda spet aktualna. Kaj pomeni varnost? Kaj ogroženost? Se v Sloveniji počutite varne? Ogrožene? Bo v prihodnosti Slovenija ogrožena kaj bolj? Predstavlja orožje garancijo varnosti? Bi služili vojaški rok, če bi ga spet uvedli? Kaj pa, če bi bila Slovenija napadena, kako bi ravnali?

Jutro 202 Pavza: Peter Krajnik pešači skozi življenje

Tokratni gost Pavze je Peter Krajnik, ki si je vzel premor od sodobnih prevoznih sredstev in pešači, zadnje čase pa tudi kolesari, skozi življenje. Začelo se je pred tremi leti med kovidom, ko je iz Zaprevala pri Starem vrhu do službe v Železnikih in nazaj začel hoditi peš. Peš gre tudi v trgovino, po opravkih, na športne aktivnosti ... Avta ne potrebuje več, zato ga bo sredi leta, ko mu poteče registracija, podaril sodelavcu. Pa ni omejen samo na Gorenjsko: pred kratkim jo je peš mahnil do Ancone, peš je prišel domov z obiska na Nizozemskem, lani pa se je usedel na kolo in se odpeljal do Portugalske. Sam zase pravi, da ni samotar in mu hoja preprosto 'paše'.

Poslovne krivulje Vodenje s posluhom: Jure Markič

Podjetniška pot Jureta Markiča je zelo povezana s kokošmi. Njegovo podjetje Run Tiger razvija avtomatska vrata in hiše oziroma vile za te živali. Zamisel za avtomatska vrata, ki jih prodaja predvsem prek Amazona v Združene države, je dobil doma, ko je moral zapirati kokošnjake. Podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 2018, hitro povečuje prihodke, lani je imelo že okoli 10 milijonov evrov prometa. A začetki so bili zelo težki, na bankah ni bilo posluha za njegovo idejo.

Mihilizem Raiven: Mislim, da smo vsi malo narcisi

Sara Briški Cirman je Raiven, kadar poje, Sara pa, kadar ne. Včasih je tudi oboje. Naša raketa za Evrosong je magistrica solo petja, harfistka, kmalu pa bo končala študij psihoterapije. Upravičeno sklepaš, da samo sebe precej dobro razume. V debati razkrije veliko več, kot od estradne umetnice pričakuješ. Tudi to, kaj človeka zanese v nastopaške poklice. Za nameček pa pojasni še, kaj v jeziku teoretikov zarote pomeni, če imaš prstanec daljši od kazalca in se izdajaš za žensko. Ne vem, če si želite izvedeti, a kaže, da boste. Uživajte, jaz sem. Zelo.

Ime tedna Nika Prevc: Nimam kapacitete za vsa čustva, ki so me prevzela

Ime tedna je postala Nika Prevc, smučarska skakalka, ki si je na predzadnji tekmi sezone v Vikersundu že zagotovila veliki kristalni globus za zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala. 19-letnica, ki je osvojila še sedmi slovenski veliki kristalni globus v zimskih športih na najvišji ravni in petega v smučarskih skokih, bo izjemen uspeh slavila v četrtek pred številnimi domačimi navijači v Planici.

Glasba

Izštekani Izštekani Aleksander Mežek z gosti

Minimalističen akustičen nastop s tremi gosti: Maša Bogataj (Masharik), Andrej Guček (Hiša), Gregor Strasbergar (MRFY) - ki so se jim na koncu oddaje kot gostje presenečenja pridružili še preostali člani zasedbe MRFY. Zgodil se je pravi časovni stroj, Aleksander se je sprehodil skozi šest desetletij ustvarjanja. In se simbolično vrnil na kraj srečnega imena: oddaja je potekala na prav istih koordinatah, na katerih je kot sedemnajstletnik radijskemu občestvu predstavil svojo prvo pesem. 

Proti etru, spet ta muzika Nove plate Jahari Massamba Unita, Amara Freitasa in Kahila El'Zabarja

Na obratu trije pred kratkim izdani albumi: YHWH is LOVE naveze Jahari Massamba Unit, za katero stojita producent podzemnega oddelka hiphopa Madlib in bobnar Karriem Riggins, Y'Y brazilskega pianista Amara Freitasa in Open Me, A Higher Consciousness of Sound and Spirit zasedbe Ethnic Heritage Ensemble, ki jo vodi veteran spiritualnega jazza Kahil El' Zabar. 01 The Jazz Defenders - Meanderthal 02 Jahari Massamba Unit - Boppin' 03 Jahari Massamba Unit - Stomping Gamay 04 Ibelisse Guardia Ferragutti & Frank Rosaly - DESTEJER 05 Ethnic Heritage Ensemble - The Whole World 06 Ethnic Heritage Ensemble - Return of the Lost Tribe 07 Amaro Freitas - Encantados 08 Amaro Freitas - Uiara (Encantada da Água) - Vida e cura 09 Kamasi Washington - Prologue 10 David Versace - With Time 11 Fire! - Work Song For A Scattered Past

Glasba svetov Bibio, Jon Batiste, Jamila Woods, Mali Obomsawin, Magdalena Abrego, Ana Tijoux, Poil Ueda, Irreversible Entaglements

Z avantgardno, eksperimentalno, duhovno in prvinsko glasbo bodo vaša ušesa nocoj obdarili Bibio, Jon Batiste, Jamila Woods, Mali Obomsawin, Magdalena Abrego, Ana Tijoux, Poil Ueda in Irreversible Entaglements.

RH 202 RH 202 in Tim Urbanya | 432

Novosti domačih in tujih ustvarjalcev elektronskih ritmov. 01. Carly Wilford - Time To Fly 02. Hayley May & TCTS - Losing My Mind 03. Felipe Fella & ISSA (BR) - Can’t Find You 04. Disfreq - Lights 05. Crocy & LiV - Never Stop Dancing 06. Nic Fanciulli - You Sure Do 07. DJ Patisso - Like You 08. Aney F. - What’s That 09. Sultan + Shepard - I’ll Be Here with Elderbrook 10. MGMT - Kids (Super Disco Club Rework) 11. Mohtiv - Dance With You 12. Tomcraft - Loneliness (Poolhaus Remix) 13. Tom Westy - Without You 14. JaySounds - I Love U 15. Junior Jack - My Feeling (DAN:ROS Remix) 16. Pascal FEOS - The Special Way - 56. Birthday Giveaway

Galerija That Mexican OT - Texas Tecchnician

Chicano rap se vrača! Zgodovinsko ima mehiški melos zraščen s hiphopm le enega izstopajočega diplomata, pa še ta le poraščena vzpetina. Tudi That Mexican OT ali frentični teksaški emsi bo neizbežno najprej spomnil na losangeleško ekipo Cypress Hill. Raperjev drugi album Texas Technician ljubek, sem ter tja res divji, načeloma pa sproščeno nezahteven. Povratniški par izpred tedna predstavljata Erick The Architect in naš Vazz. Londončan Skrapz in Detroitčan Bruiser Wolf hudomušno mimo pridrvita kot ekstra bonusni točki. Avstralski funk-akvarelisti Mildlife, še kako odkrita in zgovorna Angležinja Shygirl, Parižan PLK, soul-funk kantavtorica Fabiana Palladino ter legendarni elektronični trip-hop dvojec Fila Brazillia pa novi Galeriji dokončno izoblikujejo značaj, ki celo diši po razkošju.

Cederama Ariana Grande − Eternal Sunshine

Ni povsem, je pa še kako zaznavno, novi album Ariane Grande je tisti ločitveni. Slavna ameriška pevka v songih, ki sestavljajo delo Eternal Sunshine, zdaj odkrito, zdaj malce bolj diskretno (očitajoče) obračunava s svojim nekdanjim soprogom. To sicer ne pomeni, da Eternal Sunshine ne ponuja značilnega Arianinega elana, ki ga zaznamuje prepričljiv izvajalski, to pomeni vokalni naboj. A ker novi songi 30-letne superzvezdnice tudi oblikovno sploh niso izrazito posebni, se zdi, kot da je bilo sedmo kapitalno delo Ariane Grane sproducirano prehitro in pod težo nikoli dobrodošle nuje.

Notice Lelee - Rane

Adriatic indie rokovski bend Lelee nam je pred petkovim uradnim izidom svoje najnovejše skladbe Rane zaupal njeno premiero. V oddaji Jelena Rusjan in Damjan Manevski o njenem nastanku, sporočilu in prihajajočem albumu.

Na sceni Radio Jam - Zen

Pretežno celjska skupina Radio Jam je po daljšem premoru ustvarila novo glasbo za drugi album Zen. Možakarji so zbrane ideje pazljivo sestavili v prepričljiv izvedbeni izraz. Radi se poigravajo z mešanjem različnih žanrov, kar so sami poimenovali trdi rokenrol. O delu in virih navdiha pa pevec Grega Teršek in basist Dani Telebar.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E02: Penrose Recording

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih.

Glasba 202 Rockoteka: Janez Bončina Benč

Janez Bončina – Benč je na glasbeni sceni že več kot šestdeset let. Pri svojih 75. letih, praznoval jih je decembra lani, je še vedno v odlični formi. V oddaji Rockoteka je ob izboru pesmi, ki jih je posnel, spregovoril tudi o svoji glasbeni karieri in dodal nekaj anekdot iz svojega bogatega življenja.

Na sceni Raiven: Sirene, part 1.

Naša letošnja predstavnica na tekmovanju za pesem Evrovizije Raiven na EP Sirene Pt. 1 skozi prizmo glasbe prepleta introspekcijske uvide z zgodbami ikonskih ženskih likov iz slovenske zgodovine. Ta elektro-operni izlet ji je ponudil nov prostor za večno igro zapeljevanja in neukrotljive ljubezni. Tematike se sprehajajo od boja z norostjo in družbenih pritiskov do tragike neizpolnjene ljubezni ter neuslišane želje po razumevanju. Raiven je tokrat prvič prevzela vlogo producentke.

Jutro

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime: Poljanka in Šeherezada

V drugi epizodi rubrike z za zdaj še delovnim naslovom 'Kako si pa ti dobil ime?' navdih iščemo v leposlovju. Svoji zgodbi sta delili poslušalki Poljanka in Šeherezada. Če imaš na to vprašanje zanimiv odgovor, se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Pavza: Peter Krajnik pešači skozi življenje

Tokratni gost Pavze je Peter Krajnik, ki si je vzel premor od sodobnih prevoznih sredstev in pešači, zadnje čase pa tudi kolesari, skozi življenje. Začelo se je pred tremi leti med kovidom, ko je iz Zaprevala pri Starem vrhu do službe v Železnikih in nazaj začel hoditi peš. Peš gre tudi v trgovino, po opravkih, na športne aktivnosti ... Avta ne potrebuje več, zato ga bo sredi leta, ko mu poteče registracija, podaril sodelavcu. Pa ni omejen samo na Gorenjsko: pred kratkim jo je peš mahnil do Ancone, peš je prišel domov z obiska na Nizozemskem, lani pa se je usedel na kolo in se odpeljal do Portugalske. Sam zase pravi, da ni samotar in mu hoja preprosto 'paše'.

Antikviz Goethejev inštitut

Pet podatkov o Goethejevem inštitutu, iščemo napačnega!

Jezikanje Tolmač v kazenskih postopkih je priča neverjetnim in težkim zgodbam

Dr. Mojca Kompara Lukančič tolmači v postopkih zaslišanja v mednarodni kriminaliteti. Pravi, da se sooča z različnimi kriminalnimi dejanji: od tihotapljenja drog in ljudi do prostitucije, gospodarskega kriminala in družinskega nasilja. Razlaga o pravni terminologiji in jeziku, reakcijskem času tolmača in kako se sama spoprijema s čustveno obremenitvijo tega poklica. Vidi marsikaj, pravi da nanizanka CSI realnosti ne seže do gležnjev.

Globalna vas Na rojstnem dnevu hčerke mafijskega šefa

Nastja je že med študijem zapustila Slovenijo ter odtlej prebivala v Avstriji, v Hongkongu, na Tajvanu in v Španiji. S partnerjem, ki ga je spoznala na Tajvanu, sta se pred leti, čeprav za nobenega od njiju to ni domače okolje, odločila vrniti tja, saj sta prav tam v času relativno pogostega preseljevanja po svetu stkala vezi z največ ljudmi. Tam, kot pravi, je zdaj pravzaprav njuna "družina". V intervjuju pripoveduje o nekaterih mogočnih postajah na svoji poti na Tajvan, o študentskih letih tam; med drugim o tem, kako je ujeta v sobo hotela preživela tritedensko karanteno med epidemijo koronavirusne bolezni, ter o marsičem, v čemer je Tajvan unikatna azijska država.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E02: Penrose Recording

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih.

Jutro 202 Pavza: Bernarda Gregorec Cafuta zdaj mirno spi

Bernarda Gregorec Cafuta je pred dobrim desetletjem s soprogom Petrom kupila ekološko kmetijo. Pred štirimi leti pa se je poslovila od sodelavcev v podjetju in se posvetila le kmetovanju. Čeprav je njena pot od takrat zavila bolj v smer promocije zdrave prehrane in kuhanja in čeprav kmetijo še vedno prenavljajo, je v Halozah našla svoje poslanstvo.

Jutro 202 UgibAnja: Bahrain, 1990 in Sepp Kuss

Kombinacija športa, torej gibanja, in kviza z Anjo nam ponuja radijsko igro z zelo preprostimi pravili. Tri vprašanja, trije odgovori. V finalu pa poiščemo športnika ali športnico, ki vse te odgovore povezuje.

Antikviz Francija

Pet podatkov o Franciji, iščemo napačnega!

Jezikanje Tolmača za jezikovno pomoč migrantom pokličejo tudi sredi noči

Dr. Aleksandra Nuč Blažič in dr. Sara Orthaber sta vodji projekta ReTrans, ki skuša opolnomočiti profesionalne in neprofesionalne tolmače za delo z migranti na zahodnobalkanski migrantski poti. Tolmači nudijo prvo jezikovno pomoč na kraju dogodka, na primer na meji ali pri zdravniku, in to v arabščini, farsiju ali katerem drugem jeziku.

Globalna vas V Ekvadorju se potresa spominjajo z nostalgijo

Antropologinja na postdoktorskem študiju na univerzi v Washingtonu raziskuje vplive naravnih katastrof, ki so posledica podnebnih sprememb, na prebivalce najbolj prizadetih območij in v skupini sodelavcev različnih poklicnih profilov išče rešitve, ki bi ustrezale in bile dobro sprejete v posameznih med seboj tudi kulturno zelo različnih skupnostih. Prej je šest let (s krajšimi premori) študirala in bivala v Ekvadorju, v katerem je tudi sama doživela in preživela več (naravnih in drugih) katastrof oz. kriz: od uničujočega potresa leta 2016 do različnih družbenopolitičnih pretresov ter epidemije covida 19, z obvladovanjem katere so imeli v tej južnoameriški državi nemalo težav.

Aktualno

Kulturnice Odprtje retrospektivne razstave Nekje drugje Tukaj fotografa Klavdija Slubana

Kitajska, Rusija, Latvija, Srbija, Gvatemala, Peru. To je le nekaj krajev ali bolje prostorov, ki jih vidimo na fotografijah Klavdija Slubana. Ter seveda Francija in Slovenija. Sluban je namreč francoski fotograf slovenskega rodu, ki je otroštvo preživel v Livoldu, vasici pri Kočevju, nato pa se je vrnil v Pariz. Zdaj razstavlja v Ljubljani, v Galeriji Jakopič je na ogled njegova največja pregledna razstava doslej, ki nosi naslov Nekje drugje Tukaj. Skupaj s kuratorko razstave, dr. Marijo Skočir sta zasnovala povsem nov izbor ciklov, ki na več kot 150 fotografijah predstavlja vrhunce Slubanovega ustvarjanja. Retrospektivni pregled več kot tridesetih let fotografskega dela se začne s ciklom fotografij o zaporih za mladoletnike, te obiskuje od leta 1995, in konča s snegom, ki je zanj neskončen vir navdiha. Razstavo, ki bo na ogled do 25. avgusta, spremlja obsežna fotomonografija, ki je na voljo tudi kot posebna izdaja.

Vroči mikrofon Kaj nam pomeni varnost

Varnost. Stanje varnega oziroma stanje, položaj, ki omogoča, da komu ne grozi nevarnost, kaj neprijetnega. Tako varnost opisuje Slovar slovenskega knjižnega jezika. V zadnjem času je ta beseda spet aktualna. Kaj pomeni varnost? Kaj ogroženost? Se v Sloveniji počutite varne? Ogrožene? Bo v prihodnosti Slovenija ogrožena kaj bolj? Predstavlja orožje garancijo varnosti? Bi služili vojaški rok, če bi ga spet uvedli? Kaj pa, če bi bila Slovenija napadena, kako bi ravnali?

Mihilizem Raiven: Mislim, da smo vsi malo narcisi

Sara Briški Cirman je Raiven, kadar poje, Sara pa, kadar ne. Včasih je tudi oboje. Naša raketa za Evrosong je magistrica solo petja, harfistka, kmalu pa bo končala študij psihoterapije. Upravičeno sklepaš, da samo sebe precej dobro razume. V debati razkrije veliko več, kot od estradne umetnice pričakuješ. Tudi to, kaj človeka zanese v nastopaške poklice. Za nameček pa pojasni še, kaj v jeziku teoretikov zarote pomeni, če imaš prstanec daljši od kazalca in se izdajaš za žensko. Ne vem, če si želite izvedeti, a kaže, da boste. Uživajte, jaz sem. Zelo.

Poslovne krivulje Vodenje s posluhom: Jure Markič

Podjetniška pot Jureta Markiča je zelo povezana s kokošmi. Njegovo podjetje Run Tiger razvija avtomatska vrata in hiše oziroma vile za te živali. Zamisel za avtomatska vrata, ki jih prodaja predvsem prek Amazona v Združene države, je dobil doma, ko je moral zapirati kokošnjake. Podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 2018, hitro povečuje prihodke, lani je imelo že okoli 10 milijonov evrov prometa. A začetki so bili zelo težki, na bankah ni bilo posluha za njegovo idejo.

Ime tedna Nika Prevc: Nimam kapacitete za vsa čustva, ki so me prevzela

Ime tedna je postala Nika Prevc, smučarska skakalka, ki si je na predzadnji tekmi sezone v Vikersundu že zagotovila veliki kristalni globus za zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala. 19-letnica, ki je osvojila še sedmi slovenski veliki kristalni globus v zimskih športih na najvišji ravni in petega v smučarskih skokih, bo izjemen uspeh slavila v četrtek pred številnimi domačimi navijači v Planici.

Nedeljski gost Vid Kmetič: Maribor lahko 'šimfamo' samo Mariborčani

"Ko nam zmanjka humorja, je pa res konec z nami," pravi Vid Kmetič, Mariborčan z dušo in telesom. Ukvarjal se je, in se še vedno, z vsem mogočim, zadnja leta pa predvsem zelo veliko piše. Pravkar je izšla knjiga Mariborsko leto, to je izbor časopisnih člankov, zbral in izbral jih je Vid Kmetič, ki je odličen poznavalec mariborskega življenja nekoč in danes. Tik pred izidom pa sta še njegovi pesniška zbirka z naslovom "…" in knjiga Kurzschluss, dnevniški zapiski o nebulozah, ki smo jih doživeli med pandemijo covida-19.

Aktualno 202 Kakšen je najpomembnejši dnevni obrok visoko v vesolju?

Študenti Višje strokovne šole BIC Ljubljana so se kot edina evropska šola uvrstili med deseterico izbranih v finale mednarodnega Nasinega kulinaričnega izziva za pripravo astronavtskega zajtrka. Žirijo so prepričali z zasnovo posebnega ješprenja s suhimi hruškami, orehi in dimljenim tofujem, jed zmagovalne ekipe, ki bo znana sredi aprila, pa bo Nasa tudi vključila v prehrano astronavtov. Mentorica Katarina Smole in ena od študentk v ekipi Hana Wolf opisujeta, kaj vse zahteva zasnova zajtrka za pogoje mikrogravitacije na vesoljski postaji.

Aktualno 202 Ženske v neinstitucionalnih gledališčih: Izčrpamo se do mere, da ne gre več

Kakšen je položaj kulturnih ustvarjalk? Več moških kot žensk uživa poklicno stabilnost in zaposlitev za polni delovnik v kulturnih in ustvarjalnih sektorjih, kaže poročilo "Ženske v umetnosti in kulturi – umetnice, ne muze". Ženska dela predstavljajo le 3 do 5 odstotkov stalnih zbirk po Evropi in Združenih državah Amerike. Da moški svojo kariero lažje usmerjajo kot ženske, ugotavlja UNESCO. S takšnimi in podobnimi temami se predstavljajo tudi avtorice na Festivalu dokumentarnega filma, ki se je pri nas začel v sredo, na spolno diskriminacijo v umetnosti in kulturi s prizadevanjem za izboljšanje delovnih pogojev za ženske na teh področjih pa nenehno opozarjajo tudi na festivalu Mesto žensk, ki se je odvil pred kratkim. Kakšen pa je položaj žensk v neinstitucionalnih gledališčih?

Radiovedni Kako nastane umetni sneg?

Čeprav že počasi stopamo v pomlad, večina smučišč še vedno obratuje. Nekatera morajo proge urejati z umetnim zasneževanjem. Poslušalca Urbana pri tem zanima, kako sploh nastane umetni sneg. Iskanja odgovora se je najprej lotil s praktičnim poskusom. Ker mu ni uspelo, se je obrnil na Radiovedne. V tokratni epizodi zato odgovor na njegovo vprašanje iščemo pri dr. Katji Klinar na fakulteti za strojništvo.

Petkova centrifuga Prevara življenja, ki se ne konča

Nihče si ne želi priznati, da živi v prevari. Ampak nekateri vsaj živijo. Drugi temu ne morejo reči življenje.

18. vzporednik Andrej Stopar: In vendar je Biden morda eden najboljših predsednikov vseh časov

Novembrske volitve, v katerih se bosta kljub starosti in prtljagi dosedanjih karier in zasebnih življenj kot kaže znova pomerila demokratski kandidat Biden in Trump na republikanski strani, so ena pomembnejših tem ameriškega vsakdana. Kako je mogoče, da celotna ameriška politika za najvišjo funkcijo nima mlajših in s preteklostjo manj obremenjenih kandidatov in da zasebni škandali in sodni procesi bolj ne škodujejo Trumpovemu ugledu, kakšne so glavne predvolilne teme in zakaj meni, da je vsemu navkljub Joe Biden vendarle morda eden najboljših predsednikov vseh časov.

Jutranji koncert pri Andreju

Kjer tišina ostane brez besed S01E02: Penrose Recording

9 min

Vazz v živo pri Andreju

23 min

Kjer tišina ostane brez besed S01E01

10 min

Dora Tomori v živo pri Andreju

27 min

Thomas March & Radio Collective v živo pri Andreju

25 min

Najemniki: Peter Penko, glasbeni producent

12 min

Šport 202

Naval na šport Smučarski skoki, kolesarstvo in košarka

Na kolesarski dirki po Kataloniji že druga etapa ponuja zahteven gorski cilj, precej vožnje v klanec bo tudi sicer v naslednjih dneh. V Novem mestu se je s tekmo med Krko in Splitom sklenil 23. krog jadranske lige v košarki, v kateri slabo kaže novomeški ekipi, ki se bo stežka obdržala med regionalno elito. Izvedeli boste tudi kako so na zaključek sezone v Planici pripravljene slovenske smučarske skakalke.

Športna zgodba Kolesarstvo

Sezona cestnega kolesarstva na najvišji ravni se nadaljuje z enotedensko dirko po Kataloniji, na kateri je pred letom dni zmagal Primož Roglič. Na letošnji izvedbi bosta slovenske barve zastopala le člana moštva Emiratov, Domen Novak in Tadej Pogačar, ki je tudi osrednji favorit za zmago.

Naval na šport Kolesarska dirka po Kataloniji in Goran Dragić

V popoldanskih športnih minutah podrobneje o zaključku prve etape enotedenske kolesarske dirke po Kataloniji, na kateri je osrednji favorit za zmago Tadej Pogačar in avgustovskem dobrodelnem dogodku, ki ga pripravlja zlati kapetan slovenske košarkarske reprezentance Goran Dragić, ki kljub življenju onkraj Atlantika še vedno spremlja tekme slovenske reprezentance.

Naval na šport Rokomet in kolesarstvo

Slovenski rokometaši so se četrtič uvrstili na olimpijske igre. Po zmagi nad Bahrajnom v zadnjem krogu kvalifikacijskega turnirja v Granollersu, so za vozovnico v Pariz trepetali do zaključka večerne tekme med Španijo in Brazilijo. V oddaji še o začetku kolesarske dirke po Kataloniji, na kateri je osrednji favorit za zmago Tadej Pogačar.

Športna zgodba Olimpijske kvalifikacije v rokometu

V Granollersu v Španiji so se končale olimpijske kvalifikacije v rokometu, na katerih se je za vozovnici za Pariz ob Braziliji, Bahrajnu in gostiteljici skupine borila tudi Slovenija.

Naval na šport Olimpijske kvalifikacije v rokometu in liga prvakinj

Slovenska rokometna reprezentanca bo olimpijske kvalifikacije v Granollersu končala s tekmo proti Bahrajnu. Z zmago bi se četrtič uvrstila na največji športni dogodek. Uspeha si v izločilnih bojih lige prvakinj želijo tudi rokometašice Krima. Slovenske prvakinje bodo zvečer v osmini finala gostile ekipo CSM iz Bukarešte.

Športna zgodba Finale svetovnega pokala v alpskem smučanju

Finale svetovnega pokala v alpskem smučanju se je v Saalbachu začel s tekmami v tehničnih disciplinah, v katerih je bila uspešna tudi slovenska reprezentanca. Žan Kranjec je vnovič potrdil status enega najboljših veleslalomistov na svetu, sezono je spet končal med najboljšo peterico tekmovalcev.

Naval na šport Rokomet in alpsko smučanje

Slovenski rokometaši v Španiji lovijo olimpijsko vozovnico. Po sinočnji tekmi proti gostiteljici kvalifikacijske skupine jih čaka le še tekma proti Bahrajnu. Za alpske smučarje in smučarke pa se je v Saalbachu začel finale svetovnega pokala. Moški se bodo pomerili v veleslalomu, ženske v slalomu.

Športna zgodba DP v hokeju na ledu

Hokejisti Olimpije nadaljujejo prevlado v domačem hokejskem prvenstvu, ki ga je letos pozitivno popestrila ekipa Celja.

Naval na šport Rokomet in kolesarstvo

Po včerajšnji tekmi z Brazilijo se bodo slovenski rokometaši v olimpijskih kvalifikacijah v Granollersu pomerili še z gostiteljico Španijo. V popoldanskih športnih minutah se podrobneje posvetimo še prvemu kolesarskemu spomeniku sezone, dirki od Milana do San Rema, na kateri bo eden osrednjih favoritov Tadej Pogačar.

Naval na šport Rokomet, hokej in biatlon

Slovenski rokometaši v Granollersu lovijo olimpijsko vozovnico. Prva nasprotnica v kvalifikacijski skupini je bila sinoči Brazilija. Odzive iz slovenskega tabora po prvi tekmi prepletemo s hokejem na ledu in biatlonom. Na Jesenicah bo nocoj četrta tekma finala državnega prvenstva, na kateri lahko Olimpija že potrdi naslov državnega prvaka. V Canmoru v Kanadi pa se končuje sezona svetovnega pokala v biatlonu.

Najnovejše

Kulturnice Odprtje retrospektivne razstave Nekje drugje Tukaj fotografa Klavdija Slubana

Kitajska, Rusija, Latvija, Srbija, Gvatemala, Peru. To je le nekaj krajev ali bolje prostorov, ki jih vidimo na fotografijah Klavdija Slubana. Ter seveda Francija in Slovenija. Sluban je namreč francoski fotograf slovenskega rodu, ki je otroštvo preživel v Livoldu, vasici pri Kočevju, nato pa se je vrnil v Pariz. Zdaj razstavlja v Ljubljani, v Galeriji Jakopič je na ogled njegova največja pregledna razstava doslej, ki nosi naslov Nekje drugje Tukaj. Skupaj s kuratorko razstave, dr. Marijo Skočir sta zasnovala povsem nov izbor ciklov, ki na več kot 150 fotografijah predstavlja vrhunce Slubanovega ustvarjanja. Retrospektivni pregled več kot tridesetih let fotografskega dela se začne s ciklom fotografij o zaporih za mladoletnike, te obiskuje od leta 1995, in konča s snegom, ki je zanj neskončen vir navdiha. Razstavo, ki bo na ogled do 25. avgusta, spremlja obsežna fotomonografija, ki je na voljo tudi kot posebna izdaja.

Danes do 13:00 Danes do trinajstih

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Vroči mikrofon Kaj nam pomeni varnost

Varnost. Stanje varnega oziroma stanje, položaj, ki omogoča, da komu ne grozi nevarnost, kaj neprijetnega. Tako varnost opisuje Slovar slovenskega knjižnega jezika. V zadnjem času je ta beseda spet aktualna. Kaj pomeni varnost? Kaj ogroženost? Se v Sloveniji počutite varne? Ogrožene? Bo v prihodnosti Slovenija ogrožena kaj bolj? Predstavlja orožje garancijo varnosti? Bi služili vojaški rok, če bi ga spet uvedli? Kaj pa, če bi bila Slovenija napadena, kako bi ravnali?

Mihilizem Raiven: Mislim, da smo vsi malo narcisi

Sara Briški Cirman je Raiven, kadar poje, Sara pa, kadar ne. Včasih je tudi oboje. Naša raketa za Evrosong je magistrica solo petja, harfistka, kmalu pa bo končala študij psihoterapije. Upravičeno sklepaš, da samo sebe precej dobro razume. V debati razkrije veliko več, kot od estradne umetnice pričakuješ. Tudi to, kaj človeka zanese v nastopaške poklice. Za nameček pa pojasni še, kaj v jeziku teoretikov zarote pomeni, če imaš prstanec daljši od kazalca in se izdajaš za žensko. Ne vem, če si želite izvedeti, a kaže, da boste. Uživajte, jaz sem. Zelo.

Poslovne krivulje Vodenje s posluhom: Jure Markič

Podjetniška pot Jureta Markiča je zelo povezana s kokošmi. Njegovo podjetje Run Tiger razvija avtomatska vrata in hiše oziroma vile za te živali. Zamisel za avtomatska vrata, ki jih prodaja predvsem prek Amazona v Združene države, je dobil doma, ko je moral zapirati kokošnjake. Podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 2018, hitro povečuje prihodke, lani je imelo že okoli 10 milijonov evrov prometa. A začetki so bili zelo težki, na bankah ni bilo posluha za njegovo idejo.

Naval na šport Smučarski skoki, kolesarstvo in košarka

Na kolesarski dirki po Kataloniji že druga etapa ponuja zahteven gorski cilj, precej vožnje v klanec bo tudi sicer v naslednjih dneh. V Novem mestu se je s tekmo med Krko in Splitom sklenil 23. krog jadranske lige v košarki, v kateri slabo kaže novomeški ekipi, ki se bo stežka obdržala med regionalno elito. Izvedeli boste tudi kako so na zaključek sezone v Planici pripravljene slovenske smučarske skakalke.

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime: Poljanka in Šeherezada

V drugi epizodi rubrike z za zdaj še delovnim naslovom 'Kako si pa ti dobil ime?' navdih iščemo v leposlovju. Svoji zgodbi sta delili poslušalki Poljanka in Šeherezada. Če imaš na to vprašanje zanimiv odgovor, se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Pavza: Peter Krajnik pešači skozi življenje

Tokratni gost Pavze je Peter Krajnik, ki si je vzel premor od sodobnih prevoznih sredstev in pešači, zadnje čase pa tudi kolesari, skozi življenje. Začelo se je pred tremi leti med kovidom, ko je iz Zaprevala pri Starem vrhu do službe v Železnikih in nazaj začel hoditi peš. Peš gre tudi v trgovino, po opravkih, na športne aktivnosti ... Avta ne potrebuje več, zato ga bo sredi leta, ko mu poteče registracija, podaril sodelavcu. Pa ni omejen samo na Gorenjsko: pred kratkim jo je peš mahnil do Ancone, peš je prišel domov z obiska na Nizozemskem, lani pa se je usedel na kolo in se odpeljal do Portugalske. Sam zase pravi, da ni samotar in mu hoja preprosto 'paše'.

Jutranja kronika OZN svari: lakota v Gazi bo kmalu katastrofalna

V Gazi ni človeka, ki bi imel dovolj hrane; med dvema milijonoma prebivalcev je skoraj tretjina na pragu najhujšega stradanja, svarijo v Svetovnem programu za hrano. Večina članic Unije ne podpira predloga, da bi zaradi očitkov o kršitvah človekovih pravicah pregledali in morda zamrznili sporazum z Izraelom. Druge teme: - Novi ukrepi Bruslja: sankcije tudi proti skrajnim izraelskim naseljencem na Zahodnem bregu, dodatna pomoč Ukrajini - Novela zakona o financiranju občin: župani imajo več pripomb, pozdravljajo možnost dodatnega zadolževanja - Pitna voda v slovenski Istri ostaja žgoča tema. Za ureditev vodnega zajetja naj bi potrebovali še desetletje.

Športna zgodba Kolesarstvo

Sezona cestnega kolesarstva na najvišji ravni se nadaljuje z enotedensko dirko po Kataloniji, na kateri je pred letom dni zmagal Primož Roglič. Na letošnji izvedbi bosta slovenske barve zastopala le člana moštva Emiratov, Domen Novak in Tadej Pogačar, ki je tudi osrednji favorit za zmago.

Jutranja kronika Pogajalci vlade in Fidesa s predstavniki mediacijskega centra Odvetniške zbornice pripravili predlog dogovora o mediaciji

Pogajalci vlade in sindikata Fides morajo pred dogovorom o mediaciji pri pristojnih matičnih organih potrditi predloge izhodišč. Te so določili na včerajšnjem srečanju s predstavniki mediacijskega centra Odvetniške zbornice. Če jih bosta vlada in glavni stavkovni odbor Fidesa potrdila, se bo mediacija lahko začela prihodnji teden. Drugi poudarki oddaje: - Zunanji ministri Unije za uvedbo sankcij proti nasilnim izraelskim naseljencem. - V Bistrici ob Sotli vladi poslali zahtevek za pridobitev nadomestila zaradi bližine nuklearke. - Pogačar drugi na uvodni etapi dirke po Kataloniji.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt