Pripravke iz konoplje so zdravniki že doslej lahko predpisovali, od minulega tedna smejo na recept napisati tudi naravne konopljine vršičke. Koliko zdravniki sploh poznajo uporabnost rastline, ki je bila še pred kratkim prepovedana, za zdravljenje katerih bolezni jih bodo predpisovali, so vršički in pripravki v lekarnah res dostopni? Tudi na vaša vprašanja je odgovarjal Milan Krek z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki sodeluje tudi pri izobraževanju slovenskih zdravnikov o pravilnem predpisovanju konoplje v zdravstvene namene.

Pripravke iz konoplje so zdravniki že doslej lahko predpisovali, od prejšnjega tedna smejo na recept napisati tudi naravne konopljine vršičke. Milan Krek z Nacionalnega inštituta za javno zdravje sodeluje tudi pri izobraževanju slovenskih zdravnikov o pravilnem predpisovanju konoplje v zdravstvene namene. “Upamo, da bomo do konca leta tudi v prakso uvedli zdravljenje s konopljo.

“Večina zdravnikov ne bo predpisovala konoplje, take so tudi izkušnje iz tujine. Bodo pa napotili paciente k tistim zdravnikom, ki jo bodo predpisovali.”

Zdravila (ki bodo vsaj na začetku še samoplačniška), še niso prišla v slovenski prostor zaradi procedur. “Pacient, ki bo na teh substancah, ne sme biti zadet. Prave izbire doze ni lahko doseči, traja dva do tri tedne.

Milan Krek opozarja, da je pri nas konoplja dobila status zdravila za vse težave. “Ima zdravilne učinke, ampak to je prehudo.” Hkrati tudi svetuje, da bolniki povejo zdravniku, če uporabljajo konopljo, in ne opuščajo drugega zdravljenja.

“Ključno je to, da bolnik dobi konopljo, ki je bila gojena za zdravljenje. Tista na črnem trgu ni bila.”

Jana Vidic